Porsche przegrało batalię w sądzie i musi kupić kierowcom... okulary przeciwsłoneczne

Amerykanie są mistrzami w stawianiu rozmaitych koncernów pod ścianą i uzyskiwaniu wysokich odszkodowań. To, co w Europie zostałoby oddalone przez wymiar sprawiedliwości, tam powoli staje się standardem. Tym razem do portfela musi sięgnąć Porsche.

Sprawa jest kuriozalna. Amerykańscy prawnicy wystosowali zbiorowy pozew przeciw Porsche argumentując go dyskomfortem użytkowników tych sportowych samochodów. Rzecz dotyczy deski rozdzielczej odbijającej się w przedniej szybie, co utrudnia obserwację drogi. Co ciekawe, problem znany jest od lat, a kierowcy zdążyli się przyzwyczaić do tego zjawiska. Jednak nie w Stanach Zjednoczonych. Sąd przychylił się do racji klientów i nakazał koncernowi zadośćuczynić krzywdy. Doszło do ugody, w myśl której właściciele aut z lat 2007-2016 mogą kupić okulary za maksymalną kwotę 175 dolarów – koszty pokryje niemiecki producent.

Tylko jasne wnętrze

Co ciekawe, do grupy poszkodowanych należą tylko i wyłącznie użytkownicy jasnych wnętrz. To wynika z faktu, że w słoneczny dzień, beżowe, jasnobrązowe i kawowe tworzywa najmocniej odbijają się w przedniej szybie.

Zgodnie z treścią ugody, każdy z nich może kupić okulary przeciwsłoneczne i przedstawić producentowi paragon. Ten zwróci koszty. Dziwi natomiast zakres roczników objętych roszczeniami. Może się okazać, że za wygranymi pójdą kolejni, na czym zyskają tylko producenci okularów i prawnicy. Ta ostatnia grupa wywalczyła najwięcej. Honoraria adwokatów wyniosły około 800 tysięcy dolarów. Kolejne 50 tysięcy uzyskano na dodatkowe koszty.

Więcej o:
Komentarze (23)
Porsche przegrało batalię w sądzie i musi kupić kierowcom... okulary przeciwsłoneczne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 32 razy 24

  Po pierwsze - jak bardzo trzeba nie znać się na samochodach, żeby zaprojektować coś takiego jak jasna góra deski rozdzielczej? Wystarczy położyć na desce białą kartkę, żeby widzieć, jak fatalnie jasna góra deski wpływa na widoczność przez przednią szybę.

  Po drugie - wychodzi masa wersji i opcji samochodu, których nikt nie testuje przed wprowadzeniem do sprzedaży. Coraz więcej pojawia się w samochodach tak głupich rozwiązań, że wygląda to jakby produkcja samochodu polegała na przerzuceniu pliku z komputera do fabryki w Chinach, bez etapu prototypu.

  Po trzecie - okulary i to tylko polaryzacyjne mogą pomóc, ale wyłącznie w niektórych sytuacjach. Na pewno nie pomogą w nocy, gdy światła latarni będą odbijały się od deski, a potem od szyby.

  Po czwarte - Porsche chce, żeby kierowcy kupowali okulary za maksymalnie 175 dolarów, a najtańsze okulary Porsche Design nie mieszczą się w tej kwocie.

 • kimdongun

  Oceniono 8 razy 8

  W dwóch Volvo z jasną skórą od lat używam polaryzujace okulary bo inaczej się nie da prowadzic.

 • pawelek69

  Oceniono 9 razy 7

  Mój ojciec po zakupie Cayenne, rocznik 2009, właśnie ze wspomnianą jasną deską rozdzielczą, reklamował jej odbicie w przedniej szybkę. Nietrudno zgadnąć, że reakcja centrali nie była satysfakcjonującą ☹

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 12 razy 6

  Co to jest; prawnik związany łańcuchem, na dnie morza?

  Dobry początek.

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 2

  Porsche na te okazje juz zakupil okulary w Lidlu.

 • Gość: 123

  Oceniono 3 razy 1

  Podoba mi się argument o cenie okularów Porsche.Pamiętam faktycznie zaczynały się od 1000 zł.

 • Gość: kamil99

  0

  Tak naprawdę FUYAO to producent oryginalnych szyb samochodowych montowanych fabrycznie w nowych samochodach. Mega jakość. Sam mogę coś o tym powiedziec bo mój mechanik wymienił mi szybkę i to własbie

 • Krzysztof Żabicki

  0

  Chyba niepotrzebnie przeczytałem artykuł bo jeżdżę od paru lat autem z jasną skórą i nie zauważyłem problemu, a teraz pewnie będę widział deskę zamiast drogi :)

 • dawnyprezes

  0

  Ja mam ciemną, plastikową wykładzinę w okolicach podszybia i w słoneczny dzień też nie widzę drogi przed sobą !. Kładę kawałek ciemnego płótna w to miejsce. Ale czy na tym ma to polegać !?. Citroen C4.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX