Posłowie Kukiz `15 mają zastrzeżenia do policyjnych BMW. Duże ryzyko błędnych pomiarów prędkości

W ciągu najbliższych tygodni na polskie drogi trafi pierwsza seria BMW Serii 3 zakupionych przez policję. Na pokładzie radiowozów będą zainstalowane urządzenia pomiarowe Videorapid 2A, które wzbudzają wątpliwości wśród posłów.

Już niebawem na ulicach całej Polski pojawi się 140 egzemplarzy BMW Serii 3 w roli nieoznakowanych radiowozów policji. Auta będą wyposażone w urządzenie do pomiaru prędkości Videorapid 2A. Policjanci z „drogówki” od jakiegoś czasu korzystają z tego rejestratora, ale posłowie partii Kukiz `15 mają spore obiekcje co do tego sprzętu.

Ten typ wideorejestratora pokazuje prędkość pojazdu, w którym został zamontowany. Żeby dokonać pomiaru, policjanci muszą utrzymywać dokładnie tę samą odległość za mierzonym pojazdem. Metoda nie należy do najdokładniejszych, a margines błędu może być bardzo szeroki.

Zobacz także: Siedem powodów, dlaczego nowy SUV Skody podbije Polskę. Testujemy Skodę Karoq

Właśnie takim urządzeniem posługiwali się policjanci w głośnej sprawie sprzed kilku lat, w której głównym bohaterem był Krzysztof Hołowczyc. Znany polski kierowca rajdowy jechał Nissanem GT-R po krajowej „siódemce” na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie do 90 k/h. Policjanci zmierzyli prędkość „Hołka” – urządzenie wskazało, że jechał z prędkością 204 km/h. Kierowca nie zgodził się na przyjęcie mandatu, a sprawa trafiła do sądu. Biegli sądowi ustalili, że Hołowczyc jechał z prędkością 161 km/h – nadal zbyt szybko, ale rozbieżność była duża.

BMW serii 3BMW serii 3 fot. BMW

Nawiązując do tej sytuacji, posłowie partii Kukiz`15 złożyli interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji podkreślając, że urządzenie Videorapid 2A generuje błędne wyniki pomiaru prędkości, co może stanowić „pokusę dla funkcjonariuszy, dla których ważniejsze, niż rzetelne pomiary, są wykazywane wyniki i premie kwartalne oraz awanse”. Posłowie sugerują, że wideorejestratory zainstalowane w nowych radiowozach mogą być pretekstem do generowania jak największej liczby mandatów.

Zobacz także: Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do opadów pierwszego śniegu

Ponadto, w interpelacji podniesiono kwestię działań zmierzających do wykluczenia ze służby niedokładnych urządzeń pomiarowych. Jednak w tej kwestii nie powinniśmy się spodziewać jakichkolwiek ruchów.

Którymi samochodami Twoim zdaniem powinni jeździć polscy policjanci?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.