Silnik Wankla wraca! Mazda planuje sportowy model

Po raz kolejny temat unikatowej technologii wraca na języki. Japoński producent może powrócić do planów wprowadzenia silnika Wankla. Być może pojawi się pod maską nowego, sportowego modelu.

Japoński producent ogłosił niedawno plany rozwojowe do 2030 roku, ale nie uwzględniono w nich wprowadzenia na rynek technologii SkyActiv-R. To właśnie pod tą nazwą ukrywa się silnik Wankla. Podczas Mazda Tech Forum we Frankfurcie, jeden z dyrektorów centrum badawczo-rozwojowego ujawnił, że taki silnik jest brany pod uwagę przy planach dotyczących wprowadzenia sportowego modelu do gamy.

Mitsuo Hitomi powiedział wprost - firma kontynuuje prace nad rozwojem silnika Wankla nowej generacji. Jedynym problemem jest dostosowanie tej jednostki nowych wymogów dotyczących emisji spalin oraz zminimalizowania typowych przypadłości tej konstrukcji, jak spore zużycie oleju. Dlatego inżynierowie pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać lepsze wyniki. Dodał też, że Mazda obchodzi w 2020 roku setne urodziny. Być może dopiero wtedy dowiemy się więcej na temat sportowego auta wyposażonego w unikatowy silnik.

Niewykluczone, że jeszcze przed końcem dekady poznamy Mazdę RX-9. Sportowy model ma być wyposażony w otwierane drzwi jak w modelach marki Aston Martin, a stylistyka będzie nawiązywać do koncepcyjnego modelu RX-Vision.

Czy podoba Ci się koncept RX-Vision, który zapowiada nową sportową Mazdę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.