Fiat 500 doczekał się jubileuszowej monety

Włoska mennica wyemitowała kolekcjonerską monetę z wizerunkiem Fiata 500 z okazji 60. urodzin kultowego modelu. Wartość nominalna tej monety to 5 euro, ale limitowany nakład sprawi, że szybko będzie prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów.

Kilka dni temu włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów zaprezentowało nową, limitowaną monetę przygotowaną z okazji 60. urodzin Fiata 500. Zaprojektowała ją słynna włoska artystka, Claudia Momoni. Nakład wyniesie zaledwie 4000 sztuk, które nie trafią do obiegu. Dlatego można się spodziewać, że wartość monety będzie szybko rosnąć.

Na awersie srebrnej monety przedstawiono współczesnego Fiata 500 wraz z modelem z 1957 roku wraz z napisem w otoku „Repubblica Italiana”. Na rewersie zaprezentowano bok klasycznego modelu oraz dwie daty: 1957 i 2017 – rok produkcji pierwszego modelu oraz aktualną datę. Obok pojawił się również nominał monety - o wartości nominalnej 5 euro.

Fiat 500 doczekał się jubileuszowej monetyFiat 500 doczekał się jubileuszowej monety fot. Fiat

Wyemitowanie jubileuszowej monety to jedno z ostatnich wydarzeń upamiętniających 60. Urodziny kultowego modelu z Włoch. Oprócz tego włoska poczta wypuściła z tej okazji okolicznościowy znaczek.

Zobacz także: Fiat pobił rekord Guinnessa w dostarczaniu samochodów

Fiat 500 to bardzo ważny model w historii włoskiej motoryzacji. W trakcie 60-letniej historii mały samochód miał ogromny wpływ na poprawę jakości codziennego życia ludzi w Italii. Auto nie tylko zmotoryzowało kraj, ale było pierwszym produkowanym na dużą skalę samochodem miejskim eksportowanym na cały świat. Obecnie 80 proc. produkcji Fiata 500 rejestruje się poza terytorium Włoch, a maluch jest jednym z europejskich bestsellerów. Samochód stał się nawet dziełem sztuki nowoczesnej i dołączył do stałej kolekcji prestiżowego muzeum MoMA w Nowym Jorku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.