Nie odśnieżyłeś samochodu? Dostaniesz wysoki mandat. I nie rób tego z włączonym silnikiem!

Zima zagościła nad Wisłą i w całej Polsce sypie śnieg. Warto mieć na uwadze, że jazda nieodśnieżonym pojazdem jest nie tylko mało komfortowa i niebezpieczna, ale też kosztowna. Policjant może nam wlepić mandat w wysokości 500 zł.

Kwestię zaśnieżonego auta precyzuje art. 66 kodeksu drogowego - pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Do obowiązków kierowcy należy więc usunięcie śniegu nie tylko z szyb, ale przede wszystkim reflektorów i dachu. Pozostawione resztki śniegu zwiewane podczas jazdy z dużą prędkością mogą być zagrożeniem dla aut poruszających się za nami.

Dlatego niedokładne odśnieżanie może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 500 zł, choć górna granica dotyczy raczej samochodów ciężarowych i dostawczych. Warto pamiętać o oczyszczeniu śniegu i lodu z tablic rejestracyjnych. Jazda z zasłoniętymi tablicami kosztuje 100 zł i 3 punkty karne.

Zobacz także: Czy za jazdę bez opon zimowych można dostać mandat?

Przed odśnieżeniem samochodu wielu kierowców zostawia odpalony silnik, żeby ogrzać wnętrze. W tym przypadku łamiemy dwa przepisy. Pierwszy to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym - w tym przypadku kara wynosi 100 zł. Drugi przepis mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. To wystarczy, żeby policjant mógł wystawić mandat w wysokości 300 zł.

Zobacz także: Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Czy odśnieżasz samochód z włączonym silnikiem?
Więcej o:
Komentarze (64)
Czy za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem grozi mandat?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Apo

  Oceniono 61 razy 35

  A ciekawe jak mamy ruszyć z odparowanymi szybami skoro nie można stać z włączonym silnikiem... Te przepisy formułuje ktoś oderwany od rzeczywistości....

 • xorock

  Oceniono 26 razy 26

  Odśnieżanie to jedno. Ale warto przypomnieć geniuszom że g..o-ledy to nie podstawowe źródło oświetlenia w zimie, zwłaszcza o 7 rano. Jedzie taki bez świateł żadnych z tyłu, na mizernych z przodu i pan szosy.

 • Gość: Dry_Bry

  Oceniono 10 razy 6

  Proponuję oblecieć auto z wierzchu zmiotką, wejść do samochodu, zapiąć pasy, odpalić silnik i czekać aż odmrożą się szyby. Policjantowi w razie czego należy wytłumaczyć, że nie stoisz z włączonym silnikiem, ale zamierzasz opuścić parking i w związku z tym iż za/przed tobą poruszają się inne pojazdy, czekasz aż będziesz mógł bezpiecznie włączyć się do ruchu. Jednocześnie policjant nie może wystawić mandatu za poruszanie się nieodśnieżonym pojazdem, bo de facto jeszcze nie znajdujemy się w ruchu. Tylko jakiś upierdliwy policjant będzie szukał dziury w całym. Ale na takich też jest sposób.

 • Gość: quo

  Oceniono 12 razy 6

  Czy jeśli stoję metr od swojego auta, przy niedomkniętych drzwiach to ono na pewno jest "pozostawione"?

 • Gość: Albert

  Oceniono 26 razy 6

  Też nie lubię jak mi leci na szybę śnieg z dachu samochodu przede mną. W rextonie mam dodatkową nagrzewnice przy zimnym silniku i automatyczny system odparowania szyby przedniej ale jak jadę z małym dzieckiem to i tak odpalam silnik żeby było cieplej i wychodzę i odśnieżam.

 • facio60

  Oceniono 5 razy 5

  Jazda z oblodzonymi tablicami rejestracyjnymi albo/i niewidocznymi to mandat???
  Co to za kretyn tak pisze? Jazda w takich warunkach jak wczoraj - wracałem z Węgier przez Slowację i Czechy, nie pozwala na zachowanie czytelnych tablic. Nie można żądać od kierowcy aby zatrzymywał się na każdym najbliższym miejscu postojowym i przecierał tablice!!!
  Po kilku minutach są zasypane śniegiem i lodem.
  Tak zupełnie przy okazji. To co zaobserwowałem wczoraj na Słowacji i w Czechach to horror. Tam chyba służby drogowe są 100 razy gorsze od naszych. Drogi zasypane, żadnych piaskarek czy pługów. Efekt taki, że co kilka kilometrów TIR stojący w poprzek drogi lub na barierkach. Totalny paraliż. Ludzie stojący w kilkunastokilometrowych korkach. Drogi lokalne jeszcze większa tragedia.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 6 razy 4

  a kto będzie wlepiał mandaty TIROWCOM za spadające tafle lodu z naczep !! miałem "taką wątpliwą przyjemność" jechać za takim TiRem

 • Gość: Filolog

  Oceniono 4 razy 4

  "Warto pamiętać o oczyszczeniu śniegu i lodu z tablic rejestracyjnych".? Raczej "o oczyszczeniu tablic z lodu i śniegu" lub "usunięciu śniegu i lodu z tablic". Korepetycje z polskiego konieczne, Panie Błażeju. Lepiej późno, niż wcale. Pozdrawiam

 • gregor13

  Oceniono 5 razy 3

  Wytłumaczcie mi, czym się różni odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku od siedzenia w samochodzie przy włączonym silniku celem ogrzania wnętrza. W moim samochodzie przy wyłączonym silniku nie pracuje dmuchawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX