Wyższa akcyza na wszystkie samochody! Nowe wytyczne Ministerstwa Finansów już obowiązują

Nowy sposób naliczania akcyzy przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie dotyczy wyłącznie aut z silnikami powyżej dwóch litrów. Okazuje się, że nowe wytyczne zakładają podwyżkę dla wszystkich pojemności silników i roczników aut.

Jakiś czas temu pojawiły się informacje o zmianie stawek akcyzy. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi prac legislacyjnych nad zmianą obowiązujących przepisów dotyczących opodatkowania samochodów osobowych.

Ale, jak podał portal Interia.pl, zamiast tego resort odpowiedzialny za finanse wprowadził od 1 października zaktualizowane wzory deklaracji akcyzowych, a wraz z nimi do urzędów trafiły nowe wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące sposobu naliczania akcyzy.

Dokument z ministerstwa przekazany naczelnikom urzędów celno-skarbowych już obowiązuje i znacznie podnosi opłaty dla aut z silnikami o wszystkich pojemnościach.

Zobacz także: Sprzedałeś samochód? Masz przed sobą formalności, koszty i obowiązki

Jak było do tej pory?

Do tej pory, przy sprowadzaniu samochodu przedstawiano w urzędzie celnym fakturę zakupu lub umowę. Kwota widniejąca na dokumencie była porównywana z wartością samochodu w tabelach Eurotaxu lub Info-Eksperta. Jeśli na umowie kwota była wyższa od wartości celnej netto pojazdu, płaciliśmy akcyzę od wartości na umowie.

Natomiast, w przypadku, gdy kwota na umowie była niższa niż rzeczywista wartość pojazdu (ustalona przez urzędników na podstawie wspomnianych tabel), podatnik płacił akcyzę od wartości brutto ustalonej przez celnika ale pomniejszonej o podatek VAT, podatek akcyzowy i 20 proc. marży, którą według założeń celnicy odliczali od wartości rynkowej auta. Taką metodę stosowano od 18 lipca 2007 roku.

Zobacz także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu | Na to trzeba uważać

Co się zmieniło?

Według informacji przekazanych przez Interia.pl, nowe wytyczne nie pozwalają już odliczyć 20 proc. marży od ceny rynkowej pojazdu przy ustalaniu wartości należnego podatku akcyzowego.

Jak twierdzą dziennikarze Interii.pl, jedynym wyjściem, by obniżyć wartość należnego podatku jest wypełnienie rubryki „pojazd uszkodzony bez opinii”. Jeżeli zadeklarujemy, że pojazd jest uszkodzony, urzędnik będzie mógł obniżyć jego wartość i policzyć mniejszą akcyzę.

Musimy pamiętać, że urząd skarbowy ma 5 lat na to, żeby wezwać nas do zapłaty należnej akcyzy za samochód, jeżeli uzna, że wartość została zaniżona.

Źródło: Interia.pl

Więcej o:
Komentarze (54)
Wyższa akcyza na wszystkie samochody! Nowe wytyczne Ministerstwa Finansów już obowiązują
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: trelemorele

  Oceniono 55 razy 49

  Kolejna podwyżka. Żeby nierobom żyło się lepiej.

 • pietrix79

  Oceniono 35 razy 35

  No cóż, kolejny podatek od władzy dostajemy. Ktoś to powinien policzyć i zestawić w ładną infografikę, żeby każdy zrozumiał, ile już dodatkowych opłat, akcyz, podatków płacimy dzięki "dobrej zmianie"? Ile instytucji, firm które dbały o część życia publicznego, gdzie władze były za mało aktywne, utraciło dotacje czy też inne formy wsparcia? No i oczywiście na co zostało wydanych najwięcej pieniędzy z budżetu? Jestem pewny, że wielu zwolenników PiS będzie zawiedzionych.

 • Gość: romek

  Oceniono 38 razy 34

  "podatkow nie podwyzszymy" zaklamane pisowskie scierwa

 • habib78

  Oceniono 31 razy 29

  O dziwo tym razem biją w swój własny elektorat....

 • sil.m

  Oceniono 28 razy 24

  "dojna-dobra zmiana" szuka na gwałt kasy dla budżetu w myśl obietnic Beci :
  --będziemy słuchać was -- wyraźnie ogłuchli/ do laryngologa a nie rządzić byle jak
  --500+ na każde dziecko -daliśmy na drugie a pożyczone pieniądze spłacą wszystkie
  --Gowin będzie szefem MON - a gówna -desygnowałam sprintera Tośka paranoika
  --nie podwyższymy podatków - co nam zrobicie kasy potrzebujemy.
  Każdego dnia robimy suwerena w bambuko - kto co nam zrobi, może tylko pocałować w dudę - wulgarnie w żopę..

 • Gość: ASD

  Oceniono 28 razy 24

  Nie po to dawali 500+ by te pieniądze zostały w kieszeni beneficjentów! :)

 • kazek100

  Oceniono 22 razy 20

  Podobno żeby był sukces "wystarczy nie kraść". A tu się okazuje, że jdnak pisiory muszą też ciągle podnosić podatki... Panie Morawiecki, podnosząc opłaty na wszystko to ja też mogę być finansowym geniuszem.

 • remo29

  Oceniono 21 razy 19

  Taka nadwyżka budżetowa, taki rozkwit gospodarki, a gdzie nie spojrzeć podwyżki. To jak to jest, panie Morawiecki?
  Żartowałem, nie oczekuję odpowiedzi ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX