W dobie szalonej popularności SUV-ów, to Honda nadaje ton

Kierowcy na całym świecie pokochali auta tego typu. Od miejskich, małych crossoverów po duże, rodzinne i przestronne SUV-y - klienci ustawiają się w długich w kolejkach. Jest jednak jedna marka, która wiedzie prym w tym szalenie popularnym segmencie

Rewolucja spod znaku SUV-ów i crossoverów to już niezaprzeczalny fakt. SUV-y zgarniają dla siebie coraz większe udziały w rynku, eliminując z niego dotąd lubiane samochody. To właśnie crossovery odpowiadają za coraz mniejszą popularność minivanów czy kurczącą się, nie tylko w Europie, klasę średnią. Kierowcy pokochali SUV-y za ciekawy wygląd, wysoką pozycję za kierownicą oraz praktyczność. Teraz każdy producent musi mieć w swojej ofercie auto tego typu. I to niezależnie od segmentu. Małe, miejskie crossovery B cieszą się takim samym zainteresowaniem jak auta dużo większe.

W motoryzacji procentuje doświadczenie i wiedza zdobyta przez lata, co najlepiej pokazuje przykład Hondy. Japończycy są prekursorami wprowadzenia SUV-ów na rynek. Dzisiaj są niekwestionowanymi liderami sprzedaży. W zeszłym roku w pierwszej dziesiątce największych globalnych bestsellerów Honda miała aż dwa crossovery. Żaden inny producent nie może pochwalić się takim wynikiem!

Honda HR-V to najlepiej sprzedający się mały SUV na świecie

Honda HR-VHonda HR-V fot. Honda

Zeszły rok był niezwykle udany zwłaszcza dla miejskiego crossovera Japończyków. Z wynikiem 724 769 sprzedanych aut w 2016 r. Honda HR-V znalazła się na znakomitym ósmym miejscu. Mały crossover Hondy odnotował największy wzrost sprzedaży z całej dziesiątki światowych hitów sprzedaży. To prawie 40%! Co jeszcze ważniejsze, Honda HR-V uplasowała się na pierwszym miejscu w wykresach z 53 głównych rynków sprzedaży nowych samochodów w swojej kategorii. To wielki sukces małego SUV-a.

Honda HR-V swoimi wymiarami idealnie wpisuje się w niesamowicie popularny w Europie segment miejskich crossoverów B. HR-V mierzy 4 290 mm długości, 1 772 mm szerokości i 1 605 mm wysokości. Honda przyzwyczaiła swoich klientów do znakomitej praktyczności swoich samochodów. W HR-V nie jest inaczej. Bagażnik pomieści 453 l, co jest jednym z najlepszych wyników w klasie. Kiedy złożymy tylną kanapę, jego pojemność wzrośnie aż do 1 026 l.

Drugi wielki bestseller, czyli Honda CR-V

Drugim olbrzymim bestsellerem japońskiej marki jest oczywiście Honda CR-V, czyli model o klasę większy od HR-V. Dokładne wymiary aktualnej Hondy CR-V to 4 605 mm długości, 1 820 mm szerokości, 1 685 mm wysokości oraz pokaźne 2 630 mm rozstawu osi. W Polsce Honda CR-V dostępna jest z trzema jednostkami napędowymi. Silnik benzynowy ma 2 litry i oferuje 155 KM oraz 192 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dla zwolenników jednostek wysokoprężnych przygotowano dwa warianty silnika 1.6 – o mocy 120 lub 160 KM. Honda CR-V z silnikiem benzynowym i 160-konnym dieslem w standardzie wyposażona jest w napęd AWD.

Od 1995 roku na całym świecie sprzedano już 7 milionów egzemplarzy SUV-a. Podobnie jak HR-V, również zdominował wykresy sprzedaży w 53 najważniejszych rynkach całego świata (m.in. Europa, Ameryka Północna, Chiny, Indie, Japonia, Brazylia, Australia, Rosja czy Korea Południowa). Honda CR-V była SUV-em nr 1 w 2012, 2013, 2014 i 2015 roku. Również poprzedni rok był wyjątkowo udany. Na Hondę CR-V zdecydowało się aż 707 890 klientów!

Honda CR-VHonda CR-V Fot. Honda

Jeszcze lepiej zapowiada się rok 2017 r.. Na razie dysponujemy tylko oficjalnymi danymi sprzedaży za pierwszy kwartał, a te nastrajają Japończyków bardzo pozytywnie. Przez pierwsze 3 miesiące na Hondę CR-V kupiło 214 114 kierowców na całym świecie. Rok do roku to wzrost aż o 14,4%. Honda raz jeszcze znalazła się na tronie największego bestsellera w segmencie SUV.

Czym można wytłumaczyć aż tak wyraźny wzrost sprzedaży? Na wielu rynkach - m.in. w rodzimej Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie Honda CR-V jest naprawdę kochana - wprowadzono do sprzedaży już zupełnie nową, bardzo nowoczesną generację modelu. Z kolei w Europie, do której nowy SUV przyjedzie już na jesieni, salony Japończyków kuszą bardzo korzystnymi cennikami. Również w Polsce Honda CR-V jest aktualnie jedną z najlepiej wycenionych propozycji w segmencie dużych SUV-ów.

ZOBACZ TAKŻE:

Honda HR-V | Wzór małego SUV-a

Honda CR-V | SUV, który wyznacza standardy

Nowy SUV z salonu nie musi kosztować fortuny. Poznaj Honda Car Plan

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.