Elektryczne auta od Renault-Nissan prosto z Chin

Francusko-japoński koncern w pierwszej połowie tego roku ma najlepszy wynik na świecie pod względem sprzedanych egzemplarzy. Teraz czas na kolejny krok - producent przygotowuje się do partnerstwa z potężnym graczem z Państwa Środka.

Koncern Renault-Nissan ogłosił rozpoczęcie współpracy z chińskim koncernem Dongfeng. Współpraca będzie dotyczyć prac nad samochodami elektrycznymi przeznaczonymi dla odbiorców w Azji. W tym celu powołano do życia holding o nazwie eGT. Połowę udziałów przejął Dongfeng, a po 25 proc. przypadło Renault i Nissanowi.

Celem spółki joint-venture ma być stworzenie budżetowego samochodu o napędzie elektrycznym, bazującego na patformie opracowanej przez japońsko-francuski alians. Będzie to mały SUV z segmentu A, a jego debiut zaplanowano na 2019 rok. Producent nie zdradza szczegółów dotyczących nowego samochodu.

Na razie wiadomo tylko tyle, że holding ma siedzibę w mieście Shiyan, w prowincji Hubei. To właśnie w tamtejszej fabryce będzie produkowany nowy samochód. Zakład należący do koncernu Dongfeng może produkować 120 tys. egzemplarzy rocznie.

Renault-Nissan nie jest pierwszym koncernem, który nawiązuje współpracę w chińskim gigantem w celu prac nad samochodami elektrycznymi. Jakiś czas temu Daimler i BMW podpisały porozumienia z lokalnymi partnerami - BAIC i BYD, a tymczasem Volkswagen współpracuje z Anhui Jianghuai Automobile Group. Do tej grupy dołączył niedawno Ford, który podpisał wstępne porozumienie z Anhui Zotye Automobile, jednym z największych chińskich producentów bezemisyjnych samochodów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.