Duży SUV Seata na ostatniej prostej. Premiera już na jesieni

Już we Frankfurcie Seat zaprezentuje kolejnego crossovera. Tym razem będzie to duży, siedmiomiejscowy SUV o długości ok. 4,7 m. Hiszpanie sprytnie podgrzewają atmosferę przed premierę konkursem na nazwę dla nowego modelu

Pierwszym SUV-em Seata jest kompaktowa Ateca. Niedawno do Ateki dołączył mniejszy crossover Arona. Brat bliźniak Volkswagena T-Roca będzie rywalizował na rynku z Renault Capturem, Peugeotem 2008 i Oplem Mokka X. Jednak to nie koniec ofensywy Seata! Już we Frankfurcie zobaczymy bowiem jeszcze innego SUV-a Hiszpanów. Na razie wiemy, że będzie to "duży, siedmiomiejscowy SUV". Co ciekawe, Seat postanowił rozpisać konkurs na nazwę dla nowego modelu.

Seat szuka imienia dla SUV-aSeat szuka imienia dla SUV-a fot. Seat

Pierwszy etap konkursu zakończony

Każdy mógł zgłosić swoją propozycję w mediach społecznościowych pod hasztagiem #SEATseekingName. Nazwa musiała spełniać dwa warunki. Jak przystało na Seata, musi nawiązywać do hiszpańskiej geografii - miasta albo regionu. Drugi z warunków jest bardziej enigmatyczny, ponieważ Hiszpania chcą by nazwa SUV-a wyrażała "wartości marki". I, co oczywiste, ma być łatwa do wypowiedzenia nie tylko przez Hiszpanów.

Pierwszy etap konkursu został zakończony. Wybrano 9 najlepszych propozycji:

- Abrera
- Alboran
- Aran
- Aranda
- Avila
- Donosti
- Tarifa
- Tarraco
- Teide

12 września we Frankfurcie zostanie ogłoszona finałowa trójka. Do 25 września będzie trwało otwarte publiczne głosowanie, w którym miłośnicy marki będą mogli wybrać swojego faworyta.

Co już wiemy o nowy SUV-ie Seata?

Seat nie zdradza na razie żadnych szczegółów nowego SUV-a, ale tak naprawdę wiemy o nim już prawie wszystko. Największą tajemnicą pozostaje stylistyka, choć - znając koncern VAG - możemy się po prostu spodziewać powiększonej wersji Ateki z delikatnymi zmianami. Technicznie duży Seat nie będzie odbiegał od Skody Kodiaq i Volkswagena Allspace'a. Oznacza to, że będzie miał ok. 4,7 m długości i będzie go można wyposażyć w trzeci rząd siedzeń.

Pod maską oczywiście czterocylindrowe silniki TSI i TDI, parowane z ręczną skrzynią albo dwusprzęgłowym automatem DSG. Standardem będzie napęd na przód, a w wyższych wersjach silnikowych dostępny będzie napęd 4x4. W bliźniaczej Skodzie Kodiaq cennik otwiera 1.4 TSI (125 KM), a na szczycie znalazł się dwulitrowy diesel TDI o mocy 190 KM.

Tak prezentuje się Skoda Kodiaq (na zdjęciu w uterenowionym wydaniu Scout):

Skoda Kodiaq ScoutSkoda Kodiaq Scout fot. Skoda

A tak przedłużony Volkswagen Tiguan, który w zależności od rynku nazywa się albo Tiguan L, albo Tiguan Allspace.

Volkswagen Tiguan AllspaceVolkswagen Tiguan Allspace fot. Volkswagen

Oficjalną prezentację nowego SUV-a zaplanowano na targi we Frankfurcie. Na drogach zobaczymy go prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.