Zaczęło się! Elon Musk drąży tunel pod Los Angeles

Po raz kolejny kontrowersyjny biznesmen i twórca Tesli ogłosił światu za pośrednictwem Twittera swoje nowe osiągnięcie - uruchomienie Godota, czyli potężnej maszyny do drążenia tuneli.

Elon Musk zapowiadał od dłuższego czasu, że zamierza drążyć tunele pod miastami. Powoli obietnice stają się czynem, a potężna maszyna o nazwie Godot należąca do firmy The Boring Company jest już prawie gotowa.

Kilka dni temu udało się uruchomić potężną machinę, a nawet wydrążyć pierwszy odcinek tunelu pod Los Angeles. Musk nie podał dokładnej lokalizacji, gdzie pracowało potężne wiertło, ale w jego planach jest stworzenie całej podziemnej sieci transportowej. Ostatni sukces sugeruje, że biznesmen otrzymał w końcu pozwolenie na prace podziemne. Wcześniej Godot był testowany jedynie na terenie parkingu SpaceX. Zagraniczni informatorzy donoszą, że firma porozumiała się w tej kwestii z władzami Los Angeles.

Sama technologia wiertła do drążenia tuneli nie jest żadną nowością. Tego typu prace są wykonywane przy budowie np. linii metra. Jednak Elon Musk uważa, że takie maszyny muszą działać kilkanaście razy szybciej niż do tej pory. Wyzwaniem dla inżynierów było stworzenie rozwiązania oraz wydajnego systemu chłodzenia i automatyzacji. Duże tempo prac wymaga by część robót była wykonywana przez autonomiczne systemy.

Ambicje Muska są jednak dużo większe. Planuje stworzyć rozległą sieć transportową, która pozwoli przemieszczać pieszych, motocykle i samochody z prędkością 200 km/h. Dzięki temu znacznie udrożni się transport naziemny, szczególnie w dużych aglomeracjach.

Czy Twoim zdaniem Elon Musk zrealizuje swoje ambitne plany?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.