Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym. Co należy zrobić?

W dowodzie rejestracyjnym jest tylko 6 miejsc na pieczątkę z badania technicznego. To oznacza, że po sześciu latach użytkowania auta pojawia się problem z brakiem miejsca w blankiecie. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Podczas każdorazowej kontroli policyjnej, policjant prosi o okazanie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu. To jednocześnie najważniejszy dokument potwierdzający dane. Jego brak grozi mandatem w wysokości 50 złotych. W sytuacji, gdy skończy się miejsce na wpisy od diagnosty dopuszczające samochód do użytku na drogach publicznych, należy udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć stosowny wniosek o wydanie nowego dowodu.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym, a dowód tymczasowy

Właściciel pojazdu ma 30 dni (od daty badania technicznego) na zawiadomienie starosty o braku miejsca na kolejne pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.
W tym celu, trzeba się udać do urzędu i wypełnić odpowiedni wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Nie obejdzie się bez opłat. Zanim odbierzemy nowy dowód, zostanie nam wydany tymczasowy, za który zapłacimy - 73,50 zł. W ciągu 30 dni, od momentu wydania dowodu tymczasowego, urzędnicy przygotują nowy dowód rejestracyjny, po który trzeba zgłosić się osobiście. Jeżeli samochód jest własnością kilku osób, potrzebne będą stosowne upoważnienia.

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów już od listopada 2017 r.

Droga na skróty - bez dowodu tymczasowego

Aby uniknąć wyrabiania dowodu tymczasowego, należy udać się do Wydziału Komunikacji wraz z aktualnym zaświadczeniem ze Stacji Kontroli Pojazdów (jeśli zabrakło miejsca na kolejne pieczątki) i zrezygnować z wyrabiania dowodu tymczasowego. To rozwiązanie dla osób, które nie zamierzają w tym czasie użytkować auta.
Trzeba też mieć przy sobie kartę pojazdu (jeżeli była wydana), oraz dowód osobisty lub paszport. Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej muszą okazać wizę lub kartę stałego pobytu. Przyda się też aktualne ubezpieczenie OC i dowód wpłaty, która w tym przypadku wynosi 54,50 zł. Polecamy we wniosku wpisać zarówno numer telefonu, jak i internetowy adres pocztowy. Wówczas, urząd wyśle stosowną wiadomość, gdy nowy dowód będzie do odbioru.

Zobacz także: Przegląd techniczny samochodu. Co się sprawdza, ile kosztuje i czego się spodziewać?

Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsca?

Aby ułatwić kierowcom życie, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało rozporządzenie, które może zostać wdrożone jeszcze w tym roku. Wszystko przez to, że resort Cyfryzacji zamierza do końca 2017 wprowadzić usługę cyfrowego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Póki co, projekt trafił do konsultacji społecznych. Jeśli otrzyma pozytywną opinię, użytkownicy samochodów zostaną zwolnieni z obowiązku wymiany dokumentu po wypełnieniu miejsca na pieczątki diagnosty. Tym samym, wystarczy wozić ze sobą zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego. Miejmy nadzieję, że proponowane zmiany ujrzą wkrótce światło dzienne.

Komentarze (27)
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kierowca

  Oceniono 137 razy 137

  Cała sąsiednia strona jest pusta. Miejsce na pieczątki ograniczono do 6 -ciu by ściągnąć jak najwięcej pieniędzy od kierowców.

 • Gość: ASD

  Oceniono 136 razy 136

  Latamy w kosmos, drukujemy w 3D, przesyłamy bezprzewodowo obraz i dźwięk, wypłacamy pieniądze ze ściany, pół wieku temu ludzie stanęli na księżycu, samochody uczą się same jeździć a my dalej bujamy się z pieczątkami odciskanymi na papierze - technologią rodów piastowskich sprzed tysiąca lat.

  Mój kraj. Taki piękny

 • Gość: Rafał T.

  Oceniono 92 razy 88

  Cwaniactwo Państwa, walącego w rogi swoich obywateli przy każdej możliwej okazji. I tyle w temacie.

 • Gość: 666

  Oceniono 58 razy 56

  Cholerny zbójecki złodziejski bandycki kraj,celowo jedna karteczka na pieczątki a obok 2 strony na adntotacje których przeważnie brak,złupic obywatela aż bedzie kwiczał to polityka kazdego urzedu w tym dzikim kraju

 • Gość: Wkurwiony

  Oceniono 18 razy 18

  Z idiotyzmami trzeba walczyć i to od zaraz , widać że nadal na stanowiskach mamy Idiotów , skoro tye tech nonsęsów nadal zatruwa nam życie.

 • Gość: Monika

  Oceniono 17 razy 15

  A co w przypadku kiedy nie wymieniłam dowodu a z zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym jeżdżę już 10 miesięcy? Niedługo zbliża się kolejny termin badania technicznego i wypadałoby zmienić do tego czasu dowód.
  Czy są przewidziane jakieś konsekwencje nie wymienienia dowodu w terminie?

 • Gość: Przemek

  Oceniono 11 razy 9

  Podczas przeglądu okresowego diagnosta kazał uzupełnić pole F3 ponieważ za rok samochód nie przejdzie przeglądu, udałem się do wydziału komunikacji i tam mogli mi tylko zaproponować wymianę dowodu na nowy, ponieważ nie mogą zmieniać wpisów. Prawo to obowiązuje od 3 miesięcy. Na czyj koszt ma być wymieniony dowód?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX