Niemcy rejestrują coraz mniej aut, Polacy coraz więcej

Stowarzyszenie ACEA podsumowało pierwsze dziewięć miesięcy 2017 roku. Z analizy wynika, że liczba rejestracji samochodów na terenie Polski ma dużo lepszą dynamikę niż w pozostałej części Europy. Wiemy, które marki cieszą się największą popularnością.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA podaje, że od stycznia do września 2017 roku w krajach Europy zarejestrowano 11,7 mln nowych samochodów. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy z wynikiem 2,6 mln rejestracji, a na drugim Wielka Brytania z wynikiem 2,1 mln. Porównując dane z tym samym okresem w roku ubiegłym, na pierwszych dwóch rynkach nastąpiło spowolnienie o kolejno -3,3 proc. oraz -9,3 proc.

Zobacz także: Nowe Audi A7 Sportback - piękny wygląd i technologie prosto z A8

W Polsce zarejestrowano 355,5 tys. samochodów. Wynik nie zachwyca, ale porównując dane z pierwszymi dziewięcioma miesiącami poprzedniego roku zaliczyliśmy wzrost o 17,3 proc. Wyższą dynamikę zanotowano tylko w czterech krajach: Litwa (+22,7 proc.), Chorwacja (+21,3 proc.), Węgry (+19 proc.) i Bułgaria (+18,1 proc.).

Najchętniej wybieraną marką na Starym Kontynencie był Volkswagen. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku zarejestrowano prawie 1,3 mln samochodów od producenta z Wolfsburga. Na drugim miejscu znalazło się Renault (803 tys. aut), a na trzecim Peugeot (654 tys.). Kolejne miejsca zajęły marki Fiat (621 tys.), Audi (620 tys.) i Mercedes (612 tys.).

Zobacz także: Porsche Boxster i Cayman jeszcze ostrzejsze - oto wersja GTS

Porównując dane z ubiegłym rokiem, największą dynamiką wśród marek może się pochwalić Alfa Romeo. Włoskie samochody są wybierane o 33 proc. częściej niż rok temu. Na drugim miejscu znalazła się Łada z wynikiem lepszym o 29 proc., a na trzecim Suzuki, notując o 22 proc. lepszy wynik. Dwucyfrowym wzorem mogą się pochwalić takie marki jak Toyota (+15 proc.), Seat (+15 proc.) i Dacia (+10 proc.).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.