Koniec aut spalinowych w Paryżu. Znamy datę zakazu - już za 7 lat!

Władze Paryża zadecydowały kilka dni temu, od kiedy zacznie obowiązywać zakaz wjazdu wszystkich samochodów z silnikami spalinowymi - zasilanymi benzyną lub olejem napędowym.

Zastępca mera Paryża odpowiedzialny za transport, Christophe Najdovski, poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej o planach francuskiej stolicy. Władze miasta poinformowały niedawno o zakazie używania samochodów z silnikami Diesla wewnątrz obwodnicy Paryża (Bulwaru Peryferyjnego) już od 2024 roku. Teraz dochodzi kolejna data – od 2030 miasto będzie wolne również od samochodów z silnikami benzynowymi.

Najdovski wyjaśnił podczas rozmowy z dziennikarzami, że decyzja zapadła szybko, ponieważ czasu jest niewiele. Dodał też, że Paryż planuje długoterminową strategię dotyczącą emisji gazów cieplarnianych. Podczas szczytu klimatycznego COP21 w 2015 roku stolica Francji wraz z Kopenhagą i Berlinem zobowiązały się do neutralizacji śladu węglowego do 2050 roku.

Zobacz także: Amerykański sen cz.1. Ford Mustang, czyli najpopularniejsze sportowe auto świata

Temat zakazu dla samochodów z silnikami spalinowymi nie jest nowy. Miasto stawia na samochody elektryczne oraz rozwój transportu publicznego. Co ciekawe, ponad 60 proc. Paryżan nie posiada samochodu. Z kolei zanieczyszczenie powietrza jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w tym kraju.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.