Trasa Via Carpatia cały czas rośnie. Kiedy kolejne odcinki?

Kilka dni temu podpisano umowę na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19, wchodzącej w skład via Carpatia. Prawie 33 kilometrów drogi będzie kosztować ponad 720 mln zł.

Kilka dni temu podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19, wchodzącej w skład Via Carpatia, pomiędzy Kraśnikiem a Lasami Janowskimi. Inwestycja obejmuje projekt i budowę odcinka o długości 33 kilometrów. Całość podzielono na trzy etapy.

Etap Kraśnik Południe – Janów Lubelski wybudują firmy Strabag i Strabag Infrastruktura południe. Odcinek o długości 18 km pochłonie blisko 390 mln zł. Kolejna część to obwodnica Janowa Lubelskiego – odcinek o długości 7 km, za kwotę 148 mln zł wybuduje Mota-Engil Central Europe. Z kolei ostatni, 8-kilometrowy odcinek pomiędzy Janowem Lubelskim Południe a Lasami Janowskimi wybuduje za 183,6 mln zł konsorcjum Strabag i Strabag Południe.

Zobacz także: Nowy samochód z salonu wcale nie musi kosztować fortuny. Budżetowe kompakty podbijają Polskę

Trasa S19 pomiędzy Kraśnikiem a Lasami Janowskimi to dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu. Projekt zakłada możliwość rozszerzenia drogi w przyszłości o jeszcze jeden pas. Umowa przewiduje 34 miesiące na realizację inwestycji, z wyłączeniem okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Otwarcie jest zapowiadane na wiosnę 2021 roku.

Trasa Via Carpatia ułatwi podróżowanie w tej części Europy. Drogę docenią kierowcy podróżujący przez Litwę, Polskę, Słowację, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Do projektu dołączyły nawet państwa niezrzeszone w Unii Europejskiej – Turcja i Ukraina, a zainteresowanie wyraziła Serbia i Czarnogóra.

Zobacz także: Aż strach się bać tych aut. Brzydkie, awaryjne i doprowadzą do bankructwa

Więcej o:
Copyright © Agora SA