Co czwarta ofiara wypadku to pieszy. ''Aktywne przejścia'' mają pomóc zmienić te straszne statystyki

Sprawdziły się już w Warszawie, mają być testowane w innych miastach - aktywne przejścia dla pieszych to tani sposób na zmniejszenie liczby wypadków. Czym się charakteryzują?

Testy aktywnych przejść dla pieszych są przeprowadzane w największych miastach w Polsce. Jedno z nich przeszło pomyślne próby i dobrze funkcjonuje na ulicy Kondratowicza w Warszawie. M.in. lepsze oświetlenie i dodatkowe sygnały świetlne mają zwrócić uwagę kierowców na pieszych wchodzących na jezdnię. Znaki ostrzegawcze mają też uświadamiać przechodniów, by przynajmniej na czas pokonywania drogi schowali telefon w kieszeni i wytężyli czujność.

W co czwartym wypadku w Polsce uczestniczy pieszy

Według danych Zespołu Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2016 roku odnotowano 33 664 wypadki, w których śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych.

W co czwartym wypadku (8 461 zdarzeń) uczestniczył pieszy. W efekcie śmierć poniosło 868 przechodniów, a 7 974 odniosło obrażenia ciała. Winę za ok 75% zdarzeń ponoszą kierowcy. Tak przynajmniej wynika z policyjnych statystyk. Nie uwzględniają one jednak braków w infrastrukturze. A te są znaczne.

Kultura uczestników ruchu i nowoczesne technologie działają na rzecz bezpieczeństwa

Na bezpieczeństwo ruchu drogowego wpływa nie tylko dobre oznakowanie dróg, lecz również kultura uczestników ruchu. W wakacje media promowały kampanię na rzecz poprawy bezpieczeństwa na linii pieszy-kierowca. Doświadczenie z wirtualnymi okularami miało uświadamiać obie strony o niebezpieczeństwie w określonych sytuacjach.

Czym są aktywne przejścia dla pieszych

Aktywne przejścia dla pieszych, stanowią kontynuację procesu wykorzystania nowoczesnych technologii na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Czym się takie przejścia charakteryzują?

Przed „zebrą” nakładana jest antypoślizgowa nawierzchnia skracająca drogę hamowania. A czerwone tło pasów jest widoczne ze sporej odległości. Na znakach zamontowane są czujniki weryfikujące obecność człowieka i uruchamiające „kocie oczka” na asfalcie i LED-owe, żółte oświetlenie ostrzegawcze ponad znakami informacyjnymi.

Mrugające światło widać z kilkuset metrów, więc zmotoryzowani siłą rzeczy wykazują większą czujność. Co ważne, tego typu rozwiązanie jest wyraźnie tańsze względem klasycznej sygnalizacji. Melodią przyszłości jest zatem powszechne wdrażanie powyższej technologii w całym kraju.

 

W Warszawie bezpieczniej

Zebrane na pierwszym tego typu przejściu w Warszawie doświadczenia zaowocowały rozwinięciem projektu. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zainstalował aktywne przejścia na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Lenartowicza. Kolejne powstało na Grochowskiej z Mińską oraz Krasińskiego z Czarnieckiego. Piesi mogą też czuć się bezpieczniej w alei KEN na wysokości Telekiego.

Znamy też następne 13 lokalizacji, w których pojawią się aktywne przejścia dla pieszych. To Grzybowska przed Ciepłą, ks. J. Popiełuszki i P. Gojawiczyńskiej, Modlińska-Drogowa, Mickiewicza-Mierosławskiego, Powstańców Śląskich-Pirenejska, Jagiellońska-Brechta, Waszyngtona-Niekłańska i Modrzewiowa, a także Marszałkowska-Senatorska, Kruczkowskiego-3 Maja (strona północna i południowa), Ludna–Okrąg oraz Aleje Jerozolimskie–Spiska.

To jednak nie wszystko. Politycy pracują już nad przepisami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Pisaliśmy o nich tutaj: Zmiana przepisów dotyczących pieszych.

Więcej o:
Komentarze (128)
Aktywne przejścia dla pieszych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jacek

  Oceniono 50 razy 44

  No i bardzo dobrze, byle kasy starczyło na takie przejścia, bo dotychczas nie starcza nawet na głupią latarnię i białą farbę.

 • Gość: asdfsfadf

  Oceniono 82 razy 22

  Kiedy w końcu bezdyskusyjne pierwszeństwo pieszych na przejściach w terenie zabudowanym?

  Przecież to jest skandal, że niedowidząca babcia, kulawy, głupi, głuchy, nieletni, chory ma przepuszczać ludzi w klimatyzowanych autach.

  Przypomnę, że Niemcy, Węgry, Czesi, Słowacy, cały zachód (Benelux, Francja, UK), Skandynawia mają taki przepis i tam nie ginie 500 osób rocznie na oznakowanych przejściach dla pieszych, jak ma to miejsce w azjatyckiej Polsce.

 • edek40

  Oceniono 28 razy 16

  Na Modlińskiej błyska na stałe. Pieszy nie jest potrzebny. Może nawet jest niewskazany. A kierowców należy wprowadzać w błąd wszędzie i zawsze. Chodzi o to, aby tak dokładnie zrozumieli, że należy olewać wszelkie znaki czy błyskacze...

 • a.k.traper

  Oceniono 17 razy 15

  Ze swojej praktyki wiem, że zarówno pieszy jak i kierujący pojazdem powinni zachować ostrożność, w niczym mi nie przeszkadza zwolnić i się zatrzymać ale pieszy powinien obserwować co się dzieje na drodze, bo w przypadku dwóch pasów inny może tej ostrożności nie zachować z rożnych powodów. Bardziej zaskakujący bywają rowerzyści, bo gdy kierujący rozgląda się w różne strony oni pojawiają sie znienacka, może 1% przechodzi z rowerem po przejściu. Niedawno się uśmiałem bo ojciec z dzieckiem stali przy przejściu wiec zwolniłem i się zatrzymałem by przeszli, wtedy ojciec wsiadł na rower a chłopczyk jednak przeprowadził rower, ktoś tu mądrzejszy był.
  Można ładować pieniadze w różne urządzenia ale rozsądku to nie zastąpi, mnie te kilka sekund nie zbawi ale innych może.

 • artur0121

  Oceniono 38 razy 12

  Powinni zająć się kretynami co włażą na przejście z gałami wlepionymi w komórkę

 • Gość: justmadzia

  Oceniono 12 razy 10

  Wystarczy lepiej oświetlić chodnik przy przejściu. Bardzo często pieszy po prostu wyłania się w ostatnim momencie z totalnej ciemności.

 • Gość: popo

  Oceniono 18 razy 10

  ale żeby autem po barwach narodowych......

 • cynek2003

  Oceniono 9 razy 7

  Niestety nie wszystko jest tak pięknie. Na przejściu na Waszyngtona jest kiepskie oświetlenie, zatem migajągące światło właściwie uniemożliwia zauważenie, gdzie w zasadzie jest pieszy. Szczególnie w deszczu. Zatem kierowcy są nie tylko ostrożni, ale i skołowani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX