Nowa broń na piratów. Dokładnie zmierzy i nagra wideo

Piraci drogowi nie będą mieć łatwego życia. W ciągu kilku miesięcy policjanci będą wyposażeni w nowoczesny, laserowy miernik prędkości, który pozwoli zarejestrować cały proces pomiaru.

Kierowcom przekraczającym prędkość będzie trudniej uniknąć mandatu. Nowy prędkościomierz laserowy pozwoli zmierzyć prędkość pojazdu z odległości kilometra w ciągu 0,3 sekundy, a jego zakres sięga 350 km/h. Na dodatek jest odporny na zakłócenia i temperaturę i nagrywa film, dzięki modułowi kamery cyfrowej z trzydziestokrotnym powiększeniem optycznym i dwunastokrotnym cyfrowym.

Urządzenie skonstruowano na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Do 2020 roku na służbę trafi nawet czterysta takich urządzeń. Takie rozwiązania są stosowane już od kilku lat, ale do tej pory nie pozwalały na identyfikację pojazdu i sporządzenie dokumentacji fotograficznej kontroli, a to sprawiało, że kierowcy często podważali wyniki kontroli. Ręczny fotoradar laserowy opracowany przez WAT we współpracy z Zakładem Urządzeń Radiolokacyjnych ZURAD pozwala nie tylko precyzyjnie zmierzyć prędkość, lecz także jednoznacznie zidentyfikować mierzony pojazd.

Zobacz także: Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do opadów pierwszego śniegu

Nowe rozwiązanie powstało w ramach projektu „Ręczny fotoradar laserowy”. Właśnie przechodzi proces certyfikacji, a do produkcji w ZURAD trafi już w pierwszej połowie 2018 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.