Nowa broń na piratów. Dokładnie zmierzy i nagra wideo

Piraci drogowi nie będą mieć łatwego życia. W ciągu kilku miesięcy policjanci będą wyposażeni w nowoczesny, laserowy miernik prędkości, który pozwoli zarejestrować cały proces pomiaru.

Kierowcom przekraczającym prędkość będzie trudniej uniknąć mandatu. Nowy prędkościomierz laserowy pozwoli zmierzyć prędkość pojazdu z odległości kilometra w ciągu 0,3 sekundy, a jego zakres sięga 350 km/h. Na dodatek jest odporny na zakłócenia i temperaturę i nagrywa film, dzięki modułowi kamery cyfrowej z trzydziestokrotnym powiększeniem optycznym i dwunastokrotnym cyfrowym.

Urządzenie skonstruowano na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Do 2020 roku na służbę trafi nawet czterysta takich urządzeń. Takie rozwiązania są stosowane już od kilku lat, ale do tej pory nie pozwalały na identyfikację pojazdu i sporządzenie dokumentacji fotograficznej kontroli, a to sprawiało, że kierowcy często podważali wyniki kontroli. Ręczny fotoradar laserowy opracowany przez WAT we współpracy z Zakładem Urządzeń Radiolokacyjnych ZURAD pozwala nie tylko precyzyjnie zmierzyć prędkość, lecz także jednoznacznie zidentyfikować mierzony pojazd.

Zobacz także: Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do opadów pierwszego śniegu

Nowe rozwiązanie powstało w ramach projektu „Ręczny fotoradar laserowy”. Właśnie przechodzi proces certyfikacji, a do produkcji w ZURAD trafi już w pierwszej połowie 2018 roku.

Więcej o:
Komentarze (56)
Nowa broń na piratów. Dokładnie zmierzy i nagra wideo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jerry224

  Oceniono 82 razy 64

  To znaczy że kierowcy dotychczas byli oszukiwani i płacili dla spokoju; np. żeby nie być pobitym na komisariacie.

 • Gość: trololo

  Oceniono 45 razy 29

  I teraz te s kur wy syny w mundurkach dalej będą polowali na kierowców tam gdzie najłatwiej złapać naiwniaków zamiast dbać o bezpieczeństwo na drogach. Nie dalej jak wczoraj znów widziałem jak czatowali przed północą kiedy ruch jest znikomy a za to łatwiej o zdobycz. Z bezpieczeństwem ma to tyle wspólnego, że biedni kierowcy wspomagają budżet opłatami za mandaty. ;-)

 • topiramax

  Oceniono 26 razy 26

  Teraz czekamy na wyprodukowanie odpowiedniego formatu policjantów.

 • hansman

  Oceniono 34 razy 24

  " Na dodatek jest odporny na zakłócenia i temperaturę i nagrywa film..."

  Wow, czyli Panowie z WAT twierdzą, że skonstruowali pierwsi na świecie dalmierz laserowy odporny na zakłócenia ? Bardzo fajnie, jak mi policja zarzuci stosowanie jammera to będę się bronił, że wg specyfikacji urządzenia nie da się go zakłócić :)))

  A na poważnie, to może w WAT skonstruowaliby w końcu coś, co nasze wojsko mogłoby sprzedać na export ? Bo na razie to chyba zatrzymaliśmy się od kilkudziesięciu lat na etapie amunicji do AK 47 a WAT najbardziej kojarzy się z CBA...

 • Gość: kierowca podatnik

  Oceniono 18 razy 18

  A przetarg już był na te urządzenia? Już wygrany?

 • Gość: metrolog

  Oceniono 17 razy 15

  Jeżeli krawężniki będą mieli statyw to faktycznie mogą mierzyć, jeśli będzie mierzył jak na zdjęciu powyżej - to jak zwykle będą ściemy i oszustwa. Wystarczy że ręka mu drgnie o 2 mm to na kilometrze laser odbiega prawie o 4m. Ale tego już nie powiedzą bo potrzeban jest kasa na 500+

 • luki.wawa

  Oceniono 19 razy 15

  Uwielbiam straszenie tak samo było jak wprowadzaną pierwsze mierniki laserowe - też mieliśmy się bać. Okazało się że pomiary w dużej części są nieprawidłowe. Podobnie jest z wideorejestratorami które nie mierzą prędkości kierowcy tylko prędkość radiowozu, który jak szybko przyspiesza to pokazuje wyniki tak dokładne jak prognoza pogody na następną zimę. Tak samo było z 50+, też przez pierwsze miesiące z każdego krzaku wyskakiwał policjant. Teraz bardzo rzadko proponują zabranie bo dobrze wiedzą że to jest bez sensu. A teraz słyszymy że z kilometra chcę zobaczyć kamerę która namierzy delikwenta z kilometra i nagra to wszystko. Chcę to zobaczyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX