Wartość akcji Tesli w górę. Rośnie też przychód i strata

Akcjonariusze Tesli mają powody do radości. W środę wartość akcji wzrosła o 6,4%. W drugim kwartale powiększyły się też przychody i strata względem analogicznego okresu z poprzedniego roku. Spółka Elona Muska nabiera wiatru w żagle.

Sukcesywnie rośnie produkcji elektrycznych samochodów amerykańskiego producenta. Nadzieje rosną wraz z wybudowaniem ogromnej fabryki. Z niewielkiej manufaktury, Tesla na naszych oczach przeistacza się w motoryzacyjnego giganta. W pierwszym półroczu bieżącego roku firma dostarczyła do klientów ponad 47 tysięcy Modelu S i X. Tym samym, zanotowano wzrost o 53 procent. Tyle samo pojazdów ma trafić do nabywców w drugiej części roku. Możliwości produkcyjne nie nadążają za zamówieniami. Warto dodać, że w tym tygodniu zadebiutowało kolejne auto – model 3. To najtańszy samochód w ofercie. Kosztuje 35 tysięcy dolarów (około 130 tysięcy złotych), przyspiesza do setki w 5,6 sekundy i na naładowanych akumulatorach przejedzie 350 kilometrów. Prędkość maksymalna wynosi 209 km/h. Co ważne, pół godziny przy stacji szybkiego ładowania zwiększy zasięg o dodatkowe 208 km. To istotny krok nie tylko w stronę elektryfikacji motoryzacji, lecz również dla przyszłości Tesli. Według analityków, to właśnie od sprzedaży tego modelu uzależnia się w głównej mierze przyszłość koncernu.

Wartość akcji w górę

Debiut modelu 3 mocno przyczynił się do kursu akcji, które w środę na Wall Street wzrosły o 6,4 punktu procentowego. Z drugiej strony, Tesla wciąż generuję stratę. W drugim kwartale tego toku zanotowano 336 milionów dolarów deficytu – o 43 miliony więcej niż przed rokiem. Bardziej optymistyczne są przychody, które porównując analogiczne okresy, wzrosły niemal dwukrotnie – 2,79 miliarda USD. Według zapewnień Elona Muska, koszty mają się ustabilizować, a przychody rosnąć. Tym bardziej, że już wkrótce możliwości produkcyjne wyraźnie wzrosną. Amerykanie planują już w przyszłym roku wypuścić na rynek pół miliona aut, a w 2020 nawet milion. Co ciekawe, w 2016 moce przerobowe zakładów montażowych zamknęły się liczbą 84 tysięcy pojazdów.

Czy Twoim zdaniem Tesla odniesie sukces na polskim rynku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.