Nie pojedziesz szybciej niż pozwalają znaki - samochody mają być wyposażone w ograniczniki prędkości

Urzędnicy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu mają pomysł na zmniejszenie liczby wypadków. Od 2020 roku samochody mają być wyposażone w ograniczniki prędkości, które nie pozwolą jechać szybciej niż pokazują znaki.

Od lat powtarza się, że nadmierna prędkość jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zbyt dużą liczbę wypadków drogowych. Dlatego unijni urzędnicy przekonują, żeby stosować w samochodach inteligentne systemy wspomagające kierowcę, a konkretnie ogranicznik prędkości. Pierwsze testy takiego rozwiązania przeprowadzono już w Norwegii. Okazało się, że efektywnie pomaga w zmniejszaniu liczby ofiar wypadków drogowych.

Działanie systemu nie jest skomplikowane. Urządzenie wykorzystuje kamerę, która odczytuje znaki drogowe, a następnie przekazuje do komputera informację o obowiązującym ograniczeniu prędkości. Jeżeli kierowca nie zwolni, system najpierw go ostrzeże, a następnie obniży prędkość auta. Wciskanie gazu pomoże tylko na chwilę na przykład w przypadku wyprzedzania. Po wyznaczonym czasie system ponownie ostrzeże kierowcę i wymusi stosowanie przepisowej prędkości.

Zobacz także: Hyundai Kona - Między segmentami [Pierwsza jazda]

Urządzenie będzie wspomagane przez pokładowy system nawigacji. Dzięki temu będzie można ustalić prędkość na danym odcinku, gdyby kamery nie odczytały znaków. W kuluarach mówi się, że takie rozwiązania z podniesie koszt produkcji samochodu co najmniej o kilka tys. złotych, choć Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu ocenia, że dodatkowy wydatek nie przekroczy 250 euro.

Póki co, Komisja Europejska rozpatruje wniosek Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Jeżeli zostanie przyjęty, zacznie obowiązywać już w 2020 roku. Unijni urzędnicy przekonują, że stosowanie nowej technologii pozwoli zmniejszyć nawet o 30 proc. liczbę kolizji na drogach, a wypadków śmiertelnych będzie o 20 proc. mniej.

Czy Twoim zdaniem to dobry pomysł na walkę z piratami drogowymi?
Więcej o:
Komentarze (221)
Samochodowe ograniczniki prędkości będą wyposażeniem obowiązkowym?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • black.blue

  Oceniono 157 razy 149

  Szanowni członkowie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu mogliby wymyślić system, który zmusi producentów aut do przywrócenia możliwości samodzielnej wymiany żarówki w 2 minuty bez rozbierania nadkoli, kanałów powietrznych, demontażu błotnika, zbiorniczka płynu do wycieraczek etc.
  Właściwe oświetlenie drogi i pobocza (tudzież samego samochodu) jest kluczowe dla bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców.

 • Gość: zatroskany

  Oceniono 160 razy 132

  A później pretensje że młode pokolenia coraz głupsze... Ale nikt nie potrafi tego powiązać z faktem że dorosłych ludzi coraz bardziej traktuje się jak przedszkolaków. Inteligentne aplikacje, inteligentne samochody, inteligentne lodówki... i tylko ludzie coraz mniej inteligentni.

  Ciekawe dlaczego?

 • leopold_thebrave

  Oceniono 70 razy 66

  Jeszcze przed wejściem tego do użytku na allegro będą antylimitery.

 • Gość: rey

  Oceniono 69 razy 59

  Te wszystkie systemy ograniczają czujność kierowców. Światła do jazdy dziennej w trakcie deszczu, mgły, ostatnio nawet w nocy widziałem. Tak ciężko jest włączyć światła mijania???

 • dejacek

  Oceniono 78 razy 48

  bzdury. Gdyby to prędkość zabijała to w Niemczech byłaby pustynia. Zabijają złe drogi, głupota i bezmyślność

 • zwyklaosoba

  Oceniono 42 razy 38

  Idąc dalej tym tropem należałoby fabrycznie ograniczyć prędkość samochodów dopuszczonych do ruchu do 130-140 km/h, z wyjątkiem rynku niemieckiego.

 • Gość: Tom999

  Oceniono 64 razy 34

  A może by tak zakazać wdrażania debilnych przepisów/pomysłów.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 37 razy 33

  Rozumiem, że system będzie widział i analizował skrzyżowania, które odwołują ograniczenie prędkości ?

 • Gość: .

  Oceniono 78 razy 30

  Bardzo niebezpieczny pomysł eurodeputowanych. Jadę 90 km/h, wyprzedzam samochód i nagle jest znak 50 km/h i co wtedy? Za bardzo chcą nas kontrolować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX