Testujemy nawigację z Biedronki za 229 zł. Czy zakup Hykker myNavi 7 ma sens?

Za niecałe 230 zł można w Biedronce kupić nawigację z bardzo dużym, bo aż 7-calowym ekranem. Czy to dobry pomysł na prezent? I tak, i nie... Zależy, czego oczekujecie po takim urządzeniu. Testujemy Hykker myNavi 7.

Kupowanie oddzielnej nawigacji może się w dzisiejszych wydawać pomysłem bezsensownym. Prawie każdy z nas ma przecież w kieszeni nowoczesny telefon z mobilnym Internetem i świetnie sprawującymi się Mapami Googla (albo Appla, jeżeli stoicie po drugiej stronie barykady). Hykker myNavi7 chce nas jednak skusić dużym, aż 7-calowym ekranem i wygodą użytkowania. Do tego ma ogromną zaletę - niską cenę. W Biedronce za 7-calową nawigację zapłacimy 229 zł.

Duży ekran z niską rozdzielczością i niezawodny uchwyt

Ekran urządzenia nie robi dobrego pierwszego wrażenia. Oporowy wyświetlacz LCD o niskiej rozdzielczości wyraźnie odstaje od smartfonów, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Nie ma co się uprzedzać - pomyślałem - w końcu myNavi kosztuje tylko 230 zł. Pochwalić muszę za to wielkość ekranu (7 cali to naprawdę sporo) oraz matową matrycę. Kiedy nawigację przymocujemy do szyby, to okazuje się, że wyświetlacz sprawuje się bez zarzutu. Jest czytelny nawet w słońcu, a szata graficzna map - prosta i przejrzysta. Tani sprzęt działa zaskakująco szybko, a niska rozdzielczość nie przeszkadza. Pochwalić muszę też wygodny i solidny uchwyt, który świetne się trzyma szyby i pozwala regulować położenie ekranu w dwóch płaszczyznach.

Hykker myNavi 7Hykker myNavi 7 fot. Hykker

Jak Hykker myNavi7 sprawuje się podczas jazdy?

Producent obiecuje bezterminową mapę Polski NAVIGO Copernicusa. Ponadto, możemy przeczytać, że "po rejestracji użytkownika na stronie internetowej producenta, dostępna jest także czasowa aktualizacja mapy za darmo. Mapa Polski NAVIGO to ponad 3300 szczegółowych map miast i miejscowości oraz 2,7 mln rzeczywistych punktów adresowych, a także pełna sieć dróg autostradowych, drugorzędnych, lokalnych i gruntowych". Tyle teoria. Bo, mimo kilku prób, nie udało mi się zalogować na stronie producenta ani, tym bardziej, ściągnąć aktualizacji. Choć sprzęt od razu mnie poinformował, że ma wgrane przestarzałe mapy. Myślałem, że może to moja wina, ale - nie. Ten sam problem mieli także testujący na innych serwisach.

A niestety, brak aktualnych map odczujemy podczas jazdy. Nawigacja nie należy do najlepszych na rynku, brakuje jej np. bardzo wygodnej funkcji asystenta pasa ruchu czy informacji o robotach drogowych i czasowym zamknięciu danej drogi (nie mówiąc już o monitorowaniu korków, ale to nie ta półka cenowa), a czasami zdarza się jej zaproponować dziwną trasę, która narazi nas na spóźnienie. Co ważne, jeżeli zjedziemy z wyznaczonej drogi, to system całkiem szybko przelicza nową trasę i proponuje kolejne manewry bez zbędnej zwłoki. Nawigacja Hykkera lepiej radzi sobie w dużych miejscowościach niż tych małych, gdzie zdarza się jej nie znać ulic ani numerów domów. Podoba mi się szata graficzna urządzenia - wskazania nawigacji są bardzo czytelne, a urządzenie bardzo jasno i z odpowiednim wyprzedzeniem informuje nas o manewrach. Podczas krótkiego testu dużo przyjemniej korzystało mi się z widoku 2D niż trójwymiaru.

Wbudowaną nawigację określiłbym więc mianem przeciętnej. Nie jest zła i w większości przypadków sobie poradzi (zwłaszcza w dużych miastach), ale potrafi się też zagubić albo kazać nam jechać zamkniętą drogą, a nowo otwarte konsekwentnie ignorować ze względu na stare mapy.

Podczas dłuższych tras będziecie zmuszeni do używania załączonej w zestawie ładowarki (wpina się ją do gniazda zapalniczki). Jednak podczas krótszych tras po mieście akumulator o pojemności 800mAh zwykle mi wystarczał, choć bateria znika dość szybko.

Hykker myNavi 7Hykker myNavi 7 fot. Filip Trusz

A może być tak...

Ciekawą alternatywą może być więc wgranie na Hykkera myNavi 7 map konkurencji (np. świetnie radzącej sobie w Polsce AutoMapy), na co system Windows CE pozwala. Trzeba oczywiście liczyć się z dodatkową opłatą licencyjną, ale i tak trudno znaleźć równie tanie, dość szybko działające urządzenie z tak dużym i czytelnym ekranem.

Hykker myNavi 7, czyli nie sama nawigacja

7-calowy ekran ma spory potencjał do multimediów. Znaczy miałby, gdyby jego rozdzielczość nie była tak niska... Choć to może ja jestem zbyt rozpieszczony smartfonami, a wielu z Was nie będą przeszkadzały piksele i oporowy ekran. W takim wypadku na Hykkerze będziecie mogli oglądać filmy, zdjęcia, słuchać muzyki i audiobooków albo czytać e-booki. Domyślnie w pamięci nawigacji wgrane są także proste gry, a ich bibliotekę można poszerzyć, ściągając kolejne pozycje. myNavi 7 wyposażona jest w rysik (ukryty w urządzeniu), ale da się go obsługiwać palcami bez większych trudności.

Wbudowana pamięć urządzenia to 4 GB.

Bardzo przyjemnym elementem Hykkera myNavi 7 jest nadajnik FM. Dzięki temu możemy wskazania głosowe nawigacji lub zapisaną na niej muzykę przesyłać na samochodowego głośniki. Co ważne, nie jest to konieczne - głośnik urządzenia jest na tyle głośny, że przy słuchaniu poleceń nawigacji spokojnie można korzystać tylko z niego.

Hykker myNavi 7Hykker myNavi 7 fot. Filip Trusz

Podsumujmy... Czy warto?

Wszystko zależy, czego oczekujecie po takim urządzeniu. Jeżeli ekranu HD i dokładności i funkcjonalności map znanych z TomToma czy Googla, to będziecie oczywiście rozczarowani. Ale z drugiej strony, Hykker myNavi 7 kosztuje tylko 229 zł, a jak na tę cenę oferuje zaskakująco sporo. Ekran jest olbrzymi i czytelny, urządzenie ma kilka przydatnych, pobocznych funkcji, działa zaskakująco szybko, tylko... Tylko, że największą wadą myNavi 7 jest sama nawigacja. NAVIGO jest co najwyżej przeciętne, a przed ruszaniem w trasę, trzeba je skontrolować na telefonie i Mapach Googla, aby się upewnić, czy na pewno nie zostaniemy poprowadzeni do celu w bardzo dziwny i czasochłonny sposób.

Hykker myNavi 7 - zalety

Duży i czytelny ekran, cena, nadajnik FM, przeglądarka zdjęć i filmów, szybkość działania, ekran całkiem nieźle reaguje na dotyk, gry, system pozwala wgrywać swoje aplikacje

Hykker myNavi 7 - wady

Wbudowane mapy są co najwyżej przeciętne, rozdzielczość ekranu, raczej mały akumulator

Czy podczas jazdy korzystasz z nawigacji?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.