Ursus ELVI - Polacy zbudują elektryczne auto

Marka Urus kojarzyła się nam z ciężkimi, siermiężnymi konstrukcjami typu traktor lub maszyna rolnicza. Polska firma postanowiła pójść z duchem czasu i przygotowała nowoczesny projekt - elektryczny pojazd dostawczy ELVI.

Ursus po raz pierwszy pokazał ELVI w kwietniu podczas targów przemysłowych w Hanowerze. Pojazd wyszedł z fazy konceptu i trafi do seryjnej produkcji. Projekt układu napędowego zaprojektuje firma Cegielski, a specjaliści z Ursusa połączą wszystko w całość. ELVI ma masę do 3,5 tony, a ładowność wynosi do 1100 kg. Akumulatory naładowane do pełna pozwolą przejechać około 150 km, a prędkość maksymalna to 100 km/h. Elektryczny samochód dostawczy ma 2 metry wysokości, dzięki czemu zmieści się bez problemu na podziemnych parkingach.

Zobacz także: Problemy z CEPiK 2.0. Kierowcy stoją w kolejkach, a urzędnicy toną w dokumentach. Co poszło nie tak?

Ursus chce wyprzedzić konkurencyjne konstrukcje za pomocą indukcyjnych silników pięciofazowych, które serwują o 15 proc. większy moment obrotowy niż konwencjonalne konstrukcje. Napęd, który trafi pod maskę ELVI ma być mały i lekki, co ułatwi jego montaż i nie wpłynie na możliwości transportowe.

Poprzedni rok nie był dla Ursusa zbyt dobry. Firma zanotowała stratę w wysokości ok. 700 tys. zł, ale pierwsze dziewięć miesięcy 2017 roku wykazały wzrost na poziomie 3,3 mln zł netto. Przedstawiciele polskiej marki zapowiadają, że produkcja małego samochodu dostawczego o napędzie elektrycznym rozpocznie się w drugim kwartale 2018 roku. W międzyczasie spółka Ursus Bus wygrała październiku przetarg na dostawę 47 elektrycznych autobusów niskopodłogowych o długości 12 metrów, które już za kilka miesięcy wyjadą na ulice Zielonej Góry.

Zobacz także: Raport TUV 2018 - które samochody są najmniej awaryjne?

Producent przenosi zakłady produkcyjne z Dobrego Miasta do Lublina. Taki ruch pozwoli poprawić rentowność oddziałów produkcyjnych i ograniczy koszty wynikające z równoległego funkcjonowania dwóch fabryk.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.