Czy za jazdę bez opon zimowych można w Polsce dostać mandat?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią coraz gorsze warunki na drogach w całym kraju. Wielu kierowców już wymieniło opony na zimowe. Ale czy jest to obowiązkowe, a ewentualny brak opon zimowych grozi mandatem?

"Czy w Polsce za jazdę bez opon zimowych można dostać mandat?" - takie pytanie zadaje sobie wielu kierowców w naszym kraju. Odpowiedź jest prosta - NIE, w Polsce jazda w zimę bez opon zimowych nie jest karana. Wbrew opinii zaskakująco dużej części kierowców, zmiana opon na zimowe nie jest w naszym kraju regulowana żadnymi przepisami. Oznacza to, że jeżeli opony w naszym samochodzie spełniają wymagania bezpieczeństwa, to policja nie ukarze nas mandatem podczas ewentualnej kontroli. Nawet jeżeli będziemy jechać podczas śnieżycy na letnich oponach.

Jednakże, mimo że jazda bez "zimówek" w Polsce nie grozi mandatem, to gorąco zachęcamy wszystkich kierowców do wymiany ogumienia ze względów bezpieczeństwa. Przewaga opon zimowych nad letnimi podczas jazdy po zaśnieżonych drogach jest bezdyskusyjna. Jeżeli mieszkanie w rejonie Polski, gdzie zima nie jest tak dotkliwa, a służby dają sobie radę z odśnieżaniem dróg, to dobrym rozwiązaniem mogą być opony całoroczne. Sprawdzają się one lepiej w trudnych warunkach niż klasyczne, letnie. O wymianie opon więcej pisaliśmy w tym materiale: Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do opadów pierwszego śniegu.

Warto pamiętać, że w Europie nie obowiązuje jednolite prawo drogowe. W Polsce jazda bez opon zimowych nie jest karana, ale są kraje, gdzie dostaniemy za to dotkliwy mandat. Trzeba mieć to na uwadze, jeżeli planujecie dłuższy wyjazd na zimowe ferie. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe.

Zobacz także: Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Zima to najgorszy czas dla kierowców, dlatego te kilka rzeczy zawsze warto mieć w aucie

Czy zmieniasz opony na zimowe?
Więcej o:
Komentarze (80)
Czy za jazdę bez opon zimowych można dostać mandat?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Yoyo667

  Oceniono 24 razy 18

  W Niemczech nie trzeba miec opon zimowych (czyli ze znakiem trzech szczytow i "sniezynki"), tylko wystarczy ze na oponie jest oznaczenie M+S (czyli Mud+Snow). Nie wprowadzajcie ludzi w blad.

 • dorsz_pitery

  Oceniono 17 razy 13

  nie karmić lobbystów!

 • polsilver100

  Oceniono 23 razy 13

  W Niemczech nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych.Jednak jeśli leży śnieg i mam opony letnie to dostanę mandat.Znaczy przy pogodzie bez śniegu i lodu zatrzymuje mnie policja i nie dostanę mandatu nawet na letnich

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 12

  A jak jest w tych wymienionych krajach z oponami wielosezonowymi? Są honorowane, czy nie?

  Bo ja np. od wielu lat, używam wyłącznie takich. Mają tę zaletę, że są całkiem niezłe w zimie, ale za to wręcz REWELACYJNE latem podczas największego nawet deszczu.

 • dorsz_pitery

  Oceniono 15 razy 7

  a może lepiej mandat dla OPŁACANYCH Z NASZYCH PODATKÓW służb miejskich za NIEODŚNIEŻANIE dróg?

  w mieście, przy codziennych dojazdach do pracy na odśnieżonych drogach zimówki są kompletnie bezzasadne

 • justas32

  Oceniono 6 razy 6

  Oznaczenie prawdziwych opon zimowych to w/g regulacji Unii Europejskiej - 3PMSF ...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy 4

  Problemem jest koszt opon zimowych.
  Jeździ się na nich przez 1/3 roku, a po pięciu latach i tak są jak letnie, jeżeli chodzi o właściwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX