Znamy przyszłość Mazdy - silnik Wankla i autonomiczne technologie

Japoński producent co chwile zaskakuje świat swoimi projektami. Kilka dni temu pisaliśmy o silniku łączącym zalety jednostki benzynowej i diesla, a teraz pojawiły się pierwsze plotki o kolejnej, autorskiej konstrukcji.

Najnowsze plany Mazdy to silnik Skyactiv X – jednostka zasilana benzyną, ale wyposażona w zapłon samoczynny. Nowa konstrukcja zadebiutuje dopiero w 2019 roku przy okazji premiery nowego designu w modelach Mazdy.

Jednym z pierwszych modeli, którzy skorzysta z tej technologii będzie Mazda 3. W nowej generacji pojawi się instalacja elektryczna 48 V, a to oznacza wykorzystanie modułu tzw. miękkiej hybrydy. Moduł rozrusznika ma być zintegrowany z alternatorem i będzie wspomagać silnik podczas dynamicznego przyspieszania.

W 2019 roku zadebiutują również dwa samochody elektryczne, w których pojawi się silnik Wankla. Legendarna konstrukcja ma być wykorzystywana w roli generatora prądu. Nie poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat, ale liczymy, że producent już niedługo podzieli się tymi rewelacjami. W tym temacie Mazda będzie mocno współpracować z Toyotą.

Rok później zadebiutują pierwsze samochody autonomiczne z systemem Co-pilot, który po pięciu latach ma być standardem we wszystkich modelach. Co ciekawe, Mazda nie zamierza porzucić silników wysokoprężnych. Takie konstrukcje będą montowane w przyszłych modelach, a w 2021 poznamy nową generację tych jednostek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.