Elektryczne autobusy Ursusa wygrywają największy przetarg w Polsce. Aż 96,5 mln złotych

Polskie miasto coraz odważniej stawiają na elektryczne autobusy. Zielona Góra rozstrzygnęła właśnie największy przetarg na pojazdy tego typu w Polsce. Kontrakt opiewający na aż 96,5 mln złotych wygrał Ursus.

Przetarg na autobusy elektryczne dla Zielonej Góry to największy przetarg tego typu w Polsce i jeden z największych w Europie. Miasto na flotę 47 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów o długości 12 metrów przeznaczyło aż 96,5 miliona złotych. Miejski Zarząd Komunikacji w Zielonej Górze ogłosił właśnie, że przetarg wygrała polska spółka Ursus Bus.

"Problemy miast ze smogiem, wymuszają na samorządach szukanie rozwiązań, które będą w stanie w znaczący sposób zminimalizować niekorzystny wpływ komunikacji na środowisko. Jednym z nich jest bezemisyjna komunikacja publiczna. Dlatego cieszy nas fakt, że aż 47 elektrycznych autobusów Ursus City Smile, które w ogóle nie emitują spalin, będzie mogło jeździć po ulicach Zielonej Góry" – komentuje wygraną Tomasz Nita, prezes Ursus Bus S.A

Zobacz także: Testujemy Audi RS3 Limousine. Wyjątkowy prezent urodzinowy

Najważniejszym kryterium wyboru oferty była cena (60 proc. wagi), a kolejne punkty można było otrzymać za gwarancję, skrócenie terminu pierwszej dostawy autobusów, zużycie energii elektrycznej autobusu poniżej 1 kWh/km oraz monitorowanie ciśnienia w ogumieniu z pozycji kierowcy (po 10 proc. wagi). Do przetargu firmy dopuszczony tylko firmy, które w ciągu ostatnich 3 lat zrealizowały zamówienia na minimum 15 pojazdów elektrycznych powyżej 7,5 t DMC, w tym jedno zamówienie na dostawę co najmniej 7 fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich. 

Ursus pierwsze autobusy dostarczy już 1 lipca 2018 r., a cała flota 47 pojazdów będzie gotowa do służby na zielonogórskich ulicach 30 listopada 2018 r.

Zobacz także: Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

Więcej o:
Copyright © Agora SA