Polski przemysł motoryzacyjny bogaci się dzięki Niemcom


Pierwsze półrocze tego roku stoi pod znakiem rekordowej produkcji na poziomie 77,4 mld zł. Tegoroczny eksport będzie najwyższy w historii - specjaliści szacują, że przekroczy poziom 22 mld euro. To głównie zasługa Niemców.

Najnowsze dane potwierdzają, że przemysł motoryzacyjny stał się jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi w polskiej gospodarce. Firma analityczna AutomotiveSuppliers podaje, że produkcja sprzedana samochodów, przyczep i naczep osiągnęła w pierwszym półroczu tego roku wartość 77,4 mld zł. Jest to rekordowy poziom, a w porównaniu z pierwszymi miesiącami ubiegłego roku wyższy aż o 7,5 proc.

Polski przemysł motoryzacyjny rośnie w imponującym tempie

Branża rośnie nieprzerwanie od pięciu ostatnich lat. Przez ten czas zwiększono produkcję o ponad 40 proc., a o połowę polepszyła się sprzedaż firm produkujących części i akcesoria. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku uzyskano wynik 43,5 mld zł.

Rośnie również zatrudnienie w tym sektorze. Po pierwszej połowie roku liczba pracowników w zakładach zatrudniających więcej niż dziewięć osób wyniosła 192,6 tys. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost 8 proc. To kolejny rekord – w kwestii przeciętnego zatrudnienia w historii polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Przyczynili się do tego producenci części i akcesoriów – według GUS zatrudniają 145,3 tys. osób, czyli o 9,6 proc. więcej niż rok temu.

Zarabiamy dzięki Niemcom


Bardzo dobre wyniki nadchodzą w motoryzacyjnym eksporcie, który stanowi ok. 13 proc. całkowitego eksportu Polski. W każdym z sześciu pierwszych miesięcy tego roku wartość przekraczała 2 mld euro, dając po pół roku wynik w postaci 13,2 mld euro. W ubiegłym roku ten wynik był gorszy o prawie jedną dziesiątą. Taka dynamika to zasługa importerów z Niemiec, czyli najważniejszego rynku dla polskich producentów. Firma AutomotiveSuppliers.pl prognozuje, że wartość całego eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego podskoczy o 3 mld euro i przekroczy w tym roku 22 mld euro.

Perspektywy na przyszły rok są bardzo obiecujące. Popyt na samochody na rynkach unijnych cały czas rośnie. Organizacja ACEA podaje, że dobra koniunktura w europejskiej gospodarce zwiększyła liczbę rejestracji nowych aut w krajach UE. W samym sierpniu wzrosła o 5,6 proc. w porównaniu z ub.r. Rejestracje nowych samochodów za osiem miesięcy wzrosły o 4,5 proc. i przekroczyły 10 mln.

Więcej o:
Komentarze (44)
Kondycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 9

  zdecydujcie się, jeżeli to jest polski przemysł motoryzacyjny to obozy koncentracyjne w końcu czyje?

 • Gość: VW

  Oceniono 20 razy 6

  A jakie samochody produkuje wspomniany w artykule "polski przemysł motoryzacyjny"? I ile podatków odprowadza do polskiego budżetu?

 • Paweł Graczyk

  Oceniono 5 razy 3

  Polski przemysł motoroyzacyjny posiada międzynarodowych właścicieli a większość akcji mają niemcy. Nie ma w tym nic złego, ale czemu ma służyc to mydlenie ludzią oczu?

 • TheWierzbionek

  Oceniono 6 razy 2

  Odwracając tezę artykułu to Niemcy bogacą się dzięki Polsce. Prowadzimy współne dobre interesy i nie ma powodu by dalej występować w roli petenta. Ale ludzie o mentalności niewolników tego nie zrozumieją.

 • Gość: Stary Qf

  Oceniono 3 razy 1

  Fabryka Opla w Gliwicach (na zdjeciu) - to fabryka już francuska, a Francuzi wobec redukcji kosztow po przejeciu Opla już zapowiadają że Polska może być pierwsza do odstrzału, co w dużej mierze zawdzięczamy polskiej dyplomacji.

 • roman.wurster

  Oceniono 7 razy 1

  Dzieki niemcom nasz kraj sie rozwija ....oni ciagna czechow i nas
  A nasz rzad tego nie widzi ....

 • Gość: Pawel01

  0

  Tendencja że co niemieckie jest lepsze powoli przestaje być zasadna. Z doświadczenia wiem że nie odbiegają te samochody tak mocno od konkurencji jakością. Z żoną w wakacje kupiśmy DS 5, porównywałem parametry do wielu niemieckich marek. Jaki wniosek? Żadna nie dawała mi takiej ceny za samochód klasy premium.

 • Gość: MarcelM

  Oceniono 1 raz -1

  Propaganda jak h...j. Już sam nagłówek śmierdzi.

 • Gość: stanczyk

  Oceniono 1 raz -1

  polski przemysł motoryzacyjny ? - raczej zachodni przemysł motoryzacyjny .. na ziemiach polskich..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX