Komentarze (162)
Pijani kierowcy - statystyki, wyroki sądów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jjj68

  Oceniono 3 razy 3

  No szczerze, takiej manipulacji w Gazecie się nie spodziewałem. Przykre.

 • karta00077

  Oceniono 2 razy 2

  TW Kozłowski, przestańcie chlać :-)

 • tijeras66

  Oceniono 2 razy 2

  A wystarczyłoby dać po prostu wyższe limity... od 0.5 konsekwencje sporo, a do 0.5 (od 0.2) mandat i zakaz prowadzenia przez tydzień + samochód do odholowania. Lub, tak jak w niemczech - do 0.5 szerokiej drogi, no chyba, że spowodował kolizje - wtedy sąd decyduje czy to jest okoliczność obciążająca. Łapiecie tych co mają 0.21 i potem dziwne statystyki. Jak już wspomniałem, w niemczech policja by powiedziała "szerokiej drogi". Nie ma to jak wtłaczać ludziom idiotyzmów, że te wypadki to wszyscy po 1 piwie. Policja jakoś nie reaguje gdy jakiś krejzol zmienia pasy i zajeżdża drogę po trzeźwemu po mieście, bo cóż można mu przylepić? Brak włączania kierunkowskazów? To jakieś 2 pkt karne i 100 - nie warto przecież - co tam, że chwila nieuwagi któregoś z uczestników ruchu spowoduje kolizje/wypadek...

 • dejacek

  Oceniono 2 razy 2

  znajomek mieszkał naście lat w USA. Opowiedział mi taką historię. Zasiedzieli się z kolegami w barze i wyszedł na dobrym rauszu. Wsiadł w samochód i powoli ruszył w stronę domu. Po chwili zobaczył koguty w lusterku i zatrzymał się. Rozmowa wyglądała mniej więcej tak. Piłeś - piłem- gdzie jedziesz - do domu- a wiesz jak dojechać- tak, za dwie przecznice w lewo i potem jeszcze 500m- to jedź, ale żebyś się nigdzie nie szwendał. Glina zanotował sobie jednak jego adres i numery auta i po kilku minutach podjechał bez świateł koło jego domu żeby sprawdzić czy go posłuchano. Gdy zobaczył koło domu zaparkowane auto znajomego włączył światła i odjechał. Pytanie brzmi - no i co się stało

 • leser.1

  Oceniono 2 razy 2

  Grzywna to 1000+ zł. Nawiązka na "fundusz" - 5000zł. Obowiązkowy "kurs reedukacyjny" - 400zł. Badania lekarskie i psychologiczne 400-500 zł.

  Cena za głupotę wynosi więc ok. 7 tys. złotych + zakaz prowadzenia na 1-3-+ lat.

  Nie pocieszajcie więc potencjalnych "dwu-gazowców", że to tylko 1000zł.

 • robert.kwi

  Oceniono 3 razy 1

  Co do alkoholu za kierownicą to proponuję ustalić normy jak we Francji albo w UK i wtedy zobaczymy, że w Polsce wcale nie ma więcej takich przypadków niż w innych krajach. Ciekawe ilu z nich uznano by za pijanych w tych krajach :) jeden, dwóch? Straszne rzeczy :D Ustalając takie normy i w dodatku robiąc akcję typu "trzeźwy poranek" robimy z siebie debili wysyłając w świat infoamcję jak dużo u nas jeżdzi po alkoholu a to jest NIEPRAWDA - to chyba forma masochizmu :D Proponuję bardzo bardzo proste rozwiązanie, podnieść limit do tych norm z UE a także dodać takie zapisy, że kto ma pomiędzy 0,2-04 to mandat razy 5 a kto od 0,4 do 0,6 to mandat razy 10, 0,6-0,8 razy 30, powyżej 0,8 100 batów i na 10 lat zabranie rpawka ale każdemu i bez wyjątków typu śedzia, prokurator, poseł czy senator i byłby spokój a ten co by wypił lampkę wina do obiadu jechał by 1000 razy bezpieczniej od całej "trzeźwej" ale bez mózgowej reszty - bo alkohol jest dla inteligentnych.

 • Andrzej Maziarz

  Oceniono 3 razy 1

  Ja tam wolę "pijanego" kierowcę, takiego do 0,05 promila, niż trzeźwą blondi lub czarniawą za kierownicą. To jest dopiero horror. Odpowiadają za 60% wypadków na drogach. Bo nikt nie wytrzyma jazdy za taką ofiarą 30km/h gdzie dozwolone jest 90km/h. I wyprzedza jak kamikadze.

 • Andrzej Maziarz

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomnę wszystkim oszołomom, że pijani kierowcy powodują 5% wypadków, czyli że trzeźwi 95%, czyli że koszty spowodowane przez pijanych to 1,7 mld, czyli że koszt wypadków trzeźwych to : 323 000 000 000, czyli roczny budżet całego kraju. Co za jełop to wyliczał. Typowa chamska propaganda by uderzyć w kierowców. P.S. 99% "pijanych" to osoby mające 0,2-0,3 promila, czyli że w Europie byliby uznani za trzeźwych.

 • xvart

  Oceniono 3 razy 1

  no co za bzdura! A czy do autora tego artykułu dotarło, że obok tej grzywny sąd ma obowiązek orzec świadczenie na rzecz funduszy pomocy pokrzywdzonym w wysokości NIE MNIEJSZEJ niż 5.000 zł? I zakaz prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata? A za złamanie tego zakazu też grozi kara. Utrzymanie jednego więźnia kosztuje 3100 zł miesięcznie. Jeżdżą po pijanemu? Niech płacą. Co komu przyjdzie z zamykania tych ludzi do więzień? Kiedyś za kradzież kieszonkową groziło obcięcie ręki. I jakie były efekty? Inni złodzieje wykorzystywali zbiegowisko na publicznej egzekucji do kradzieży. Ludzie popełniali przestępstwa, popełniają i będą popełniać. Pijani kierowcy przestaną się pojawiać na drogach tylko wtedy, kiedy KAŻDY, kto zobaczy takiego delikwenta natychmiast zadzwoni na policję.
  I jeszcze jedno. Przez właśnie takie artykułu manipulujące danymi (a pominięcie obligatoryjnego świadczenia w przypadku skazania pijanego kierowcy jest moim zdaniem manimulacją), daje argumenty, do kolejnego podporządkowania sędziów politykom. Do czego to prowadzi? Do wyroków pod publiczkę. Róbcie dziennikarze tak dalej. A sprawa taka jak Komendy będzie nie raz na 20 lat, tylko 20 na rok.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko że artykuł 37a mówi, że karę więzienia do 8 lat można zamienić na grzywnę, nawet jeśli szczególny artykuł tak nie stanowi. Nie ma co robić sensacji. Grzywna jest karą tańszą i prawdopodobnie skuteczniejszą od odsiadki. Nic dziwnego, że sądy nakładają na pijanych kierowców grzywny.
  Karę w postaci i odsiadki i grzywny stosuje się, gdy sprawca popełniając przestępstwo dążył do uzyskania korzyści materialnej lub taką korzyść faktycznie odniósł.
  Robita sensacje.

 • adellante12

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego nikt nie chce podac statystyk jaki udział w tych liczbach mają prowadzące pijane kobiety?

 • pawelekok

  Oceniono 1 raz 1

  Grubo ponad 90% sprawców wypadków śmiertelnych w Polsce było trzeźwych. Co ciekawe, statystyki podają, że w przeliczeniu na liczbę zarejestrowanych samochodów ilość pijanych sprawców wypadków śmiertelnych w Polsce jest podobna jak np. w Niemczech, czy we Francji. Co oznacza, że zawsze była i będzie grupa alkoholików, których nie powstrzymają żadne kary, zakazy czy kampanie edukacyjne.

  Ale jednocześnie we Francji czy Niemczech ci pijani sprawcy są sprawcami kilkunastu do nawet ponad dwudziestu procent wszystkich wypadków śmiertelnych, a nie kilku procent jak w Polsce. A to oznacza, że trzeźwych sprawców jest w Polsce 3 - 4 razy więcej niż tam. I tu tkwią największe rezerwy żeby kilkukrotnie zmniejszyć w Polsce śmiertelność na drogach, zmiana systemu edukacji kierowców oraz poprawa stanu dróg i działalności policji tak, aby nie ścigała ona wyłącznie za prędkość tylko za wszystkie niebezpieczne zachowania na drogach i żeby było jej na drogach po prostu więcej a nie grzali dupy na komisariatach, czy chowali się po krzakach bo mają niskie limity przydziałowego paliwa.

 • Gość: Bamber kielich

  0

  Na wsi to jest normalne że po kielichu siada się za kierownicą i nawet zabieranie prawa jazdy nie pomoże bo bez prawa jazdy też można kierować pojazdem. Na wsi to jak vip-y.

 • Gość: Anna

  0

  Te sądy należy zmienić i to czym prędzej. Problem pijaków się częściowo rozwiąże.

 • f451

  0

  Artykuł świetnie nadaje się na portal Karnowskiego....
  Ustawodawca wskazał zakres kar. Redaktor jest oburzony że sąd zgodnie z wolą ustawodawcy stosuje prawo. Redaktor domaga się stosowania najwyższych możliwych do zastosowania kar. Dlaczego? I tu uzasadnienia brak. Zamiast sensownego argumentu jest manipulacja, bowiem spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym nie podlega pod artykułem 178a.

 • Gość: A.Rup

  0

  Samochód i ulica to nie piaskownica! Kara powinna być zawsze finansowo bardzo dotkliwa, a w skrajnych przypadkach to oczywiście sprawiedliwa izolacja. Pozdrawiam wszystkich trzeźwych kierowców ! Nietrzeźwych również, pod warunkiem, że są pasażerami ! :))

 • Gość: Marek

  0

  W końcu! Pierwszy polski serial Netflixa 1893 z Maciejem Musiałem, zapowiada się naprawdę brawurowa akcja!

 • Gość: natolińczyk

  0

  Minister Drzewiecki powiedział: "Polska to dziki kraj". I miał rację.

 • Gość: Marek

  0

  Jakby tusek i reszta POparańców nie popierali tego projektu to dziś nie było by tego problemu

 • Gość: QQ

  0

  EHF by zareklamował Stalina na koszulkach jakby im podsypali $$$$

 • Gość: Gość121

  0

  To wszystko jedna mafia fify, uefy, mkole i reszta. Czas oczyścić światowy sport z tego śmiecia

 • Gość: jassm

  0

  skandal skandal skandal a najgorsze jest to że same kluby i zawodnicy nie mogą nic powiedzieć, bo od razu grozi im wykluczenie

 • Gość: Kosa12

  0

  Ruscy znowu knują ze niemiaszkami przeciwko nam, na pohybel

 • Gość: brajanek

  0

  współczesne federacje sportowe nie mają żadnych skrupułów, zarekalmowałyby wszystko byle kwit się zgadzał

 • Gość: At

  0

  Przecież ci co wydają wyroki oraz ktoś z ich rodziny lub znajomych na pewno kiedyś jechał pod wpływem alkoholu i dlatego wyroki są takie byle jakie, gdyż nie chcą tworzyć precedensu gdyby komuś z tego towarzystwa wzajemnej adoracji także to się przytrafiło.

 • Gość: git

  0

  To dobra mobilizacja na przesiadkę na rower, oszczędność i aktywność to lubię!

 • Gość: Krakus

  0

  Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!

 • Gość: dd

  0

  Ceny paliw zależą od notowań ropy naftowej. dlatego teraz paliwo poszlo w gore. Arabowie skacza trumpowi

 • Gość: tomi

  0

  a ilu popelnia samobojstwo osob w polsce?ponoc rocznie 5000 otym nie pisza

 • Grzegorz Krysiak

  0

  Tu jest Polska i tu się pije ...znam 2 ludzi którzy mają 2 promila we krwi i prowadzą samochód lepiej niż 100 waszych trzeźwych ...ale to nie jest zasada i nie tędy droga po prostu piłeś nie jedź

 • kociewiak999

  0

  ..a co czeka na politykow ktorzy swiadomie lamia Konstytucje ???

 • gelerthh

  0

  kary finansowe - ale wyższe i zabieranie prawa jazdy i wystarczy...!! wiezienie to też KOSZT!!

  a swoją drogą gazeta - jako portal staje się coraz gorsza ... klikniecia klikniecia..

 • acototak

  0

  W innych krajach dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promile (w UK nawet 0,8), u nas powyżej 0,2 człowiek jest nietrzeźwy. (tak wiem, są też kraje gdzie limit jest 0,0).
  0,2 promile młody facet 180 cm wzrostu 80 kg przekroczy po wypiciu jednego piwa 0,5 l.

 • vald

  0

  Jaki % ogółu wypadków powodują nietrzeźwi to już nie podano. Bo wychodzi że to raptem parę % - bodajże 4%. Tylko co z tymi 96% wypadków które powodują trzeźwi. Może na tym się skupmy. Na stanie dróg, oznakowania, szkolenia kierowców, kultury na drodze.
  Kierowcy z promilami są wszędzie na świecie, w każdym kraju , ale tylko w Polsce zatrzymuje się kierowców którzy nie popełnili żadnego wykroczenia i każe im dmuchać w alkomat. I to ma być niby powodem zmniejszenia liczby złapanych z promilami, to ma być sukces Policji? Dajcie spokój redaktorze i nie ośmieszajcie się

 • e.olsen

  0

  To nie jest do końca złe, że sądy są oszczędne jeśli chodzi o karę pozbawienia wolności. To powinno być automatycznie orzekane w przypadku spowodowania kolizji/wypadku. Ale za to częste powinno być zatrzymanie prawa jazdy, a grzywny powinny ZACZYNAĆ się od min. 10 tys. zł w górę.

 • Daniel Kepinski

  0

  No czy tak wypuszcza to chyba nie aktualne wioche obok chłop się powiesił jak dostał wyrok sądu za spowodowanie kolizji po pijaku jednego ch....... mniej

 • adstr

  0

  Jaka jest konkluzja pierwszego akapitu? Jaką karę dostał kierowca BMW X3?

 • pawelekok

  0

  PS. Nie zamaskowane na zwykłe samochody radiowozy poprawią bezpieczeństwo na drogach, tylko wręcz przeciwnie, oznakowane i widoczne i częściej spotykane spowodują, że kierowcy będą jeździć ostrożniej. Te pierwsze służą wyłącznie do ściągania mandatów a nie poprawy stanu bezpieczeństwa.

 • fleshless

  Oceniono 2 razy 0

  chopie, co Ty piep.rzysz?
  Byłeś Ty w ogóle w sądzie kiedyś?

 • Gość: jq

  0

  skoro podano średnie koszty wypadku ok 1000000 zł a śmiertelnego lub ciężko rannego od 2 do 2300 000 zł
  to może wypada podać co się na to składa

 • Gość: GUS

  0

  Złapali po pijaku to auto do kasacji, jak pożyczone to trudno, inaczej i tak będą jeździć opoje.

 • hiszpan25

  Oceniono 2 razy 0

  wyjasnienie sytuacji jest bardzo proste - jak kasa pusta to lepiej ukarac grzywna niz zapewnic wikt i opierunek. w efekcie pijany kierowca zasila budzet zamiast stanowic dla niego obciazenie. zawsze jek nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASE!

 • Gość: idem

  Oceniono 4 razy 0

  pijanych ochleji nie żałuje to jest potencjalny morderca i tak powinien być traktowany .

 • Gość: BLA BLA

  0

  PO PIRWSZE NI PISZCIE ŻE GUZIK IM GROZI ZA JAZDĘ PO PIJAKU -BO NIE PRZYNIESIE TO NIC DOBREGO ,PO DRUGIE W MIASTACH JEST KOMUNIKACJA I TAKSÓWKI ,A JAK NIE STAĆ TO WAL Z....KAPCIA ,PO TRZECIE WIOSKOWI HEROSI NIECH ZOSTANA U SIEBIE IMPREZA WRMIZIE ,SMI WSOI PODOBNY POZIOM A POWRÓT DO DOMU RYZYKUJĄ ZGUBIONYMI GUMOWCAMI -MIASTO NA TYM SKORZYSTA =I BRAK WYMÓWEK

 • zbych21

  0

  Czy to PiS zamawia tu takie tytuły?

 • Gość: dziadekzpragi

  Oceniono 2 razy 0

  Jest prawda , prawda prasowa i prawda Agory

 • Gość: rutrajalokim

  Oceniono 2 razy 0

  Kto to napisał? Czy już nie ma jakiś redaktorów naczelnych z głową? Manipulacja jak za dobrego Edwarda w DTV.

 • Gość: tyszanin

  Oceniono 4 razy 0

  Prawda jest taka , że jakby w Kraju podniesiono poziom dopuszczalny alkoholu we krwii do 0,9 Promila tak jak np. w Niemczech to .. pijanych kierowców było by też pewnie już w promilach... Taka propaganda , że jacy to MY Polacy są źli , wredni , głu** itd. Nagonka na całego ...

 • topoco

  Oceniono 1 raz -1

  1.Zatrudnianie Policji do prewencyjnej kontroli demoralizuje policjantów, a nadto jest drogie.
  2.Warto zautomatyzować( lub outsorsować) typowanie do kontroli. Preselekcja przy kiosku z pomiarem zdalnym mogła by trwać 1 sekundę ( dla trzeźwej załogi). A skuteczność wzrosła by do 100%.przy umiarkowanych kosztach ( w porównaniu z dzisiejszym marnotrawstwem).

  3.Pijani w RP powodują statystycznie nieistotną ilość wypadków.
  4 Jeśli całkowicie zlikwidujemy pijanych ( cokolwiek to znaczy) kierowców to stan bezpieczeństwa poprawi się nieistotnie, bo główne i WAŻNIEJSZE przyczyny tkwią gdzie indziej- stres/dekoncentracja/nieuwaga.

  5.Wychodzi na to ze aby dojechać bez wypadku najlepiej sie napić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX