VW Golf czuje oddech Skody Octavii. To nie spodoba się Niemcom

Volkswagen Golf cieszy się ogromną popularnością. Niemiecki model jest synonimem klasy kompaktowej, ale tuż za jego plecami rośnie bardzo poważny konkurent. Paradoksalnie z tego samego koncernu.

Segment samochodów kompaktowych nadal cieszy się ogromną popularnością. Volkswagen Golf – najpopularniejszy samochód osobowy, od początku roku króluje na takich rynkach jak Austria, Belgia, Luksemburg, Norwegia i oczywiście Niemcy, gdzie sprzedano aż 129 514 egzemplarzy.

Jednak tuż za plecami niemieckiego modelu czai się czeska siostra – Octavia, która zdobyła takie rynku jak Polska, Chorwacja, Estonia, Czechy, Finlandia czy Szwajcaria. Liderem jest również na Słowacji, gdzie równą popularnością cieszy się również mniejsza Fabia. Coraz większa popularność czeskiego modelu może skanibalizować sprzedaż Golfa. W końcu Skoda jest nie tylko trochę większa, ale przy okazji tańsza od Golfa, wcale nie ustępując mu pod względem technologii. Można się spodziewać, że ta wewnętrzna rywalizacja prędzej czy później pociągnie za sobą negatywne skutki dla Skody.

Zobacz także: Skoda wykańcza Volkswagena? Ma przestać robić wewnętrzną konkurencję i zacząć płacić

Volkswagen Golf po faceliftinguVolkswagen Golf po faceliftingu Fot. Volkswagen

Na trzecim miejscu rankingu popularności wylądowało Renault Clio, zaliczając pozycję lidera na czterech rynkach – Francja, Holandia, Portugalia i Słowenia. W poszczególnych krajach Europy bardzo często okazuje się, że dominuje lokalny patriotyzm. Dlatego w Szwecji liderem jest Volvo XC60, w Hiszpanii Seat Ibiza, a Rumuni wybierają Dacię Logan, a Włosi Fiata Pandę. Z kolei na Litwie dużą popularnością cieszy się Fiat 500. Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że w Wielkiej Brytanii największą popularnością cieszy się Ford Fiesta. Sprzedano tam ponad 75 tys. egzemplarzy.

Honda Civic Type R - wciąż liczą się emocje!

Który kompakt z koncernu VAG jest Twoim zdaniem najlepszym wyborem?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.