Unia zmodyfikuje przepisy dotyczące OC? Propozycje Komisji Europejskiej mają ułatwić życie kierowcom

Urzędnicy z Unii Europejskiej chcą ujednolicić przepisy związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC na terenie wszystkich państw należących do wspólnoty. Ma być łatwiej i bardziej transparentnie. Co się zmieni?

Nowe propozycje opracowane przez unijnych urzędników mają ułatwić mieszkańcom Unii zakup polisy OC, szczególnie po przeprowadzce do innego kraju należącego do Wspólnoty. Firmy ubezpieczeniowe byłyby zobligowane do stosowania określonych zasad przy ubezpieczaniu pojazdów w zakresie zniżek/zwyżek składek za bezwypadkową jazdę.

Zasady naliczania bonusów przez firmy ubezpieczeniowe mają być jasne

Jedna z propozycji KE zakłada wprowadzenie jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkód z komunikacyjnej polisy OC. Kolejny pomysł polega na zobligowaniu towarzystw do uwzględniania tej historii przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy. W tej chwili firmy nie mają takiego obowiązku. Ponadto KE chce nałożyć obowiązek publikowania przez unijne towarzystwa sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę. Zasady mają być jasne, tak żeby każdy potencjalny klient mógł się z nimi zapoznać.

Zobacz także: Kiedy ubezpieczenie OC nie pokryje szkody? Gdy kierowca był pijany, ale nie tylko w takim przypadku

Polskie zaświadczenia o historii ubezpieczenia nie są w tej chwili honorowane?

Kierowcy w Polsce mogą bezpłatnie pobrać zaświadczenie o historii ubezpieczenia i szkód z portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Z takiej możliwości skorzystało już ponad 60 tys. właścicieli pojazdów. W tej chwili trudno powiedzieć, czy takie zaświadczenia są honorowane przez firmy ubezpieczeniowe na terenie Unii Europejskiej.

Przedstawiciele UFG informują, że zdarzają się sytuacje, że zagraniczny ubezpieczyciel prosi o potwierdzenie autentyczności zaświadczenia pobranego przez właściciela pojazdu ze strony Funduszu - w 70 proc. przypadków są to pytania z Niemiec, a w 20 proc. z Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Szkodowa jazda bez zwyżki w polisie OC. Polacy znaleźli sposób na duże oszczędności. Luka w przepisach

Więcej o:
Komentarze (21)
Zmiany w ubezpieczeniach OC 2017
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ares75

  Oceniono 15 razy 3

  Moj znajomy byl WB 11 lat,tam kupil pierwszy swoj samochod i go uzytkowal bezwypatkowo przez caly ten okres dorobiwszy sie duzych znizek,wrocil do Polski kupil auto i przy ubezpieczeniu wszyskie firmy ubezpieczeniowe odmowily mu tych znizek,teraz placi 100%.I gzie tu Unia?

 • Gość: Ubea.pl

  Oceniono 2 razy 0

  Wzajemne akceptowanie historii ubezpieczeniowych na pewno pomogłoby polskim kierowcom, zwłaszcza że pomimo podwyżek OC w Polsce, składki ubezpieczeń na zachodzie nadal są o wiele większe. Jeżeli na dodatek towarzystwo nie uzna nam zniżek za dotychczasową bezpieczną jazdę, to cena będzie już w ogóle wysoka...

  Katarzyna
  porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX