Kolejne przetasowanie na szczycie. Mamy nowego lidera sprzedaży w Polsce

Klient flotowy od wielu lat najczęściej wybiera Skodę Octavię. Jednak klient indywidualny nie jest już tak stały w uczuciach. Na szczycie rankingu sprzedaży co miesiąc obserwujemy zażartą walkę

Maj zakończył się triumfalnym pochodem Fiata Tipo. Odkąd tylko włoski kompakt na poważnie wszedł do sprzedaży, obserwowaliśmy wzrost słupków sprzedaży i powolne pięcie się Fiata w rankingach. Włosi dopięli swego i zdetronizowali dotychczasowe ulubione auto klientów indywidualnych w Polsce, czyli Opla Astrę. Wydawało się, że świetnie wyceniony Fiat zagości na pierwszym miejscu na dłużej. Jednak w czerwcu musiał uznać wyższość dwóch innych samochodów.

Produkowany w Polsce Opel Astra raz jeszcze znalazł się przed tańszym konkurentem. W czerwcu 2017 r. Fiata Tipo kupiło 433 Polaków, a Astrę - 456. Jednak obydwa kompakty zostały pogodzone przez miejskie auto z Japonii. Czerwiec - ze sprzedażą na poziomie 500 sztuk - zdominowała Toyota Yaris. Lubiany maluch przeszedł niedawno facelifting. Aktualnie polski cennik otwiera 42 900 zł.

Najlepsza piętnastka czerwca 2017 (klienci indywidualni)

1. Toyota Yaris - 500 szt.

2. Opel Astra - 456 szt.

3. Fiat Tipo - 433 szt.

4. Skoda Fabia - 396 szt.

5. Dacia Duster - 368 szt.

6. Skoda Octavia - 315 szt.

7. Dacia Sandero - 304 szt.

8. Nissan Qashqai - 244 szt.

9. Hyundai Tucson - 242 szt.

10. Skoda Rapid: - 230 szt.

11. Opel Corsa - 228 szt.

12. Toyota Auris - 222 szt.

13. Suzuki Vitara - 220 szt.

14. Renault Captur - 196 szt.

15. Kia Sportage - 194 szt.

Dane dotyczącą sprzedaży samochodów w Polsce w czerwcu 2017 r. Uwzględniamy tylko klientów indywidualnych. Statystyki sprzedaży wzięliśmy z comiesięcznego raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjne SAMAR. Dokładne źródło: TOP30 modeli dla Kowalskiego. Tipo znów liderem?

A na koniec dwie ciekawostki ze świata SUV-ów

Często w komentarzach zarzucacie nam, że przedwcześnie ogłosiliśmy rynkowy sukces Skody Kodiaq. I rzeczywiście do niedawna widok dużego SUV-a Czechów na polskich ulicach był rzadkością. Jednak Skoda powoli rozkręca jego sprzedaż. Kodiaq zaznaczył swoją obecność w czerwcu sprzedażą na poziomie 120 aut i 28. miejscem. Żaden inny SUV o podobnych rozmiarach nie znalazł się w top30.

Jeszcze ciekawiej wygląda pojedynek w klasie małych crossoverów segmentu B. Do tej pory w Polsce - wbrew europejskim trendom - największą popularnością cieszył się Opel Mokka (niedawny facelifting dodał do nazwy X). W czerwcu jednak Mokka została wyraźnie pokonana przez niekwestionowanego lidera w Europie, Renault Captur. Mokkę X kupiło 164 Polaków, a Captura - 196.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.