Kierowco, chcesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy zł rocznie? Stosuj się do tych prostych zasad

Eksploatacja auta może pochłonąć rocznie nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najwięcej zazwyczaj kierowcy wydają na paliwo. Jednak przy rozsądnym gospodarowaniu można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Zasada jest prosta. Im więcej jeździsz, tym wydatki eksploatacyjne są większe. Kierowca przejeżdżający około 15 tysięcy kilometrów rocznie, zostawia w ciągu roku na stacjach paliw 4,5-5,5 tysiąca złotych.

Ten wydatek można ograniczyć korzystając ze stacji samoobsługowych lub tych zlokalizowanych przy marketach. Różnica w cenie benzyny wynosi w niektórych przypadkach nawet 20 groszy na litrze, co przełoży się na roczną oszczędność rzędu 250-350 złotych. Na innych wydatkach można zaoszczędzić jeszcze więcej.

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - polisa ubezpieczeniowa

Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie polisy ubezpieczenia OC. Warunki obowiązkowego ubezpieczenia reguluje ustawa, więc w teorii nie ma znaczenia, z jakim towarzystwem użytkownik zawrze umowę.

Ale warto porównywać ceny w różnych firmach. Skuteczne narzędzia oferuje internet (rankomat.pl, ipolisa.pl), gdzie po wpisaniu kluczowych danych, na stronie pojawią się kalkulacje i możliwość zamówienia polisy. Można też posiłkować się inforamcjami od agenta ubezpieczeniowego.

Różnice w cenach mogą sięgać nawet 1500 złotych. W przypadku AC, oszczędności będą jeszcze większe.

Zobacz także: Czy za jazdę bez opon zimowych można dostać mandat?

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - instalacja LPG

Montaż instalacji LPG w samochodzie, to propozycja dla osób pokonujących znaczne dystanse. Popularne, nowoczesne i sprawdzone instalacje LPG do silników czterocylindrowych kosztują 2500-3000 złotych.

Po przejechaniu około 30-35 tysięcy kilometrów, koszt montażu się zwróci i zacznie generować oszczędności. Przy przebiegach rzędu 25 tysięcy km rocznie, w kieszeni kierowcy zostanie ponad 2 tysiące złotych. Należy się jednak liczyć z droższymi przeglądami i nieco większymi wydatkami serwisowymi. Butla z gazem zmniejszy też pojemność bagażnika.

Zobacz także: Kiedy ubezpieczenie OC nie pokryje szkody?

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - wybieraj niezależne warsztaty

Większość nabywców nowych samochodów serwisuje je w autoryzowanych stacjach obsługi, przynajmniej do czasu wygaśnięcia gwarancji.
Po tym okresie, warto zastanowić się na zmianą warsztatu.

Niezależni i doświadczeni fachowcy potrafią usunąć usterkę równie dobrze i znacznie taniej. Rutynowy przegląd (wymiana oleju i filtrów) poza ASO to oszczędność rzędu 400-500 złotych względem przeprowadzenia tej samej czynności serwisowej w autoryzowanej stacji obsługi.

Z kolei usunięcie poważnych awarii (pokroju uszkodzonej skrzyni biegów lub wymiany silnika) w niezależnym warsztacie, przyniesie korzyść na poziomie nawet 5-8 tysięcy złotych względem kosztów, jakie będziemy musieli ponieść dokonując tej naprawy w ASO.

Dobry specjalista zaleci też regenerowanie wyeksploatowanych podzespołów. O ile w ASO to praktycznie się nie zdarza, o tyle w niezależnych warsztatach przywracanie do życia uszkodzonych turbosprężarek, wtryskiwaczy common-rail, alternatora lub rozrusznika, jest na porządku dziennym. W tym przypadku jednorazowe oszczędności mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zobacz także: Jazda na zbyt niskich obrotach może doprowadzić do finansowych tarapatów

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - używane części

Naprawy samochodu nie zawsze trzeba dokonywać tylko z wykorzystaniem nowych części zamiennych. Używane elementy poszycia karoserii można znaleźć na rynku wtórnym (giełda samochodowa lub portale ogłoszeniowe).

To samo dotyczy zniszczonych plastików wnętrza lub elektronicznych gadżetów stanowiących wyposażenie opcjonalne pojazdu. Różnica względem cen oferowanych przez ASO może wynosić nawet kilka tysięcy złotych w przypadku niezbyt popularnych modeli.

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - oszczędzaj zawieszenie

We współczesnych samochodach, zawieszenie jest jednym z bardziej narażonych na uszkodzenie elementem. Zwłaszcza osadzone na dużych felgach odzianych w niskoprofilowe opony jest bardziej podatne na wszelkie usterki.

Wymiana tulei wahaczy, sprężyn, amortyzatorów lub łączników stabilizatora wiąże się z wydatkiem rzędu 200-800 złotych. Niektóre z tych komponentów może kwalifikować się do wymiany już po roku intensywnej eksploatacji na wyboistej jezdni.

Warto zatem zdjąć nogę z gazu na progach zwalniających lub wybierać trochę dłuższą drogę, ale z dobrą jakościowo nawierzchnią.

Zobacz także: Policja nie zabierze Ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h. Pod jednym warunkiem

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - przerzuć się na transport publiczny

Brzmi absurdalnie, ale to prawda. Przecież poruszanie się samochodem w dużych miastach w godzinach szczytu zazwyczaj nie ma sensu.

Niekończące się korki niejednego kierowcę potrafią wyprowadzić z równowagi. Do tego, codzienne korzystanie ze stref płatnego parkowania też nie jest obojętne dla kieszeni. By tego uniknąć, warto rozważyć zostawienie pojazdu na placu bez opłat i przesiadkę do autobusu lub tramwaju. Na paliwie i opłatach parkingowych można zaoszczędzić nawet 500 złotych rocznie.

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - korzystaj z tańszych myjni i sklepów z akcesoriami

Wielu kierowców uparcie korzysta z myjni automatycznych dostępnych na sieciowych stacjach. Problem w tym, że każdorazowe czyszczenie auta w takim miejscu wiąże się z opłatą na poziomie 15-30 złotych.

Ciekawą alternatywę stanowią myjnie samoobsługowe, gdzie umycie kompaktowego auta będzie kosztować 5-8 złotych. Różnica polega na tym, że trzeba wziąć lancę do ręki i zużyć trochę energii podczas mycia. Niemniej, przy 24 „kąpielach” rocznie, oszczędności mogą sięgać 200-300 złotych.

Zobacz także: Mandat za przekroczenie prędkości

Warto też kupować akcesoria do samochodu lub płyn do spryskiwaczy w tańszych punktach. Na stacjach paliw popularne produkty są zazwyczaj dość drogie. Za płyn zimowy do spryskiwaczy można zapłacić nawet 30 złotych, za szczotkę do odśnieżania 20 zł, a za skrobaczkę 10 zł.

Te same produkty w popularnych sieciach handlowych są nawet trzykrotnie tańsze. Jeśli użytkownik rocznie zużywa 10 opakowań płynu do spryskiwaczy, zaoszczędzi tym samym około 200 złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.