Przezroczyste przednie słupki - oto nowa rewolucja od Toyoty

Inżynierowie Toyoty wykorzystali proste prawa fizyki do stworzenia nowego urządzenia, które znacząco poprawi bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Oto "znikające" przednie słupki.

Przednie słupki to ważny element w konstrukcji samochodu. Dlatego niektórzy producenci decydują się na wzmacnianie tego elementu, co pogarsza widoczność u kierowcy. Niestety im szerszy słupek A, tym gorszy widok na sytuację na drodze. W warunkach miejskich może zasłonić pieszego przechodzącego przez jezdnię.

Toyota opracowała rozwiązanie, które pozwoli zobaczyć kierowcy, co znajduje się za słupkiem A. Co ciekawe, urządzenie nie wykorzystuje kamer ani elektroniki. Zamiast tego wykorzystano zjawiska optyczne. Zainstalowano układ zwierciadeł, które kierują światło dookoła słupka, żeby obraz był widoczny po jego drugiej stronie. Tak naprawdę kierowca nie widzi obrazu przez słupki tylko wokół nich. To znacznie tańsze rozwiązanie niż instalowanie kamer czy dodatkowych ekranów.

Wniosek patentowy w tej sprawie trafił już do amerykańskiego urzędu. Jeżeli japoński koncern zdecyduje się na wprowadzenie rozwiązania, to najpierw zobaczymy je w amerykańskich modelach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.