Alfa Romeo Stelvio najszybszym SUV-em na świecie

Włoska marka zabrała swoje najnowsze dziecko na tor Nurburgring. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Model Stelvio Quadrifoglio okrążył tor w 7 minut 51,7 sekundy - to rekord w kategorii SUV-ów.

To już kolejny rekord na torze Nurburgring należący do Alfa Romeo. Kilka miesięcy temu model Giulia Quadrifoglio ustanowił rekord w kategorii sedanów, a teraz Stelvio Quadrifoglio przybiło swój wynik.

Sportowy SUV pokonał północną pętlę toru „Nordschleife” o długości ponad 20 km w rekordowym czasie 7 minut 51,7 sekundy. Ten wynik poprawił dotychczasowy rekord aż o 8 sekund. Za kierownicą auta usiadł Fabio Francia, ten sam kierowca, który „wykręcił” 7 minut 32 sekundy poprzednim modelem.

 

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio to SUV zbudowany z lekkich materiałów o idealnym rozkładzie masy (50:50). Inżynierowie dopracowali sztywność skrętną oraz pracę układu kierowniczego. Wał napędowy w tym modelu jest wykonany z włókna węglowego.

Pod maską pracuje silnik 2,9-litrowy silnik V6 z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem. Dzięki temu samochód dysponuje mocą 510 KM i 600 Nm momentu obrotowego. Napęd jest przekazywany na wszystkie koła za pośrednictwem 8-biegowej skrzyni automatycznej – w trybie Race zmienia biegi w 150 milisekund.

Czy Twoim zdaniem nowe Porsche Cayenne odzyska tytuł najszybszego SUV-a?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.