Elektromobilność pokona smog - nowy pomysł Volvo

Specjaliści oceniają, że komunikacja miejska wytwarza około 30 proc. spalin w miastach. Ratunkiem może być przejście na transport bezemisyjny. Pomogą w tym nowe autobusy produkowane przez Volvo.

Marka Volvo jest mocno zaangażowana w temat elektromobilności. W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Małgorzata Durda, odpowiedzialna za sprzedaż autobusów Volvo Polska wypowiedziała się na temat potencjału związanego z przekształceniem komunikacji miejskiej z zasilania konwencjonalnego na elektryczne.

Jej zdaniem zmniejszy się wtedy nie tylko zanieczyszczenie powietrza w miastach, ale również poziom hałasu. To przełoży się na lepszą jakość życia mieszkańców i obniży koszty dla miasta za izolację dźwiękoszczelną.

Zobacz także: Tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny. Znamy czterech finalistów!

Przejście na elektromobilność łączy się z potrzebą inwestycji w specjalną infrastrukturę dla takich pojazdów. Chodzi głównie o ładowarki dla aut elektrycznych. Ustawa o elektromobilności ma zobowiązać włodarzy polskich miast do budowy punktów dla samochodów osobowych. W przypadku komunikacji miejskiej sytuacja jest łatwiejsza, ponieważ trasy przejazdu są znane i wystarczy wybudować ładowarki na przystankach końcowych.

Małgorzata Durda podkreśla też, że miasta powinny odpowiednio przemyśleć obszary objęte modernizacją, żeby zbudować nie tylko gęstą sieć ładowarek, ale również wykorzystać czas, który samochód spędza na pętli. W przypadku zmiany rozkładu jazdy stacji ładowania może być mniej. Wtedy autobus mógłby przejechać ok. 80 km pos 20-minutowym ładowaniu.

Zobacz także: Skoda planuje elektryczne samochody. Znamy szczegóły

"Zmiana kilku linii autobusowych na elektryczne daje niewielką zmianę, więc trzeba zacząć myśleć o bardziej konwencjonalnych działaniach" – tak zakończyła rozmowę Małgorzata Durda.

Źródło: BiznesAlert.pl

Więcej o:
Komentarze (7)
Elektromobilność pokona smog ? nowy pomysł Volvo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ASD

  Oceniono 2 razy 2

  Gadałem raz z pewnym Chińczykiem z Shanghaju. Mówi że jest tam okropny smog. Pytam dla pewności czy to przez auta? Mówi że nie, bzdura, smog pochodzi z elektrowni węglowych umiejscowionych za miastem.
  Teraz wyobraźmy sobie czy w PL mamy problem ze smogiem z aut czy smogiem z elektrowni. A może po prostu z Kowalskim, który zbiera przez cały rok platikowe butelki, bynajmniej nie do recyklingu...?

 • Gość: Doradca Instytutu OŚ

  0

  Cześć!
  Jeśli byście chcieli się czegoś dowiedzieć o powstawaniu i użytkowaniu elektrycznych samochodów to zapraszam do rozmowy. W ramach kampanii informacyjnej o elektromobilności staramy się przybliżyć zalety takich rozwiązań.
  Tomek,
  Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska
  elektromobilnapolska

 • Gość: rollo

  Oceniono 1 raz -1

  wlacz samochod w garazu, to umrzesz od smogu, ale to nie szkodzi w miescie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX