Tesla Model X - najbezpieczniejszy SUV świata

Tesla przeżywa ogromne zainteresowanie na całym świecie, a tymczasem najnowsze testy zderzeniowe przeprowadzone za oceanem udowodniły, że Model X jest bardzo bezpiecznym pojazdem.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Drogowego NHTSA przeprowadziła testy zderzeniowe na nowej Tesli Model X. Samochód otrzymał maksymalną notę, czyli pięć gwiazdek. I to w każdej z testowanych kategorii. Wyniki szybko obiegły świat, a zagraniczne media szybko okrzyknęły auto "najbezpieczniejszym SUV-em świata".

NHTSA przeprowadza badania nowych samochodów w ramach programu Global NCAP. Amerykański test sprawdza pojazd przy uderzeniu czołowym w nieodkształcalną przeszkodę przy prędkości 53 mph (56,3 km/h) - to odpowiada zderzeniu czołowemu dwóch pojazdów poruszających się z prędkością 56 km/h.

Kolejny test polega na taranowaniu stojącego samochodu przez wózek o masie 1367 kg, który wyposażono w odkształcalne zderzaki, symulujące odkształcenia przodu pojazdu-sprawcy. Ten test jest wykonywany przy prędkości 38,5 mph (62 km/h).

Program przewiduje również symulację uderzenia bokiem pojazdu w słup lub drzewo. Próba jest wykonywana pod kątem 75 stopni w bok pojazdu, na wysokości fotela kierowcy. Prędkość auta wynosi 20 mph (32 km/h).

Więcej o: