Kierowco, chcesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy zł rocznie? Stosuj się do tych prostych zasad

Eksploatacja auta może pochłonąć rocznie nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najwięcej zazwyczaj kierowcy wydają na paliwo. Jednak przy rozsądnym gospodarowaniu można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Zasada jest prosta. Im więcej jeździsz, tym wydatki eksploatacyjne są większe. Kierowca przejeżdżający około 15 tysięcy kilometrów rocznie, zostawia w ciągu roku na stacjach paliw 4,5-5,5 tysiąca złotych.

Ten wydatek można ograniczyć korzystając ze stacji samoobsługowych lub tych zlokalizowanych przy marketach. Różnica w cenie benzyny wynosi w niektórych przypadkach nawet 20 groszy na litrze, co przełoży się na roczną oszczędność rzędu 250-350 złotych. Na innych wydatkach można zaoszczędzić jeszcze więcej.

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - polisa ubezpieczeniowa

Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie polisy ubezpieczenia OC. Warunki obowiązkowego ubezpieczenia reguluje ustawa, więc w teorii nie ma znaczenia, z jakim towarzystwem użytkownik zawrze umowę.

Ale warto porównywać ceny w różnych firmach. Skuteczne narzędzia oferuje internet (rankomat.pl, ipolisa.pl), gdzie po wpisaniu kluczowych danych, na stronie pojawią się kalkulacje i możliwość zamówienia polisy. Można też posiłkować się inforamcjami od agenta ubezpieczeniowego.

Różnice w cenach mogą sięgać nawet 1500 złotych. W przypadku AC, oszczędności będą jeszcze większe.

Zobacz także: Czy za jazdę bez opon zimowych można dostać mandat?

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - instalacja LPG

Montaż instalacji LPG w samochodzie, to propozycja dla osób pokonujących znaczne dystanse. Popularne, nowoczesne i sprawdzone instalacje LPG do silników czterocylindrowych kosztują 2500-3000 złotych.

Po przejechaniu około 30-35 tysięcy kilometrów, koszt montażu się zwróci i zacznie generować oszczędności. Przy przebiegach rzędu 25 tysięcy km rocznie, w kieszeni kierowcy zostanie ponad 2 tysiące złotych. Należy się jednak liczyć z droższymi przeglądami i nieco większymi wydatkami serwisowymi. Butla z gazem zmniejszy też pojemność bagażnika.

Zobacz także: Kiedy ubezpieczenie OC nie pokryje szkody?

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - wybieraj niezależne warsztaty

Większość nabywców nowych samochodów serwisuje je w autoryzowanych stacjach obsługi, przynajmniej do czasu wygaśnięcia gwarancji.
Po tym okresie, warto zastanowić się na zmianą warsztatu.

Niezależni i doświadczeni fachowcy potrafią usunąć usterkę równie dobrze i znacznie taniej. Rutynowy przegląd (wymiana oleju i filtrów) poza ASO to oszczędność rzędu 400-500 złotych względem przeprowadzenia tej samej czynności serwisowej w autoryzowanej stacji obsługi.

Z kolei usunięcie poważnych awarii (pokroju uszkodzonej skrzyni biegów lub wymiany silnika) w niezależnym warsztacie, przyniesie korzyść na poziomie nawet 5-8 tysięcy złotych względem kosztów, jakie będziemy musieli ponieść dokonując tej naprawy w ASO.

Dobry specjalista zaleci też regenerowanie wyeksploatowanych podzespołów. O ile w ASO to praktycznie się nie zdarza, o tyle w niezależnych warsztatach przywracanie do życia uszkodzonych turbosprężarek, wtryskiwaczy common-rail, alternatora lub rozrusznika, jest na porządku dziennym. W tym przypadku jednorazowe oszczędności mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zobacz także: Jazda na zbyt niskich obrotach może doprowadzić do finansowych tarapatów

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - używane części

Naprawy samochodu nie zawsze trzeba dokonywać tylko z wykorzystaniem nowych części zamiennych. Używane elementy poszycia karoserii można znaleźć na rynku wtórnym (giełda samochodowa lub portale ogłoszeniowe).

To samo dotyczy zniszczonych plastików wnętrza lub elektronicznych gadżetów stanowiących wyposażenie opcjonalne pojazdu. Różnica względem cen oferowanych przez ASO może wynosić nawet kilka tysięcy złotych w przypadku niezbyt popularnych modeli.

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - oszczędzaj zawieszenie

We współczesnych samochodach, zawieszenie jest jednym z bardziej narażonych na uszkodzenie elementem. Zwłaszcza osadzone na dużych felgach odzianych w niskoprofilowe opony jest bardziej podatne na wszelkie usterki.

Wymiana tulei wahaczy, sprężyn, amortyzatorów lub łączników stabilizatora wiąże się z wydatkiem rzędu 200-800 złotych. Niektóre z tych komponentów może kwalifikować się do wymiany już po roku intensywnej eksploatacji na wyboistej jezdni.

Warto zatem zdjąć nogę z gazu na progach zwalniających lub wybierać trochę dłuższą drogę, ale z dobrą jakościowo nawierzchnią.

Zobacz także: Policja nie zabierze Ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h. Pod jednym warunkiem

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - przerzuć się na transport publiczny

Brzmi absurdalnie, ale to prawda. Przecież poruszanie się samochodem w dużych miastach w godzinach szczytu zazwyczaj nie ma sensu.

Niekończące się korki niejednego kierowcę potrafią wyprowadzić z równowagi. Do tego, codzienne korzystanie ze stref płatnego parkowania też nie jest obojętne dla kieszeni. By tego uniknąć, warto rozważyć zostawienie pojazdu na placu bez opłat i przesiadkę do autobusu lub tramwaju. Na paliwie i opłatach parkingowych można zaoszczędzić nawet 500 złotych rocznie.

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - korzystaj z tańszych myjni i sklepów z akcesoriami

Wielu kierowców uparcie korzysta z myjni automatycznych dostępnych na sieciowych stacjach. Problem w tym, że każdorazowe czyszczenie auta w takim miejscu wiąże się z opłatą na poziomie 15-30 złotych.

Ciekawą alternatywę stanowią myjnie samoobsługowe, gdzie umycie kompaktowego auta będzie kosztować 5-8 złotych. Różnica polega na tym, że trzeba wziąć lancę do ręki i zużyć trochę energii podczas mycia. Niemniej, przy 24 „kąpielach” rocznie, oszczędności mogą sięgać 200-300 złotych.

Zobacz także: Mandat za przekroczenie prędkości

Warto też kupować akcesoria do samochodu lub płyn do spryskiwaczy w tańszych punktach. Na stacjach paliw popularne produkty są zazwyczaj dość drogie. Za płyn zimowy do spryskiwaczy można zapłacić nawet 30 złotych, za szczotkę do odśnieżania 20 zł, a za skrobaczkę 10 zł.

Te same produkty w popularnych sieciach handlowych są nawet trzykrotnie tańsze. Jeśli użytkownik rocznie zużywa 10 opakowań płynu do spryskiwaczy, zaoszczędzi tym samym około 200 złotych.

Więcej o:
Komentarze (115)
Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fakej

  Oceniono 126 razy 122

  Wystarczy zamiast Bentleya kupić Jaguara i już jest oszczędność ok 50%

 • dejacek

  Oceniono 111 razy 81

  świetny artykuł.Podoba mi się zwłaszcza fragment o oszczędzaniu przez korzystanie z komunikacji miejskiej. Poranny kurs zajmuje mi ok 40 minut. Wyjeżdżam ok 7. 00 podwożę córkę do podstawówki ok 7.20 potem syna do przedszkola i ok 7.40 jestem w pracy. No ale przecież można zaoszczędzić. Wstajemy o 5.00 szybkie wyjście i o 5.40 mam autobus. Dojeżdżam do miasta, szybka przesiadka o 6.30 na następny autobus podjeżdżający w okolice szkoły, odprowadzamy córkę i wracamy na przystanek. już o7.10 jest autobus którym podjeżdżam pod samo przedszkole. Odprowadzam synka i muszę przejść ok 1,5 km na inny autobus który o 7.55 dowozi mnie do pracy. W kieszeni zostało mi 4,50 zaoszczędzone na paliwie. Na bilety wydałem 15 zł no ale co tam - przecież zaoszczędziłem

 • Gość: janoosh

  Oceniono 72 razy 54

  Czekam na drugą część cebulo-poradnika - podpowiadam tematy - bieżnikowanie opon, wycinanie dpf, katalizatora itd, dla posiadaczy starszych diesli - olej opałowy. Szkoda, że zmieniły się przepisy bo jeszcze do niedawna można było zaoszczędzić i zamiast przeznaczać pieniądze na wymianę klocków/tarcz wystarczyło kupić flaszkę dla diagnosty w SKP; Żeby nie stracić zbyt dużo przy odsprzedaży samochodu wystarczy cofnąć licznik.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 43 razy 43

  Mały Szkot przybiega do taty i chwali się: zaoszczędziłem dziś 20 pensów!
  Jak to? -nie wydałem na bilet i biegłem za autobusem.
  - Glupcze! Gdybyś biegł za taksówką, to zaoszczędziłbyć z 5 funtów!

 • taksobiegadam

  Oceniono 43 razy 41

  Jedno muszę przyznać, autor ma jaja że się pod tym "poradnikiem" podpisał z imienia i nazwiska.

 • wagadudu

  Oceniono 39 razy 37

  Można zamontować jeszcze generator holcgazu i palić drewnem zamiast benzyny. Można sprzedać samochód, a za uzyskane pieniądze kupić kilkaset kilogramów kiełbasy krakowskiej. Jest wiele sposobów...

 • gravity1287

  Oceniono 32 razy 20

  1. "Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu - przerzuć się na transport publiczny" HAHAHAHAHA!!! Czemu nie idziecie dalej; chcesz oszczędzić na komunikacji miejskiej - jeździj rowerem :D
  2. Niemądre jest sugerowanie szukania taniego, wątpliwej jakości paliwa celem pozornej oszczędności 350zł rocznie, gdzie słabe paliwo to np. LSPI i zwiększone wydatki na naprawy (przyspieszenie awarii silnika spowodowane paliwem nie trzymającym norm).
  3. Kto puszcza takie coś na główną?

 • koenzymq10

  Oceniono 17 razy 17

  Jedyny sprawdzony sposób na oszczędzanie to: "nie kupuj auta jesli cię na nie nie stać". Naprawdę można zaoszczędzić już kupę kasy na samym nie kupieniu auta!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX