Hyundai chce kupić FCA. Czy dojdzie do sensacyjnego przejęcia?

Koreańczycy mają ambicje, żeby stworzyć największy koncern motoryzacyjny na świecie. Niewykluczone, że pomoże w tym Fiat Chrysler Automobiles, który poszukuje mocnego partnera do współpracy.

Rozważając zupełnie teoretycznie, połączenie mocy przerobowych fabryk należących do Hyundaia i FCA dałoby rekordowe możliwości produkcyjne na poziomie 11,5 mln samochodów rocznie. To wynik, który zapewni koncernowi pierwsze miejsce na świecie.

Na razie koreański koncern zaprzecza takiemu aliansowi, ale sytuacja może się zmienić. Wszystko z powodu niestabilnej sytuacji na rynku w Chinach i USA. Kilka tygodni temu szef koncernu FCA, Sergio Marchionne, poinformował o próbach poszukiwania dużego, azjatyckiego partnera. Chiński koncern Great Wall był zainteresowany przejęciem marki Jeep.

Według szacunków analityków, Hyundai może zapłacić za przejęcie FCA prawie 10 mld dolarów. Gdyby z transakcji wyłączyć markę Maserati oraz dostawcę części Magneti Marelli, cena wyniosłaby około 5 mld dolarów. Jednak okrojona wersja oferty nie byłaby zbyt korzystna dla koreańskiego koncernu. Specjaliści zaznaczają też, że oferta obydwu koncernów pokrywa się mocno, szczególnie w segmencie aut małych.

Czy Twoim zdaniem przejęcie przez Koreańczyków wyszłoby FCA na zdrowie?
Więcej o:
Komentarze (27)
Hyundai, FCA - przejęcie, współpraca, fuzja
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jony trutka

  Oceniono 34 razy 32

  a my chcemy budowac lotnisko za 35 miliardow zł to nie lepiej kupic fiata

 • Gość: szokun

  Oceniono 11 razy 11

  właściwie najbardziej szokujący (polszczyzną) jest ten tytuł: "To może być historyczne przejęcie. Fiat może zostać przejęty przez nich. Szokujące" - wydawało się, że głupiej niż dotychczas trudno będzie pisać, ale jednak się da ;)

 • Gość: Zszokowany

  Oceniono 18 razy 10

  Szokujący jest poziom dziennikarstwa i pogoń za kliknięciami.

 • Gość: jacek

  Oceniono 12 razy 6

  To tylko plotki i spekulacje z Korei, prawdopodobnie wynik patriotycznego myślenia życzeniowego. Cena, o jakiej wspomniano jest żenująco niska, wielokrotnie niższa od tej, jaką podobno rozważali Chińczycy. Na tak upokarzający deal nie mogą się zgodzić obecni właściciele FCA, choćby mieli ryzykować bankructwem całej firmy. Zresztą zawsze mogą sprzedać Jeepa i za uzyskaną kasę spróbować postawić na nogi resztę firmy, ze szczególnym uwzględnieniem włoskich marek. Cała sprawa świadczy tylko o jednym: Grupa FCA jest postrzegana jako skrajnie nieatrakcyjny partner, którego nikt z wielkich nie chce mieć pod swoim dachem.

 • antoniferdynand

  Oceniono 4 razy 4

  Zaraz zaraz - to Maserati i Magneti Marelli są warte tyle co pozostała część Fiata, Jeepa, Chryslera? Rozumiem jeszcze że MM ma jakąś wartość ale Maserati to produkt niszowy i to mocno

 • Gość: 66666

  0

  Tn artykuł to stek bzdur. Dno totalne.

 • Gość: DUPAJAN

  0

  WCZORAJ MIELI KUPIC CHINCZYCY DZISIAJ KOREANCZYCY ITAK CO DZIENNEE INNE BZDURY BEZ POKRYCIA !! FIAT COS KMBINUJE ZEBY SIE POZBYC CHRYSLERA BO SAME STRATY MU PRZYNOSI!!

 • Gość: Stanisław Futro

  Oceniono 5 razy -1

  Jest tylko kwestią czasu gdy KIA kupi Volkswagena, Skodę, Audi i Seata razem w czteropaku.

 • aras f

  Oceniono 5 razy -1

  Nie udalo sie amerykancom z chryslera rozlizyc mercedesa ale fiata plozyli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX