Kolejne polskie miasto kupuje elektryczne autobusy

Firma Solaris otrzymała kolejne zamówienie na autobusy elektryczne. Tym razem produkty z Bolechowa pod Poznaniem trafią na południowy wschód Polski.

Coraz częściej w Polsce możemy spotkać na ulicach autobusy elektryczne. Do tej pory w nowoczesną technologię zainwestowały takie miasta jak Inowrocław, Chodzież, Kraków, Jaworzno, Ostrołęka, Sosnowiec i Warszawa.

Najnowsze zamówienie na 19 elektrycznych autobusów miejskich trafi do Stalowej Woli. Aż 10 maszyn będzie wyposażonych w zasilanie bateryjne. Akumulatory będzie można ładować z gniazdka lub pantografu. Maszyny wyprodukowane przez Solarisa będą wyposażone w silniki o mocy 160 kW. Autobusy będą wyposażone w WiFi, system monitoringu oraz porty USB do ładowania sprzętu mobilnego. Samorządowcy ze Stalowej Woli zażyczyli sobie jeszcze bramki liczące pasażerów, by prowadzić statystyki przewozów na potrzeby systemu zarządzania flotą.

Pozostałe egzemplarze będą wyposażone w konwencjonalny napęd, ale postępowanie przetargowe w tej sprawie nadal trwa. O wygraną rywalizuje m.in. Autosan i Solaris.

Coraz więcej samorządowców decyduje się na wymianę dotychczasowego taboru miejskiej komunikacji. Mało ekologiczne silniki diesla są zastępowane przez wersje elektryczne. Żeby wszystko działało sprawnie, potrzebna jest infrastruktura do ładowania.

Dlatego lada moment do Stalowej Woli trafią trzy pantografowe stacje ładowania dziennego oraz pięć dwuwyjściowych stacji zajezdniowych do ładowania w nocy (autobusy będzie można ładować przez pantograf oraz złącze plug-in). Rozwiązania dostarczy firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.

Więcej o:
Komentarze (3)
Solaris - elektryczne autobusy, polskie miasta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: SKF

  Oceniono 3 razy 3

  Fajnie. Macie jakies informacje techniczne o systemie ladowania baterii? Jak dziala komunikacja miedzy autobusem a stacja ladowania? Jaka jest pojemnoc baterii? LiFePo? Czy baterie sa chlodzone powietrzem czy ciecza? Pomineliscie najciekawsze informacje.

 • Gość: Doradca Instytutu OŚ

  0

  W ramach programu E-bus, 45 polskich miast i gmin, skupiających około 48% taboru autobusowego w Polsce, zapowiada gotowość zakupu do 2020 roku ponad 800 autobusów elektrycznych. Byłoby to już 7% całej floty autobusów miejskich w Polsce. Dzięki temu niewątpliwie poprawi się jakość powietrza w miastach borykających się z problemem zanieczyszczonego powietrza, a także zmniejszą się koszta eksploatacji komunikacji miejskiej.

  Tomek,
  Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

  elektromobilnapolska.pl

 • hiszpan25

  Oceniono 2 razy 0

  znany jest zasieg? albo czas ladowania? bo to obecnie najwiekszy problem wszelkich pojazdow elektrycznych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX