Ford wypowiada wojnę rozlewającej się kawie i wymyśla uchwyt na kubek na nowo

Amerykanie śmieją się, że Ford ma istną obsesję na punkcie uchwytów na kubki. W nowym pickupie Super Duty jest ich aż 10. A teraz inżynierowie marki postanowili wynaleźć cupholder na nowo.

Nie wiemy jeszcze czy i kiedy rewolucyjne cupholdery trafią na pokład nowych samochodów Forda. Często wnioski patentowe, które wyciekają do opinii publicznej, nie są później wykorzystywane przez producentów. Choć akurat to rozwiązanie, które Ford zastrzegł w amerykańskim urzędzie patentowym, z pewnością cieszyłoby się dużym zainteresowaniem kierowców.

Ford postanowił wypowiedzieć wojnę rozlewającej się kawie oraz innym napojom. W tym celu inżynierowie marki pracują nad samopoziomującym się uchwytem na kubek. Dzięki specjalnym mechanizmom cupholder dostosowywałbym się do sytuacji na drodze. Ma to zapobiec rozlaniu się płynu podczas gwałtownego przyspieszania, hamowania czy ostrych zakrętów. Rozwiązanie przypomina stabilizatory kamery, tzw. gimbale, które stają się coraz popularniejsze. Amerykanie pomyśleli o wszystkim. Na jednym z rysunków możemy dokładnie zobaczyć nawet osłony, które nie dopuszczą do zabrudzenia mechanizmu.

Samopoziomujący się cupholder FordaSamopoziomujący się cupholder Forda fot. Ford

Aż taka dbałość o uchwyty na kubki może się wydawać śmieszna. Jednak dla producentów samochodów wcale nie jest to błaha sprawa.

Pasjonaci motoryzacji, dla których liczy się przede wszystkim silnik, skrzynia biegów, osiągi czy pewność prowadzenia, stanowią mniejszą część klientów. Większość kierowców przy wyborze samochodu kieruje się walorami praktycznymi. Liczy się bagażnik, miejsce dla dzieci na tylnej kanapie, schowki, półka na telefon... Jak wynika z badań Forda, dla wielu klientów jedną z kluczowych rzeczy są właśnie uchwyty na kubki. Nie tylko ich liczba, ale także umiejscowienie, wielkość, a nawet wygląd. To jedna z pierwszych rzeczy, na które klient zwraca uwagę po wejściu do środka auta.

Samopoziomujący się cupholder z pewnością nie da Fordowi przewagi w pojedynku Mustang vs Camaro, ale już w walce o kierowcę, szukającego praktycznego SUV-a lub rodzinnego kombi - z pewnością tak.

Czy przy wyborze samochodu zwracasz uwagę na uchwyty na kubki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.