Choć wielu kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, że w dzisiejszych czasach łatwo zostać ukaranym mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, paradoksalnie wielu z nas nie ma aktualnej wiedzy na temat limitów prędkości obowiązujących na polskich drogach oraz wysokości kar, jakie grożą za ich przekroczenie.
Limity dopuszczalnych prędkości zostały przez ustawodawcę uzależnione od rodzaju drogi po której się poruszamy, rodzaju pojazdu, który prowadzimy, a nawet czasu, w którym odbywamy podróż. Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t oraz motocykli, limity dopuszczalnych prędkości zostały ustalone następująco:
Ponadto, kierowcy powinni pamiętać o ograniczeniu prędkości obowiązującym na obszarach oznaczonych jako teren zabudowany. W ich obrębie dopuszczalna prędkość to 50 km/h lub 60 km/h (jeżeli poruszamy się po obszarze zabudowanym między 23:00, a 5:00).
Za przekroczenie wspomnianych wyżej limitów dopuszczalnych prędkości grożą kary, które w skrajnych przypadkach mogą być szczególnie dotkliwe. Ustawodawca zróżnicował sankcje ze względu na "wagę" popełnionego przewinienia. Oprócz kary finansowej popełniający wykroczenie kierowca zostanie obciążony także stosowną liczbą punktów karnych, a nawet może zostać pozbawiony prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w myśl obowiązujących przepisów, kierowca może zostać ukarany mandatem już za przekroczenie prędkości nawet o 1-2 km/h.
Przeczytaj także: Mandat za przejazd na czerwonym świetle
Taki możesz dostać mandat za przekroczenie prędkości:
Wśród wielu polskich kierowców panuje opinia, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi (poza mandatem i "zarobieniem" punktów karnych) zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. To nieprawda. Prawo jazdy zostanie zatrzymane na 3 miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h o ile stanie się to w ternie zabudowanym. Prowadzący, którzy popełnią wspomniane wykroczenie podczas jazdy poza terenem zabudowanym, nie zostaną ukarani zawieszeniem uprawnień. Tak samo, jak kierowcy, którzy przekroczyli prędkość o równe 50 km/h w terenie zabudowanym.
Warto wspomnieć, że w myśl obowiązującej nowelizacji przepisów, policjant nie musi fizycznie zatrzymać blankietu prawa jazdy, by kierowca na 3 miesiące stracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów.