Ursus stawia na elektryczne autobusy

Polski producent ma bardzo ambitne plany - zamierza specjalizować się w produkcji elektrycznych autobusów. Firma wygrała właśnie duży przetarg, w którym pokonała krajowego potentata - markę Solaris.

Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg MZK w Zielonej Górze na dostawę 47 autobusów elektrycznych. O wygraną walczyły dwa podmioty – doświadczony Solaris oraz konsorcjum Ursus Bus i Ursus. Wygrało konsorcjum Ursusa, oferując niższą cenę – 96,5 mln zł. Pierwsze autobusy zasilane prądem pojawią się na zielonogórskich ulicach już w lipcu przyszłego roku.

Maciej Srebro, przewodniczący rady nadzorczej Ursus Bus mówi, że jest to największy kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych w Polsce i jeden z największych w Europie. W ramach kontraktu firma przeszkoli kierowców nowych autobusów. To poważne wyzwanie dla spółki-córki Ursusa, która istnieje od zaledwie dwóch lat. Przez ten czas Ursus Bus zrealizował kontrakt dla Warszawy na 10 autobusów elektrycznych. Oprócz tego firma wykonała kontrakty na autobusy z silnikami Diesla oraz trolejbusy dla Lublina.

Rynek na autobusy elektryczne cały czas rośnie, dlatego spółka zamierza wykorzystać zainteresowanie nową technologią napędów. Dlatego w listopadzie spółka zaprezentuje prototyp elektrycznego samochodu dostawczego. Potencjał na polskim rynku jest całkiem spory, ale firmy zamierza sprawdzić swoich sił na rynkach zagranicznych. W tej chwili autobusy Ursusa jeżdżą pilotażowo w Szwecji i Niemczech.

Oprócz tego polski producent pracuje nad rozwojem elektryczno-wodorowego autobusu własnej produkcji. Maszyna City Smile Fuel Cell Electric Bus pomieści 75 pasażerów i spala ok. 7 kg wodoru na 100 km. Ogniwa wodorowe pozwalają przejechać do 450 km na „pełnym baku”.

Autobusy której z dwóch polskich marek cenisz bardziej?
Więcej o:
Komentarze (20)
Ursus - elektryczny autobus
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ekolog

  Oceniono 6 razy 6

  najwyższy czas zmienić konie do Morskiego Oka na autobus elektryczny

 • elinstal

  Oceniono 11 razy 1

  Chodzą słuchy, że dostawa tych autobusów odbędzie się jednocześnie z helikopterami Macierewicza i znalezieniem sprawców wybuchu smoleńskiego.
  Rozmodlony lud ciągle wierzy.

 • rasta-mw

  Oceniono 2 razy 0

  przez te elektryczne wozidła będzie masa wypadków, elektryki są bardzo ciche, a ludzie rozmodleni i nie usłyszą tych pojazdów i będzie buumm śmierć na miejscu albo trwałe kalectwo. Postęp wymaga ofiar.

 • miets1

  Oceniono 5 razy -1

  Kibicuję, ale oby nie były takie jak niezapomniane Żuki/Lublinki

 • bonifacy_40

  Oceniono 6 razy -2

  ile mnie ( podatnika) to kosztowało i co z tego będę miał ?

 • Gość: Niedzielny

  Oceniono 3 razy -3

  chujówka pachnąca białorusią, również w sferze powiązań pozamerytorycznych.

 • tyfus666

  Oceniono 7 razy -3

  niech ten URSUS powie skad kupuje czesci tego autibusu i kto go zaprojektowa? CHiny, polski zaklad skaldania chinskich autibusoiw

 • qrzysiu

  Oceniono 5 razy -3

  Zdążyli z ofertą na czas?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX