Dubaj: Roboty zastąpią policjantów

Ta wizja brzmi jak scenariusz rodem z filmu science-fiction, ale tak kreuje się najbliższa przyszłość. W Dubaju zamiast funkcjonariuszy policji pojawią się specjalne roboty, które będą dbały o bezpieczeństwo.

Wszystko wskazuje na to, że Dubaj ma wielkie ambicje, żeby zostać najbardziej zaawansowanym technologicznie miejscem na ziemi. Jakiś czas temu ogłoszono, że pojawią się tam latające taksówki, a już niebawem dołączą do nich autonomiczne boty na czterech kółkach w rozmiarze małego, zabawkowego samochodu elektrycznego. Wszystko po to, żeby wspomóc policję w codziennej pracy.

Prezentowane maszyny będą wyposażone w system kamer i czujników, które będą skanować i analizować twarze wszystkich przechodniów. Dane będą porównywane z bazą danych przestępców oraz poszukiwanych osób. W przypadku, gdy robot odnajdzie taką osobę - natychmiast będą wzywane okoliczne patrole policji. Ponadto autonomiczny bot będzie wyposażony w zintegrowanego drona, który zapewni lepszą widoczność na sytuację w okolicy.

 

Policyjne roboty będzie można spotkać na mieście przez całą dobę. Będą się pojawiać w miejscach, gdzie do tej pory brakowało "żywych" funkcjonariuszy policji. Autorzy projektu zaznaczają, że roboty nie będą przewidziane do prowadzenia bardziej skomplikowanych policyjnych zadań. Jednak niewykluczone, że postępująca technologia pozwoli za jakiś czas wykorzystywać algorytmy do prowadzenia skomplikowanych dochodzeń.

Władze Dubaju liczą, że do 2030 roku roboty zastąpią w mieście nawet 25 procent policjantów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.