Amerykańscy naukowcy zbadali: Legalna marihuana = więcej wypadków

Instytut HLDA (Highway Loss Data Institute) postanowił zbadać, czy legalizacja marihuany może mieć wpływ na liczbę wypadków. Wyniki są zaskakujące. Okazało się, że na terenie wybranych stanów dochodziło do większej liczby zdarzeń drogowych.

Organizacja wchodząca w skład Insurance Institute for Highway Safety zbadała sytuację w stanach Colorado, Washington i Oregon, które jako pierwsze zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. Przy okazji sprawdzono sąsiednie stany, takie jak Nebraska, Idaho, Utah, Wyoming, Nevada i Montana, w których obowiązuje dużo bardziej restrykcyjne prawo.

Z porównania wynika, że średnia liczba wypadków jest o 3 proc. większa w miejscach, gdzie zalegalizowano marihuanę. W bezpośrednim porównaniu wychodzą jeszcze większe wyniki. W stanie Oregon liczba wypadków jest o 4,5 proc. wyższa niż w Nevadzie, Montanie czy Idaho. Na terenie stanu Waszyngton doszło do 6,5 proc. więcej wypadków niż w Idaho czy Montanie. Z kolei w Colorado miało miejsce aż o 13,9 proc. więcej zdarzeń niż w stanach Nebraska, Utah czy Wyoming.

Warto zaznaczyć, że jest to na razie bardzo wstępnie studium obejmujące kilka miejsc. Organizacja podkreśla, że dostęp do danych, które pozwolą połączyć wypadki z narkotykami jest bardzo trudny. Przy okazji przypomina, że ostatnie badania udowodniły, że stosowanie THC znajdującego się w marihuanie wpływa negatywnie na czas reakcji oraz zdolności prowadzenia samochodu.

Dlatego Amerykanie podkreślają, że do marihuany powinniśmy podchodzić tak samo jak do alkoholu. Nawet w miejscach, gdzie jest legalna – nie wsiadać za kółko pod wpływem tego środka.

Więcej o:
Komentarze (10)
Amerykańscy naukowcy zbadali: Legalna marihuana = więcej wypadków
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • don_pedro_deszczowiec

  Oceniono 24 razy 20

  Jest proste wytłumaczenie. Wypadki powodują kierowcy z ościennych stanów, nie znający terenu, a spieszący do coffeeshopów po upragnionego blanta ;-)

 • Gość: Egon

  Oceniono 22 razy 16

  alkohol powinien byc nielegalny

 • Gość: ASD

  Oceniono 19 razy 11

  Dawać dawać, napiszcie jeszcze że powoduje katastrofy budowlane i pęknięcia zmęczeniowe rur a może kogoś uda się zniechęcić.

 • Gość: Terefere

  Oceniono 11 razy 9

  Nie ma jak badania "amerykańskich naukowców". Brak źródła, brak metodologii (a te szczątki opisane w artykule urągające jakiejkolwiek uczciwości naukowej), wnioski z nozdrzy.
  Po prostu poezja.

 • Gość: LSS

  Oceniono 11 razy 7

  Może wypadałoby podać ilość wypadków na 1000 samochodów, a nie ogólną :D

 • Gość: tomcores

  Oceniono 2 razy 2

  Ostatni amerykańscy naukowcy udowodnili, że ludzie uwierzą we wszystko co wynaleźli amerykańscy naukowcy;)

 • Gość: qqq

  Oceniono 6 razy 2

  Normalny bełkot amerykańskich naukowców.
  Punktem odniesienia winny być wieloletnie statystyki zdarzeń drogowych sprzed sprzed legalizacji na obszarze gdzie wprowadzono legalizację. Dla porządku takie same badania należałoby sporządzić na obszarach gdzie legalizacji nie wprowadzono i następnie porównać trendy. Posiadając te dane można by zacząć poważne badania.

 • chicagobull

  Oceniono 3 razy 1

  Badanie na zamowienie przez insurance companies. Teraz moga podnosic ceny ubezpieczen w Colorado i innych stanach bo przeciez 3% wiecej wypadkow. A ile w tym czasie rozwinelo sie Colorado i jaki byl przyrost ludnosci w tym czasie w porownaniu z tymi graniczacymi stanami jak np. Nebraska - na pewno wiecej niz marne 3%.

 • Gość: taksięspytam

  Oceniono 1 raz 1

  ciekaw jestem czy przekłada się to na śmiertelność czy może po prostu jest więcej stłuczek..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX