Właściciel Volvo kupił producenta latających aut

Chiński koncern Geely kupił właśnie udziały w firmie Terrafugia, producenta latającego samochodu.

Temat latających samochodów jest z roku na rok popularniejszy, a do gry włączają się poważni gracze. Jakiś czas temu tematem zainteresował się Airbus oraz Uber. O ambicjach tej drugiej firmy niech świadczy fakt, że pierwsze loty pasażerskie zaplanowano już podczas targów World Expo 2020 w Dubaju.

Producenci samochodów do tej pory byli bardzo ostrożni w temacie. Dopiero ruchu firmy Geely ożywił zainteresowanie tematem. Firma Terrafugia zasłynęła projektem najbardziej znanego latającego samochodu o nazwie Transition.

Pierwsze prototypy obleciały już sporą ilość godzin, a teraz przyszedł czas żeby konstrukcja spełniła wszystkie wymogi i homologacje, a następnie trafiła do sprzedaży. Model Transition w powietrzu zachowuje się jak typowa awionetka, a na drodze prowadzi się jak zwykły samochód.

Pojazd latająco-jeżdżący firmy Terrafugia jest napędzany silnikiem spalinowym i zasilany wysokooktanową benzyną. Jego wymiary są na tyle kompaktowe, że zmieści się w zwykłym garażu. Złożenie skrzydeł zajmuje zaledwie kilka chwil, a przemiana w samolot niecałą minutę. Jedynym minusem jest konieczność lądowania i startowania na pasie startowym, ale można do tego wykorzystać kawałek pustej drogi lub równą łąkę. Firma pracuje nad jeszcze bardziej zaawansowanym modelem TF-X, który będzie bardziej praktyczny. Na pokładzie pomieści czterech pasażerów, a do tego potrafi startować i lądować pionowo jak śmigłowiec.

Na pierwsze efekty tej synergii będziemy musieli poczekać, ale jesteśmy pewni, że przy takim zapleczu finansowym jakie posiada chiński koncern, szybko pojawia się efekty - na drodze i w przestworzach.

 
Więcej o:
Komentarze (9)
Właściciel Volvo kupił producenta latających aut
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Black Swan

  Oceniono 22 razy 16

  dopóki nie będę mógł wylądować czy wystartować takim pojazdem z własnego podwórka dopóty takie pojazdy będą tylko i wyłącznie niepraktycznymi gadżetami dla fascynatów bo w zamian za czapkę złota dostajemy kiepskiej jakości samolot oraz jeszcze gorszej jakości, niewygodny samochód...

 • dirxml_iii

  Oceniono 1 raz -1

  A bagażnik dachowy na rowery da się zamontować? i czy z rowerami też poleci ?

 • lukask73

  Oceniono 1 raz -1

  Przy okazji artykułu o nowoczesnych chińskich technologiach wyświetliła mi się reklama wypożyczalni, a tam... volvo V40 z 2003 r. Od 60 zł na dzień.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy -1

  Eeee, takie tam tylko kopiowanie. Nie to co oryginalna kostrukcja polska FSO Syrena.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 7 razy -3

  Volvo zapowiedziało że do pewnego roku ZAKOŃCZY sprzedaż samochodów z silnikami konwencjonalnymi a wiec już widzę jak latające samochody będą spadały bo silnik elektryczny się w powietrzu wyczerpał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX