Jakiś czas temu pojawiły się informacje o zmianie stawek akcyzy. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi prac legislacyjnych nad zmianą obowiązujących przepisów dotyczących opodatkowania samochodów osobowych.
Ale, jak podał portal Interia.pl, zamiast tego resort odpowiedzialny za finanse wprowadził od 1 października zaktualizowane wzory deklaracji akcyzowych, a wraz z nimi do urzędów trafiły nowe wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące sposobu naliczania akcyzy.
Dokument z ministerstwa przekazany naczelnikom urzędów celno-skarbowych już obowiązuje i znacznie podnosi opłaty dla aut z silnikami o wszystkich pojemnościach.
Zobacz także: Sprzedałeś samochód? Masz przed sobą formalności, koszty i obowiązki
Do tej pory, przy sprowadzaniu samochodu przedstawiano w urzędzie celnym fakturę zakupu lub umowę. Kwota widniejąca na dokumencie była porównywana z wartością samochodu w tabelach Eurotaxu lub Info-Eksperta. Jeśli na umowie kwota była wyższa od wartości celnej netto pojazdu, płaciliśmy akcyzę od wartości na umowie.
Natomiast, w przypadku, gdy kwota na umowie była niższa niż rzeczywista wartość pojazdu (ustalona przez urzędników na podstawie wspomnianych tabel), podatnik płacił akcyzę od wartości brutto ustalonej przez celnika ale pomniejszonej o podatek VAT, podatek akcyzowy i 20 proc. marży, którą według założeń celnicy odliczali od wartości rynkowej auta. Taką metodę stosowano od 18 lipca 2007 roku.
Zobacz także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu | Na to trzeba uważać
Według informacji przekazanych przez Interia.pl, nowe wytyczne nie pozwalają już odliczyć 20 proc. marży od ceny rynkowej pojazdu przy ustalaniu wartości należnego podatku akcyzowego.
Jak twierdzą dziennikarze Interii.pl, jedynym wyjściem, by obniżyć wartość należnego podatku jest wypełnienie rubryki „pojazd uszkodzony bez opinii”. Jeżeli zadeklarujemy, że pojazd jest uszkodzony, urzędnik będzie mógł obniżyć jego wartość i policzyć mniejszą akcyzę.
Musimy pamiętać, że urząd skarbowy ma 5 lat na to, żeby wezwać nas do zapłaty należnej akcyzy za samochód, jeżeli uzna, że wartość została zaniżona.
Źródło: Interia.pl