Hyundai chce kupić FCA. Czy dojdzie do sensacyjnego przejęcia?

Koreańczycy mają ambicje, żeby stworzyć największy koncern motoryzacyjny na świecie. Niewykluczone, że pomoże w tym Fiat Chrysler Automobiles, który poszukuje mocnego partnera do współpracy.

Rozważając zupełnie teoretycznie, połączenie mocy przerobowych fabryk należących do Hyundaia i FCA dałoby rekordowe możliwości produkcyjne na poziomie 11,5 mln samochodów rocznie. To wynik, który zapewni koncernowi pierwsze miejsce na świecie.

Na razie koreański koncern zaprzecza takiemu aliansowi, ale sytuacja może się zmienić. Wszystko z powodu niestabilnej sytuacji na rynku w Chinach i USA. Kilka tygodni temu szef koncernu FCA, Sergio Marchionne, poinformował o próbach poszukiwania dużego, azjatyckiego partnera. Chiński koncern Great Wall był zainteresowany przejęciem marki Jeep.

Według szacunków analityków, Hyundai może zapłacić za przejęcie FCA prawie 10 mld dolarów. Gdyby z transakcji wyłączyć markę Maserati oraz dostawcę części Magneti Marelli, cena wyniosłaby około 5 mld dolarów. Jednak okrojona wersja oferty nie byłaby zbyt korzystna dla koreańskiego koncernu. Specjaliści zaznaczają też, że oferta obydwu koncernów pokrywa się mocno, szczególnie w segmencie aut małych.

Czy Twoim zdaniem przejęcie przez Koreańczyków wyszłoby FCA na zdrowie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.