Koniec aut spalinowych w Paryżu. Znamy datę zakazu - już za 7 lat!

Władze Paryża zadecydowały kilka dni temu, od kiedy zacznie obowiązywać zakaz wjazdu wszystkich samochodów z silnikami spalinowymi - zasilanymi benzyną lub olejem napędowym.

Zastępca mera Paryża odpowiedzialny za transport, Christophe Najdovski, poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej o planach francuskiej stolicy. Władze miasta poinformowały niedawno o zakazie używania samochodów z silnikami Diesla wewnątrz obwodnicy Paryża (Bulwaru Peryferyjnego) już od 2024 roku. Teraz dochodzi kolejna data – od 2030 miasto będzie wolne również od samochodów z silnikami benzynowymi.

Najdovski wyjaśnił podczas rozmowy z dziennikarzami, że decyzja zapadła szybko, ponieważ czasu jest niewiele. Dodał też, że Paryż planuje długoterminową strategię dotyczącą emisji gazów cieplarnianych. Podczas szczytu klimatycznego COP21 w 2015 roku stolica Francji wraz z Kopenhagą i Berlinem zobowiązały się do neutralizacji śladu węglowego do 2050 roku.

Zobacz także: Amerykański sen cz.1. Ford Mustang, czyli najpopularniejsze sportowe auto świata

Temat zakazu dla samochodów z silnikami spalinowymi nie jest nowy. Miasto stawia na samochody elektryczne oraz rozwój transportu publicznego. Co ciekawe, ponad 60 proc. Paryżan nie posiada samochodu. Z kolei zanieczyszczenie powietrza jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w tym kraju.

Więcej o:
Komentarze (40)
Koniec aut spalinowych w Paryżu. Znamy datę zakazu - już za 7 lat!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • art ur

  Oceniono 32 razy 30

  2017 + 7 = 2024 to jeszcze 6 lat brakuje do 2030 r. czyli całkowitego zakazu aut spalinowych. Więc nie 7 a 13 lat. Chyba że w matematyce też się coś zmieniło.

 • zbychus1

  Oceniono 27 razy 17

  w 2024 merem Paryza zostanie Ahmed Lahdi i wprowadzi zakaz aut elektrycznych,

  Prorok

 • bcde

  Oceniono 21 razy 9

  "od 2030 miasto będzie wolne również od samochodów z silnikami benzynowymi"

  Do 2030 r. Paryż będzie wyglądał gorzej jak Mogadisz dzisiaj. Królować będzie bezprawie, uzbrojone bojówki islamskie będą dorzynać ostatnich białych Francuzów lub brać ich w niewolę. Na ulicach będą płonąć samochody, beczki i opony, a większość miasta i infrastruktury będzie zrujnowana. Samochodów elektrycznych nie będzie w ogóle, bo nie będzie prądu. Zresztą prawie niczego nie będzie.

 • Gość: ASD

  Oceniono 28 razy 6

  Tyle aut codziennie płonie w Paryżu że faktycznie czasu jest już bardzo niewiele. A głupio byłoby wprowadzać martwy przepis.

 • Gość: Krystian

  Oceniono 4 razy 4

  Zajebac wszystkich ekologow spalinowe maja byc dalej !!!!!!!

 • Gość: rozsadek

  Oceniono 20 razy 4

  jest to jakiś pomysł żeby napędzić ogólnonarodową wymianę aut czyli nabić kasę określonym firmom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX