BMW nie zmniejszy silników w "M-kach"

Bawarski koncern nie zamierza pójść drogą Mercedesa i montować pod maską swoich sportowych modeli czterocylindrowych silników. Zamiast tego w przyszłości mogą się pojawić silniki elektryczne.

BMW nie zamierza zmniejszać silników w samochodach sygnowanych literą „M”. Takie słowa padły ostatnio z ust Franka Van Meela, szefa dywizji M, w kierunku zagranicznych dziennikarzy. Legendarny, sześciocylindrowy silnik ułożony rzędowo ma być znakiem rozpoznawczym tych modeli, tak jak to miało miejsce do tej pory od momentu wprowadzenia na rynek modelu M1 w 1978 roku.

Ale takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne niedogodności. Jest to niedostatek momentu obrotowego w niskim zakresie obrotów. Problem mógłby rozwiązać silnik elektryczny, który zapewnia maksymalny moment praktycznie w pełnym zakresie pracy, ale instalacja takiego rozwiązania to dodatkowe kilogramy. Szef dywizji M podał za przykład BMW M3 lub M4, które z silnikiem elektrycznym byłyby cięższe o 200-300 kg, a to z pewnością wpłynęłoby negatywnie na właściwości jezdne.

Póki co, najnowsza odsłona BMW M5 to pierwszy model w historii, pozbawiony napędu na tylną oś. Zamiast tego seryjnie zamontowano system xDrive przekazujący napęd na wszystkie koła. Już niebawem poznamy nowe M8 w wersji coupe i kabriolet, a w niedalekich planach niemieckiego producenta jest jeszcze reinkarnacja wspomnianego M1.

Komentarze (7)
BMW nie zmniejszy silników w modelach M
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hiszpan25

  Oceniono 7 razy 7

  i dobrze ze sa jeszcze firmy nie usilujace wmowic klientom ze 1.6T czy 2.0T pod maska ich auta o szczyt marzen! Smutne ze obecnie posiadanie juz V6 pod maska staje sie "elitarne".

 • Gość: .

  Oceniono 6 razy 4

  A w którym modelu Mercedesa spod znaczku AMG mamy czterocylindrowy silnik? Nie licząc A45, bo to obok AMG nie stało.

 • pislamabad

  Oceniono 2 razy 2

  V8 flatplane, to powinien być dla ucha znak rozpoznawczy prawdziwej sportowej fury. No dobra i jeszcze v10 :)

 • Tolek K

  Oceniono 2 razy 2

  Wmawia się ludziom że 1.4turbo i dźwięk silnika z głośników to sportowe auto- ż e n u j ą c e !!!

 • Gość: ///

  0

  M3 E30 miało cztery cylindry.

 • Gość: .dll

  0

  Nieprawda, M3 typoszereg E9x miały silnik V8 zamiast R6.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX