Mandat za przekroczenie prędkości. Nie zabiorą ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h

Mandat za przekroczenie prędkości to najczęściej nakładana kara na kierowców. Gdy za bardzo się rozpędzimy, możemy stracić prawo jazdy. Ale opinia, że uprawnienia zostaną zatrzymane po przekroczeniu prędkości o 50 km/h jest mitem.

Choć wielu kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, że w dzisiejszych czasach łatwo zostać ukaranym mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, paradoksalnie wielu z nas nie ma aktualnej wiedzy na temat limitów prędkości obowiązujących na polskich drogach oraz wysokości kar, jakie grożą za ich przekroczenie.

Limity prędkości na polskich drogach dla pojazdów osobowych i motocykli

Limity dopuszczalnych prędkości zostały przez ustawodawcę uzależnione od rodzaju drogi po której się poruszamy, rodzaju pojazdu, który prowadzimy, a nawet czasu, w którym odbywamy podróż. Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t oraz motocykli, limity dopuszczalnych prędkości zostały ustalone następująco:

 • Na autostradach - 140 km/h
 • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h
 • Na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h
 • Na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h
 • Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h

Ponadto, kierowcy powinni pamiętać o ograniczeniu prędkości obowiązującym na obszarach oznaczonych jako teren zabudowany. W ich obrębie dopuszczalna prędkość to 50 km/h lub 60 km/h (jeżeli poruszamy się po obszarze zabudowanym między 23:00, a 5:00).

Mandat za przekroczenie prędkości - możesz dostać karę nawet, gdy przekroczysz prędkość o 1 km/h

Za przekroczenie wspomnianych wyżej limitów dopuszczalnych prędkości grożą kary, które w skrajnych przypadkach mogą być szczególnie dotkliwe. Ustawodawca zróżnicował sankcje ze względu na "wagę" popełnionego przewinienia. Oprócz kary finansowej popełniający wykroczenie kierowca zostanie obciążony także stosowną liczbą punktów karnych, a nawet może zostać pozbawiony prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w myśl obowiązujących przepisów, kierowca może zostać ukarany mandatem już za przekroczenie prędkości nawet o 1-2 km/h.

Przeczytaj także: Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Taki możesz dostać mandat za przekroczenie prędkości:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, w niektórych przypadkach - zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h

Wśród wielu polskich kierowców panuje opinia, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi (poza mandatem i "zarobieniem" punktów karnych) zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. To nieprawda. Prawo jazdy zostanie zatrzymane na 3 miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h o ile stanie się to w ternie zabudowanym. Prowadzący, którzy popełnią wspomniane wykroczenie podczas jazdy poza terenem zabudowanym, nie zostaną ukarani zawieszeniem uprawnień. Tak samo, jak kierowcy, którzy przekroczyli prędkość o równe 50 km/h w terenie zabudowanym.

Warto wspomnieć, że w myśl obowiązującej nowelizacji przepisów, policjant nie musi fizycznie zatrzymać blankietu prawa jazdy, by kierowca na 3 miesiące stracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.