Które miasto jest najwolniejsze w Polsce? Znamy odpowiedź!

Firma Yanosik po raz kolejny przygotowała zestawienie najwolniejszych miast w Polsce. Po przeanalizowaniu danych z wiosny i lata okazało się, że wcale nie chodzi o Warszawę ani Kraków.

Koniec lata to najlepszy czas na podsumowania. Twórcy systemu Yanosik przeanalizowali dane z ostatnich miesięcy. Pod uwagę brano dni robocze oraz zakres godzin od 7 do 18. Okazało się, że dane z wiosny i lata potrafiły się mocno różnić.

Największe różnice wystąpiły w Warszawie. Kierowcy poruszający się po stolicy przyspieszyli latem średnio o 5 km/h. Z kolei w Krakowie, Lublinie i Poznaniu różnica wyniosła 4 km/h. Gdańsk okazał się miastem odpornym na sezonowość. W badaniach uwzględniono również dane na temat prędkości w centrach miast, które są niższe od zmierzonych poza centrum. Duży wpływ mają zarządcy dróg stosujący coraz ostrzejsze limity prędkości. W centrach niektórych miast wprowadzono strefy tempo 30, żeby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Średnia prędkość w polskich miastachŚrednia prędkość w polskich miastach fot. Yanosik

Do czołówki najwolniejszych miast w Polsce należy Kraków, Poznań, Łódź, Warszawa, Szczecin oraz Wrocław. Liderem tegorocznego zestawienia jest stolica Dolnego Śląska. Po Wrocławiu jeździ się ze średnią prędkością 39 km/h. Na podium trafił jeszcze Kraków (40,1 km/h) i Gdańsk (41,6 km/h).

Najszybszym miastem w tegorocznym zestawieniu zostały Katowice – średnia prędkość przejazdu to prawie 51 km/h. Zaskakujący wynik uzyskała Warszawa – ponad 45 km/h, gdzie w okresie letnim korki są wyraźnie mniejsze i jeździ się szybciej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.