Policja przyniesie mandat do domu. Projekt może wejść w życie już w tym roku

Reforma kodeksu wykroczeń jest nieuchronna. Sądy nie nadążają z rozpatrywaniem setek tysięcy spraw. Dotknie to także kierowców. Powstanie rejestr złodziei, a policjant przyniesie mandat do domu.

Kierowcy stanowią spore obciążenie dla sądów. Oczekiwanie na wiele ważnych spraw ciągnie się miesiącami między innymi przez to, że w tych instytucjach rocznie rozpatruje się ponad 600 tysięcy drobnych przewinień. Większość dotyczy niezapłaconych mandatów drogowych. Minister sprawiedliwości ma plan, który już trafił do konsultacji, a w życie wejdzie najprawdopodobniej jeszcze pod koniec 2017.

Zbigniew Ziobro planuje zwiększyć efektywność ściągania należności finansowych i odciążyć tym samym sądy. Projekt, którego wdrożenie w życie jest tylko kwestią czasu, dotknie głównie piratów załapanych przez fotoradary otrzymujących mandaty zaocznie. Policjanci zyskają uprawnienia pozwalające im na wręczanie wezwań do zapłaty osobiście w domu. W efekcie, resort zamierza wywrzeć na kierowcach presję, a tym samym zmusić ich do zapłacenia kary i uniknięcia postępowania w sądzie.

Dwa tygodnie na zapłatę

Zgodnie z aktualnymi przepisami, kierowca ma tydzień na uregulowanie zobowiązań finansowych. Ministerstwo planuje wydłużyć ten okres do dwóch tygodni. Obejmie to przede wszystkich tych kierowców, którzy zlekceważą mandat za parkowanie włożony za wycieraczkę lub list polecony dostarczany przez pocztę pod wskazany w meldunku adres. Co ciekawe, ściągalność mandatów w Polsce wciąż nie jest za wysoka. W 2014 i 2015 wyniosła 45 proc.. Sytuacja poprawiła się w 2016, gdy wskaźnik przekroczył 50 proc.. To wciąż mało, a wpływy z tytuły wykroczeń stanowią istotny składnik budżetu. Warto pamiętać, że wcześniejsze emerytury i 500+ to coraz większe obciążenie dla Skarbu Państwa.

Zmiany w przypadku kradzieży

To kolejna zmiana proponowana przez resort i istotna dla drobnych złodziei. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić niższą kwotę progową dla kradzieży. Granicą ma być 400 złotych. Do tej wartości odpowiedzialność przypisana jest do kodeksu wykroczeń i wiąże się z grzywną do 500 złotych. Jeśli wartość przedmiotu sporu przekroczy powyższy pułap, konsekwencje przewidują karę do 5 lat pozbawienia wolności i wpis do Krajowego Rejestru Karnego. Co ważne, nazwiska przestępców mają trafić do elektronicznego, ogólnokrajowego rejestru. To ułatwi organom ścigania namierzenie podejrzanych osób, a sądom nakładania surowszych kar.

Więcej o:
Komentarze (16)
Policja przyniesie mandat do domu. Projekt może wejść w życie już w tym roku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jaryszek

  Oceniono 15 razy 13

  Proponuję jeszcze wręczyć policjantom kijki do nordic walkingu, będą sprawniej zasuwać po domach z kolędą ;-). A mówiąc poważnie, to chyba jakiś żart z tą "presją", prawda?

 • alighator2x

  Oceniono 9 razy 9

  ktoś tutaj bredzi - albo ziobro, albo autor. jak policjant ma przynieść mandat za fotoradar, skoro nie wiadomo kto prowadził pojazd?

  poza tym sądy nie zajmują się niezapłaconymi mandatami - a sprawami gdzie odmówiono jego przyjęcia (ew. odmówiono wskazania kierującego w przypadku fotoradaru). mandaty zaoczne to naprawdę minimalny procent calości

 • Gość: Krzysztof

  Oceniono 7 razy 7

  Szanowny Panie Zomer wykazał się Pan wielką ignorancją i pomylił Pan kodeks wykroczeń, (którego zmiany są również przygotowywane np 400 zł, przy kradzieży) z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia, którego zmiany wyrywkowo zostały przytoczone w powyższym artykule. Ponadto na dzień dzisiejszy dzisiaj nic nie przeszkadza aby policjant wręczył sprawcy wykroczenia w jego domu.

 • vomiting_frog

  Oceniono 8 razy 6

  Robienie z policji listonoszy to fajna sprawa będzie można pocztę odciążyć są komisariaty to po co poczty to dublowanie infrastruktury to tam ten pan w okienku dyżurny będzie mógł też paczki wydawać wpłaty przyjmować a dzielnicowi będą wreszcie znać swoich mieszkańców jak im będą listy doręczać a drogówka zamiast jeździć bezsensu będzie wozić paczki do ludzi i listy na komisariaty. Włączmy w to sokistów i już mamy przesyłki kolejowe w ofercie.
  Do tego straż miejska też może pełnić rolę gońców dla urzędów. Natomiast transportem ponadgabarytowym zajmą się strażacy. Pogotowie mogło by się zając przesyłkami ekspresowymi. Policją rzeczna będziemy węgiel spławiać. Poczta natomiast będzie się w końcu mogła skupić na obnośnym handlu dewocjonaliami podczas kontroli posiadania odbiorników tv.

 • Gość: ekipa

  Oceniono 7 razy 5

  czy ta sama ekipa, nie wywaliła właśnie 2000 policjantów z roboty? oprócz tego, pożegnali większość komendantów, praca jest słabo płatna i powiedzmy sobie, raczej dla entuzjastów. Już to widzę jak naginają z entuzjazmem, żeby ścigać o mandaty. To bardzo żywy pomysł. Jak dotąd, przepadło mi 1300 zł w mandatach :) nie płaćcie, nie ma sensu. Odsetki po 2 latach to ok 30 zł

 • Gość: ght

  Oceniono 6 razy 4

  Płaszczak rozda policjantom paralizatory i przy okazji będą też abonament ściągali. A jak będą mieli podejrzenia, że lewak, albo inny imigrant, czy gorszy sort, to paralizatorem go!

 • pere_noel

  Oceniono 6 razy 4

  zastanawia mnie jedno - w jaki sposób osobista wizyta policjanta w domu ma być bardziej efektywna niż list?

 • qlll

  Oceniono 5 razy 3

  ściągalność mała i spraw w sądzie coraz więcej, bo coraz więcej ludzi jest świadomych swoich praw i dochodzi ich w Sądzie. Np. nie ma czegoś takiego jak mandat za wycieraczką. Policjant powinien ukarać kierowcę poprzez wręczenie jemu mandatu, a nie zostawiać jakieś karteczki. Inny przykład to suszarki iskra, które nie spełniają wymagań rozporządzenia a nadal są stosowane. Ogólnie mówiąc, policja i inne organy nie stosują przepisów, procedur które je obowiązują lub wykorzystują je niezgodnie z prawem, a społeczeństwo to wykorzystuje i się broni.. w Sądach

 • Tomasz Porczyk

  Oceniono 5 razy 3

  Już pana policjanta wpuszczam do mieszkania i witam go serdecznie. Jak się dwie niedziele do kupy zejdą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX