Wypadki na drogach. Co zabija polskich kierowców

Polskie drogi należą do jednych z najniebezpieczniejszych w całej Europie. Uważać trzeba przede wszystkim w wakacje, bo to właśnie w lipcu i sierpniu w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków

Polska wciąż znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów Unii Europejskiej. Co jeszcze bardziej przerażające, pod względem wypadków śmiertelnych zajmujemy niechlubne 4. miejsce.

W zeszłym roku w Polsce odnotowano 33 664 wypadki, a to oznacza wzrost aż o 677 w porównaniu z rokiem 2015. Temat wypadków jest teraz szczególnie ważny, bo wielu Polaków wyjeżdża na wakacje, a to właśnie lipiec i sierpień są najniebezpieczniejszymi miesiącami na polskich drogach. Eksperci firmy Feu Vert podesłali nam kilka dających do myślenia infografik, przygotowanych na podstawie oficjalnych danych Komendy Głównej Policji.

Liczba wypadków na polskich drogach

Wypadki w PolsceWypadki w Polsce fot. Feu Vert

Od wielu lat liczba wypadków wyraźnie przekracza 30 tysięcy rocznie. Najgorzej było w 2011 roku, kiedy w Polsce odnotowano aż 40 065 wypadków. Od tamtego czasu mogliśmy zaobserwować spadek ich liczby - w 2015 r. doszliśmy do 32 967, ale w zeszłym roku było już gorzej...

Wypadki w PolsceWypadki w Polsce fot. Feu Vert

Co jest główną przyczyną wypadków w Polsce?

W Polsce najczęstszą przyczyną wypadków jest nieprzestrzegania pierwszeństwa, a także niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. W 76% wypadków biorą udział samochody osobowe, a aż w 86% z tych zdarzeń winę ponosi kierowca. Najczęściej wypadki powodują mężczyźni w wieku 18-24 lat.

Niestety, mimo coraz głośniejszych kampanii i zaostrzania prawa aż 5% prowadzących auta było pod wpływem alkoholu.

Wypadki w PolsceWypadki w Polsce fot. Feu Vert

Najwięcej wypadków jest w...

Czujność na polskich drogach zachować trzeba zwłaszcza w wakacje. To już kolejny raport, który pokazuje, że to właśnie w lipcu i sierpniu w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków. Jeżeli pod tym samym kątem przyjrzymy się dniom tygodnia, to uważać musimy w piątki. Z kolei najniebezpieczniejsze godziny to czas powrotu do domu z pracy - 15:00-19:00.

Wypadki w PolsceWypadki w Polsce fot. Feu Vert

Czy czujesz się bezpiecznie na polskich drogach?
Więcej o:
Komentarze (4)
Wypadki na drogach. Co zabija polskich kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hiszpan25

  Oceniono 2 razy 2

  kazdy kto mial okazje pojezdzic po cywilizowanych krajach jak Niemcy czy Szwajcaria zna odpowiedz na pytanie co powoduje ze w Polsce ginie tylu ludzi. przyczyn jest wiele I sa one polaczone ze soba.
  1) siec drog wymagajace nadal ogromnych nakladow
  2) brak obwodnic a przez to ruch transferowy przez miejscowosci.
  3) idiotycznie stawiane znaki powodujace brak czytelnosci I ich lekcewazenie
  4) DEBILNE podejscie do przepisow wsrod kierujacych.( jak ostatnio zlapany idiota majacy 150km/h w terenie zabudowanym I wyprzedzajacy na ciaglej, bez prawa jazdy czy przegladu auta).
  5) katastrofajny stan aut I ich wiek (a co za tym idzie poziom ich bezpieczenstwa)
  6) atmosfera w firmach (pracownik ma zap****lac bo inaczej wylatuje na zbity pysk)
  itd itp...

 • Daniel Kepinski

  0

  Poprosutu debile na drogach i tyle może by jakieś psychotesty robić jak jak ktos ma sklonosci samobójcze i lubi popirdalac wogole nie powinien mieć prawo jazdy.

 • gazeta_2008

  0

  człowiek po prawej stronie urodził się chyba w Birmie. TYLLLLLLKO PRĘDKOŚĆ I KULTURA JAZDY. Przerażające jest to że ten człowiek "twierdzi" że infrastruktura zabija.

 • Gość: ...

  0

  - Prędkość, prędkość i jeszcze raz prędkość.
  - Znaki zakazu są w Polsce traktowane jak informacyjne.
  - Katastrofalna kultura osobista mająca odzwierciedlenie w braku kultury jazdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX