Nie będzie inwestycji Daimlera w Polsce. Czesi górą

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce nie powstanie olbrzymie centrum logistyczne Daimlera za ponad 500 mln euro. Taką informację podał "Puls Biznesu" powołując się na doniesienia z czeskiej prasy.

Niemiecki koncern wybrał okolice Pragi, ale powody tej decyzji nie są jeszcze znane. Być może Polska przegrała ze względów politycznych, ale niewykluczone, że zadecydowały argumenty matematyczne. Lokalizacja w pobliżu Czech nie jest przypadkiem, ponieważ znajduje się bliżej niemieckiej fabryki oraz kilku innych zakładów należących do koncernu w tym regionie. W przypadku centrum logistycznego ma to ogromne znaczenie, ponieważ liczy się nie tylko odległość i dobra infrastruktura, ale także dostęp do autostrady i linii kolejowej. Każdy dodatkowy kilometr to rosnące koszty transportu.

Polskie media spekulują na temat powodów tych decyzji. W dyskusjach pojawia się nawet wątek reparacji wojennych, ale takie sugestie ucina polskie przedstawicielstwo marki, tłumacząc, że decyzja w sprawie lokalizacji nie została jeszcze oficjalnie podjęta.

Dziennikarze „Pulsu Biznesu” powołują się na własne źródła i podają konkretną lokalizację. Miasto Uzice oddalone o 10 km na północ od Pragi, tuż przy autostradzie D8. Dziennik podaje, że strony dogadały się szybko w kwestii udzielenia pomocy publicznej, która miałaby być większa niż oferta z Warszawy.

Centrum logistyczne Daimlera to ogromne hale o powierzchni 229 tys. mkw. oraz biurowiec. Cała inwestycja pochłonie ponad 500 mln Euro, a pracę znajdzie tam ponad 900 osób pracujących na trzy zmiany, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Centrum będzie odpowiedzialne za dostarczanie części zamiennych do samochodów produkowanych przez koncern Daimler w Europie

Więcej o: