Śmiałe plany Ubera - już niedługo na drogach pojawi się 24 tys. autonomicznych taksówek Volvo

Wizja samochodów autonomicznych na drogach jest już coraz bliżej. Uber właśnie zapowiedział swoje ambitne plany - na drogi wjedzie 24 tys. taksówek, w których nie będą potrzebni kierowcy. Auta dostarczy Volvo.

Działalność Ubera wzbudza wiele kontrowersji, ale w ogólnym rozrachunku podróżowanie przy wykorzystaniu tej aplikacji jest znacznie tańsze niż korzystanie z korporacji taksówkowych. Teraz przyszedł czas na kolejny krok w rozwoju popularnej usługi.

W 2016 roku rozpoczęły się pierwsze testy autonomicznych pojazdów sieci Uber. Po lokalnych drogach Pittsburgha, w stanie Pensylwania, jeździło 100 egzemplarzy luksusowych SUV-ów Volvo XC90 bez kierowcy na pokładzie. Wcześniej Uber testował swoje rozwiązania na pokładzie Fordów Fusion (amerykański odpowiednik Mondeo). Podczas testów doszło do jednego głośnego wypadku, ale najnowsze wieści wskazują, że ostateczne testy przebiegły pomyślnie. a Uber rozpoczyna kolejną, znacznie szerzej zakrojoną fazę swojego projektu.

Firma zapowiedziała, że wprowadzi na drogi 24 tysiące takich samochodów. Auta będą dostarczane w dwóch partiach, a pierwsza dotrze już w 2019 roku. Uber nie wyjaśnia, czy ten termin jest jednoznaczny ze startem usługi. Volvo zajmie się dostarczeniem samochodów, a nad oprogramowaniem do autonomicznej jazdy czuwa Uber.

Zobacz także: Autonomiczne Volvo ruszają na drogi Wielkiej Brytanii

Google także rozwija swój program autonomicznych taksówek

Konkurencyjną usługę planuje spółka Waymo należąca do Alphabet (właściciel Google'a) – planowane rozpoczęcie autonomicznego przewozu osób nastąpi już w 2018 roku.

Jednak jeszcze w 2017 r. na ulice Phoenix w stanie Arizona wyjedzie flota autonomicznych taksówek od Google. Co istotne, będą to w pełni autonomiczne pojazdy - w samochodzie nie będzie ani kierowcy, który mógłby w sytuacji awaryjnej przejąć kontrolę nad autem, ani nadzorującego systemy inżyniera. Do tej pory podczas wszystkich testów przeprowadzanych na ulicach miast zawsze taka osoba znajdowała się w aucie. Jeżeli autonomiczne taksówki sprawdzą się w Phoenix, program Waymo ruszy pełną parą także w innych miastach USA.

Zobacz także: Taksówkarze powinni bać się nie tylko Ubera. Zastąpi ich... sztuczna inteligencja. To już się dzieje w USA

Chrysler Pacifica WaymoChrysler Pacifica Waymo fot. Waymo

Nie wiadomo, kiedy autonomiczne taksówki pojawią się w Europie i w Polsce. Na pewno brak kierowców na pokładzie samochodu pozwoli obniżyć ceny przejazdów i jeszcze bardziej zwiększyć dystans od klasycznych usług taksówkowych.

Czy wierzysz, że samochody autonomiczne pojawią się na drogach już w 2020 r.?
Więcej o: