Nowy szef designu w Skodzie. Czeskie auta będą jeszcze piękniejsze?

Oliver Stefani to nazwisko, które na początek nie mówi zbyt wiele. Jednak to właśnie ten człowiek kierował designem w Volkswagenie przez ostatnie lata. Teraz stoi przed nim kolejne poważne zadanie - projektowanie nowych modeli Skody.

Oliver Stefani zajmie miejsce Jozefa Kabana, który zajmował się designem Skody od 2008, jednak kilka miesięcy temu opuścił czeską markę na rzecz BMW. Nowy szef designu pracował dla Volkswagena od 2002 roku. Spod jego ręki wyszły takie projekty, jak m.in. największy Volkswagen Atlas oraz mały Up!

Szkolił się na Akademii Sztuk Pięknych w Brunszwiku, a następnie w Art. Center College of Design w Pasadenie. Jego kariera w koncernie VW rozpoczęła się w europejskim centrum designu w hiszpańskim Sitges, po czym awansował do centrali w Wolfsburgu.

Stefani pracował przy takich projektach jak New Beetle, Passat CC oraz kierował pracami nad nowym Polo, Jettą, Tuguanem, Golfem i trzema projektami skupionymi pod marką ID. Szef Skody, Bernhard Maier przedstawia nowego szefa designu jako człowieka, który wprowadzi czeską markę w kolejny, bardziej emocjonalny etap rozwoju, który nastąpi w erze digitalizacji i elektryfikacji.

Tak wyglądają najnowsze projekty Stefaniego z rodziny ID:

Volkswagen I.D. BuzzVolkswagen I.D. Buzz fot. Volkswagen

Volkswagen I.D.Volkswagen I.D. fot. Volkswagen

Volkswagen I.D. CrozzVolkswagen I.D. Crozz fot. Volkswagen

Czy Twoim zdaniem czeska marka skorzysta na tym transferze? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej.

Czy Twoim zdaniem nowy główny projektant wpłynie pozytywnie na wygląd samochodów z Czech?
Więcej o:
Komentarze (36)
Nowy szef designu w Skodzie. Czeskie auta będą jeszcze piękniejsze?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: As

  Oceniono 35 razy 29

  Kreślił brzydkie VW, teraz będzie kreślił brzydkie Skody. Gdzie tu poprawa i na czym ma polegać?

 • Gość: gosc

  Oceniono 27 razy 23

  Jeszcze?!
  To mogą być jeszcze piękniejsze ?!
  hahaha!

 • lekarzzewsi

  Oceniono 23 razy 21

  Jeżdżę Skodami od 25 lat. Obecnie Superbem 3. Można im zarzucić wszystko, tylko nie to, że są piękne ;)

 • Gość: spoogie

  Oceniono 25 razy 17

  Jeszcze piękniejsze skody? :D przecież wszystkie one na jedno kopyto, toporne jak od siekiery, a nowa octavia to już w ogóle kulfon z tym pasem przednim.

 • st74

  Oceniono 14 razy 12

  Gość się raczej onie napracuje. Wystarczy porównać kolejne generacje Golfa od III do VII. W każdej innej firmie były to tylko facelifting, a VW z dumą prezentuje kolejne generacje. Porównajcie sobie jak w tym czasie zmieniała się np. Honda Civic.

 • mniammniam3

  Oceniono 12 razy 10

  Najładniejsze auta robią Włosi. Szkoda tylko, że nie są tak dobre jak np. japońskie. gdyby tak pożenić np. Fiata z Toyotą. Włosi projektują karoserię, a Toyota robi całą mechanikę.

 • gostek_gostek

  Oceniono 10 razy 8

  Nic się tu nie zmieni, nowy stylista nie narysuje auta, które wykracza stylistyką poza przyjętą przez zarząd strategią. Wszystko jest ustalone na najwyższych szczeblach, stylista tylko przełoży tą strategię na papier i glinę... Skody mają być klasyczne, stonowane, pozbawione polotu, praktyczne. Mają posiadać charakterystyczne dla marki elementy jak światła, atrapa chłodnicy, sylwetka, bryła bagażnika. Nic się tu nie zmieni. O zmianie stylistyki Skody decyzje musiały by zapaść na najwyższym szczeblu całego koncernu VAG. Wymieniono tylko kilka trybów koła zębatego w całym mechanizmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX