Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do pierwszego śniegu

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy wymienić opony na zimowe. Wbrew pozorom, można wyznaczyć konkretny okres, a przy okazji sezonowej wymiany zadbać o odpowiedni stan kół. Nie chodzi tylko o wyważenie felgi ciężarkami.

Wbrew opinii zaskakująco dużej części kierowców, zmiana opon na zimowe nie jest w Polsce regulowana przepisami i nie jest obowiązkowa. Wobec tego to od kierowcy zależy, jakiego rodzaju ogumienie zainstaluje w swoim pojeździe. Przewaga opon zimowych względem letnich podczas jazdy po zaśnieżonych drogach jest bezdyskusyjna. Zatem, dla własnego bezpieczeństwa, warto zainwestować trochę pieniędzy na zmianę opon letnich na takie, które zapewnią lepszą przyczepność podczas jazdy w warunkach zimowych. Przy czym nie zawsze muszą to być opony zimowe.

Czy zawsze trzeba wymieniać opony na zimowe?

To zależy od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi przyjdzie nam się zmierzyć zimą. W wielu obszarach Polski, zwłaszcza w miastach, w których służby dbają o to, by ulice pozostawały "czarne", coraz więcej kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych. Korzystają z nich przez cały rok, bądź opony letnie na zimę zmieniają właśnie na całoroczne.

Zobacz także: Niepokojące dane. Co szósty Polak jeździ na oponach ze szrotu!

Biorąc pod uwagę fakt, że w niektórych dużych miastach w Polsce kierowcy nie mieli okazji do jazdy po zaśnieżonej ulicy od co najmniej kilku lat, wybór opon całorocznych nie wydaje się złym pomysłem. Przy czym warto mieć na uwadze fakt, że z pewnością w warunkach letnich tzw. opona letnia będzie miała lepsze właściwości jezdne niż opona całoroczna. Tak samo opona zimowa zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach zimowych niż opona całoroczna.

Ogumienie uniwersalne to efekt kompromisu. Dopiero od niedawna koncerny oponiarskie zaczęły eksperymentować z oponami, które według informacji producentów można stosować przez cały rok i które wykazują takie same właściwości w lecie i w ziemie, jak opony sezonowe. Niemniej, tańsze opony całoroczne nie wykazują aż tak dobrych właściwości technicznych.

Zobacz także: Zmiany w CEPiK 2.0. Straż graniczna odbierze dowód rejestracyjny, ale zyskamy dostęp do nowych informacji

Nie odśnieżyłeś samochodu? Dostaniesz wysoki mandat

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Producenci opon są zgodni, że trudno jest wskazać konkretną datę, w której należy dokonać wymiany ogumienia. To wszystko zależy od pogody. Jednak wieloletnie badania pozwoliły wysnuć wniosek, że odpowiednim momentem na zmianę opon na zimowe jest okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza. Według ekspertów, są to warunki, w których zachodzi już bardzo duże prawdopodobieństwo opadów śniegu i przymrozków.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

Sezonowa zmiana opon to dobry moment na sprawdzenie kondycji i ewentualną korektę stanu kół. Niestety, większość kierowców, jeżeli już zmienia sezonowo opony, to ewentualne czynności dodatkowe ogranicza do sprawdzenia wyważenia.

Zobacz także: W jakich sytuacjach ubezpieczenie OC nie chroni kierowcy?

Tymczasem na polskim rynku działa sporo warsztatów oponiarskich, które korzystają z nowoczesnego sprzętu dającego wiele możliwości. Istotne przy zmianie opon jest nie tylko wyważenie koła, ale także zoptymalizowanie opony względem felgi. Chodzi o odpowiednie ułożenie opony na feldze, w taki sposób, by siły odśrodkowe działające podczas kręcenia się koła, a różniące się w wyniku struktury i kształtów opony oraz felgi, wzajemnie się optymalizowały, przekładając się na właściwą pracę koła.

Ale to nie wszystko. Nowoczesne maszyny umożliwiają przeprowadzenie na kole tzw. testu parametrów pracy. Według przyjętych norm, do pełnego obrotu koła powinna wystarczyć siła nie większa niż 90 Nm. Przy czym, jest to górna granica - im mniejsza siła tym lepiej. Ma to wpływ na obciążenie poszczególnych elementów przeniesienia napędu i zużycie paliwa.

Według opinii fachowców, w przypadku kół z felgami o średnicy co najmniej 18 cali przekraczanie tej normy jest zjawiskiem powszechnym. W razie przekroczeń, pracownicy warsztatu są w stanie odchylenia od normy skorygować. Koszt wymiany ogumienia w warsztatach wykorzystujących najnowocześniejszy sprzęt to zazwyczaj ok. 50 zł od koła.

Więcej o:
Komentarze (207)
Kiedy wymienić opony na zimowe?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jan.janowicz65

  Oceniono 125 razy 83

  Jeżeli wstaniemy skoro świt i zauważymy śnieg za oknem, wtedy należy zmienić opony na zimowe, jeżeli jednak pługi i piaskarki wyjechały na drogi niezaskoczone aurą, wtedy możemy ponownie założyć opony letnie, warto wozić w bagażniku dwa zestawy opon i w zależności od sytuacji zmieniać je na odpowiednie.

 • jesiotr99

  Oceniono 70 razy 40

  Brakuje nam tylko jeszcze opon wiosenno jesiennych, ale pewnie wkrótce firmy oponiarskie je zrobią i testy wykażą że koniecznie je trzeba mieć w trosce o życie naszych dzieci. Kto sie oprze takim argumentom...

 • black.blue

  Oceniono 46 razy 32

  "aby siły odśrodkowe działające podczas kręcenia się koła, a różniące się w wyniku struktury i kształtów opony oraz felgi, wzajemnie się optymalizowały"

  Kiedyś się optymalizowało opony pompując je azotem. Teraz jest nowy sposób na łowienie jeleni?

 • Gość: MAtt

  Oceniono 50 razy 28

  "Przy czym, warto mieć na uwadze fakt, że z pewnością w warunkach letnich, tzw. opona letnia, będzie miała lepsze właściwości jezdne niż opona całoroczna. Tak samo, opona zimowa, zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach zimowych niż opona całoroczna."
  Zapomnieliście dopisać że opona letnia nawet zimą , gdy nie ma śniegu, na mokrej nawierzchni przy dodatniej temperaturze bezie miała lepsze warunki jezdne i hamowania niż opona typowo śniegowa. Śniegowa bo takiej nazwy powinno się używać , a nie zimowa , bo zimy są różne - ze śniegiem i bez.

 • Gość: wsad

  Oceniono 49 razy 23

  Aż dziw bierze, że koncerny nie wymyśliły jeszcze opon wiosennych i jesiennych, tak by kierowca co 3 miesiące u wulkanizatora był i miał16 opon w domu na każdą okazję.

 • Gość: AdamS

  Oceniono 33 razy 17

  Odkąd zimy są takie sobie to jeżdżę tylko na całorocznych Yokohamach Geolandar. Jakbym mieszkał gdzieś w górach to faktycznie rozważałbym zimówki, a tak w mieście to praktycznie nie ma większego sensu.

 • Gość: rzzz

  Oceniono 18 razy 16

  A może by ktoś podał link do jakiś obiektywnych testów zimówek na czarnej drodze zimą, ja znam tylko na miękkim śniegu

 • popieramkukiza

  Oceniono 24 razy 14

  Testy opon ADAC mówią zupełnie coś innego. Opony letnie czy śniegowe mają słabsze parametry od całorocznej z tej samej średniej półki. Różnice na korzyść sezonowych zaczynają się dopiero w segmencie opon drogich, ale nie są to znaczące różnice. Tak więc wymiana opon na lato/zimę sensu żadnego nie ma - tym bardziej ekonomicznego. Inwestując w dobre gumy wielosezonowe zapłacimy i tak mniej niż za 2 komplety sezonowe, a dodatkowo odchodzi koszt zmiany. Przy pięciu latach używania wielosezonówek oszczędzasz 10 zmian po 70 zł i co najważniejsze, czas. Na koniec dodam że dobra opona zimowa to opona z kolcami której w Polsce używać nie można. Reszta to tylko marketing.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX