Arabia Saudyjska znosi zakaz prowadzenia dla kobiet. Producenci już zacierają ręce

Pod koniec września król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, na mocy którego kobiety mogą prowadzić samochód. Choć zmiany w prawie wejdą w życie za ok. 6 miesięcy to producenci aut już rozpoczęli mocną kampanię marketingową. Na rynku pojawił się w końcu nowy klient...

Królestwo saudyjskie było ostatnim krajem na świecie, gdzie funkcjonował taki zakaz.
W wyniku dekretu, w ciągu 30 dni musi powstać ministerialne ciało, które ma doradzać w tej sprawie, a decyzja króla wejdzie w życie do czerwca 2018 roku. Na zmianę zareagował natychmiast Departament Stanu USA, który nazwał ten ruch "właściwym krokiem we właściwym kierunku".

Kobiety z Arabii Saudyjskiej - nowy cel marketingowców

Arabia Saudyjska to duży rynek z olbrzymim potencjałem. Na liście największych rynków motoryzacyjnych zajmuje 21. miejsce na 198 krajów uwzględnianych w rankingu. Arabia Saudyjska jest też największym importerem samochodów w regionie. Połowa populacji ma poniżej 24 lat, a medianą wieku jest 27. Zniesienie przez króla zakazu sprawia, że na rynku nagle pojawi się 9 milionów potencjalnych nowych kierowców. Co więcej, ponad 8 milionów saudyjskich kobiet jest w wieku od 18 do 54 lat.

Te wszystkie liczby oznaczają, że firmy motoryzacyjne mają o kogo walczyć. Plotki o kampaniach marketingowych i specjalnych ofertach skierowanych do saudyjskich kobiet zaczęły się pojawiać już w dniu ogłoszenia dekretu. Pierwsze informacje mówiły o Toyocie, ale japoński gigant został wyprzedzony przez Forda, Volkswagena i swoich rodaków z Nissana. Na Twitterze pojawiły się nawet hasztagi #SaudiWomenMove" i "#SaudiWomenCanDrive".

Ford przywitał Saudyjki na siedzeniu kierowcy:

Z kolei Volkswagen po arabsku twierdzi, że "nadeszła Twoja kolej na zajęcie miejsca kierowcy".

A Nissan gratuluje saudyjskim kobietom, że wreszcie mogą prowadzić samochód.

Możemy się spodziewać, że to tylko początek. Do walki o saudyjskie kobiety szybko dołączą kolejni liczący się w regionie Bliskiego Wschodu gracze.

Arabia Saudyjska - w dalszym ciągu piekło dla kobiet

Oprócz zapowiedzi zniesienia zakazu prowadzenia samochodów, w ostatnich tygodniach doszło do kolejnych zmian. W sobotę mieszkanki Arabii Saudyjskiej mogły wejść na stadion narodowy w Rijadzie, żeby uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa. Król Salman rozpoczął proces łagodzenia restrykcji wobec kobiet już w maju. Wydał wtedy dekret mówiący, że kobiety nie uzyskiwać specjalnej zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi. Chyba, że podstawa prawna w prawie muzułmańskim mówi inaczej.

Jednak nadal obowiązuje tam szczególnie surowa (wahabicka) interpretacja islamu. To jeden z ostatnich krajów na świecie, w którym wobec kobiet funkcjonuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą opuszczać domu bez ubioru zasłaniającego twarz i ciało, a do tego nie mogą podróżować bez obecności mężczyzny. Żeby wyjść za mąż, wyjechać za granicę czy pójść na studia, kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna (ojca, męża, brata lub syna).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.